УСМИХНИ СЕ С МЕН!

Тук можете да дискутирате по актуални проблеми свързани с вътрешната и външна политика на България и Европейския съюз, както и по проблеми от геополитическо значение за съвременния свят.

Модератор: Lord

Re: УСМИХНИ СЕ С МЕН!

Мнениеот Don Horhe » 03 Фев 2009, 18:58

Идеята ми е да не се вманиячаваме в това да се грижим прекалено много за една социална група, като по този начин забравяме другите. Децата с нищо не са по-специални от старците или обикновените лели и чичковци.
That government is best which makes itself unnecessary. - Wilhelm von Humboldt
Bill Hicks - Revelations (Uncut)
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Благодарил (а): 37 пъти.

Мнениеот pogar » 03 Фев 2009, 23:10

Don Horhe написа:Идеята ми е да не се вманиячаваме в това да се грижим прекалено много за една социална група, като по този начин забравяме другите. Децата с нищо не са по-специални от старците или обикновените лели и чичковци.

Децата не са по-специални-те са най-беззащитни,от описаната от Вас група само те имат най-голяма нужда от закрилата на всички ни.
Изображение
http://www.bgpetition.com/roditeli-na-d ... index.html
Няма невъзможни неща,а само лесни и трудни за постигане цели.
pogar
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Don Horhe » 04 Фев 2009, 05:38

Ами тук мненията ни се различават - според мен трябва да има еднакви грижи за всички, без дискриминация на възрастова основа, защото на практика точно това се получава. ,,Не си дете?? Съжалявам, не можем да ви помогнем, оправяйте се, вече сте голям." Но това е въпрос на светоглед, няма как да те убедя, че съм прав, както и ти не можеш да ме убедиш, че греша. :D

П.П. Моля те, не ми говори на Вие... Не страдам от раздвоение на личността.
That government is best which makes itself unnecessary. - Wilhelm von Humboldt
Bill Hicks - Revelations (Uncut)
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Благодарил (а): 37 пъти.

Мнениеот teosedem » 04 Фев 2009, 17:01

Децата са най-специални, по простата причина, че те са утрешните възрастни. Децата с увреждания са най-дискриминирани, изобщо грубо, цинично и престъпно се нарушават основните им човешки права, защото не са гласоподаватели. В някаква степен тези от тях, които все пак са имали невероятния шанс и късмет да не са захвърлени и изоставени да изгният и умрат в някоя институция, им защитават колкото могат правата родителите им. Но и те са смачкани и изолирани в обществото ни, защото още от родилния дом им се внушава да не си провалят живота с "дефектните си и безполезни рожби", а да си направят друго дете, това да го бракуват. Хич не си единствен дето мисли, че от тях полза никаква, масово това е разбирането за тях. И точно затова и родителите им не си търсят правата, самоизолират се, срамуват се да излезнат дори на разходка сред хората, да не говорим, че дори и да се престрашат трябва чудеса от храброст да направят за да се доберат донякъде, преодолявайки "достъпната среда", а и на какво разбиране и отношение ще са подложени на улицата. Не ги виждате, не защото не съществуват, а защото се крият. И през ум не им минава, че това, което правят, да се грижат и обичат децата си, въпреки всичко, ги прави едни от най-силните и добри хора сред нас. Малцина са тези родители, които успяват с цената на много, страшно много усилия, нерви, унижения, тропане по всевъзможни врати, мъки, сълзи, ярост, болка, инат, да осигурят що годе достоен социален живот за децата си. И можете да бъдете сигурни, че тези деца, когато пораснат, няма да са в тежест на обществото ни. Ей затова става дума, днешните възрастни хора с увреждания, са вчерашните деца, и голяма част от тях надали щяха да са "безполезни" и изолирани, ако е имало правилна социална политика, когато са били деца.
teosedem
В началото бе словото

Мнениеот teosedem » 04 Фев 2009, 18:54

http://www.youtube.com/watch?v=_06cjxCegTM

Eто нагледен пример за "безполезните" същества, отглеждани и обгрижвани като обществен брак, сами можете да се уверите какви шансове за полезност и изобщо за оцеляване имат. После пак деца с увреждания, вече обгрижвани според съвременните хуманни и цивилизовани разбирания, сами преценете имат ли шанс или не, не само да оцелеят. Но и да са щастливи, да обичат и да го изразяват, да развият максимума на потенциала си, да пораснат, да са част от нас. Децата отглеждани в семействата си, обичани, прегръщани, целувани, галени, също се усмихват така, те чувстват, те страдат, радват се, играят с камиончета, гледат Том и Джери и напук на всички лекари и социални политики, растат, живеят, учат и мечтаят. Те са живи, изпълнени с живот и сила, те могат, стига някой да не ги бракува още с раждането им. И накрая да питам, как се изчислява полезността на един човек, особено пък на дете?
teosedem
В началото бе словото

Мнениеот pogar » 04 Фев 2009, 19:16

Don Horhe,не казвам,че грешите просто Ви давам още една гледна точка-Тео го е обяснила съвсем простичко:
Ако днес направим нужното за децата с увреждания утре те няма да са в тежест на обществото-лесно е и доказателство за това е световния опит,няма нужда ние тепърва да откриваме топлата вода.
И отношението на обществото,за което говорите към възрастните хора с увреждания е точно резултат от начина Ви на мислене-голям си оправяй се,защото на този голям никой не е помогнал като дете,а сега като голям хептен никой няма желание да помогне-поредния параграф 22. :(
В позицията на затворници по домовете си,ние сме невидими за голяма част от вас.
И колкото странно и нелогично да Ви звучи проблема на всеки един човек засяга всеки един от обществото-ефекта на доминото.
Сит на гладен не вярва,но не е необходимо да влизате в моите обувки,за да разберете,че проблем има и решението му зависи от всички нас. :flower:
Относно учтивата форма "Вие"-тя не се използва в българския език за уточняване на нечие психично здраве- :wink: :geek:
Изображение
pogar
В началото бе словото

Мнениеот teosedem » 08 Фев 2009, 00:29

Вижте този филм-репортаж, това е, тази жена е успяла съвсем накратко да каже всичко, за което се борим. То не е много, никак, то е една шепичка само, то е правото на децата с увреждания да имат равен шанс, поне шанс да им се даде, нищо повече, те ще се преборят за останалото, въпреки ограничението, което имат по рождение, не по тяхен избор и вина.

http://www.btv.bg/videos/broadcast_vide ... eo_id=6433
teosedem
В началото бе словото

Мнениеот Kristo » 10 Фев 2009, 00:43

teosedem написа:Гордееш ли се със себе си, че си част от масовката, която се гаври с тези деца?! Така ли ще възпиташ собствените си деца някой ден? От все сърце ти пожелавам да си жив и здрав и никога, никога да не те сполетява тази болка и тяхните страдания, които в по-голямата си и болезнена част им се причиняват именно от обществото ни.

Аз се казвам Теодора, Pogar е Павлина, и заедно с Роси и Златина, и още много други майки участваме в протестите от 14-ти. Ние сме Майките, част от организаторите на тези протести. Бих искала да видя в сряда Al, както и теб, ако участваш. Ние подкрепихме протеста, не само заради всичките си искания като майки, но и заради разбирането, че всички останали искания засягат пряко нашите деца и самите нас. Независимо какво постигнем ние като група, част от протеста, ще останем и ще подкрепим докрай останалите групи, защото единството и солидарността ни като граждани, е единственият начин да си помогнем всички. Защото всичко засяга всички ни, няма такова нещо, като мен не ме засяга. В подобна утопия и илюзия може да вярват само хора, които имат капаци като конете, и не виждат по-далеч от носа си.

Ае кво ме псуваш ве!? Да не съм ти аз виновен...
И аз имам деца... не съм тръгнал да се оплаквам... Гледайте си вашите, аз ше си юркам Кюрдимир и Ицко Младши тука, и не ми пречете...
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот teosedem » 11 Мар 2009, 22:32

Kristo написа:
teosedem написа:Ае кво ме псуваш ве!? Да не съм ти аз виновен...
И аз имам деца... не съм тръгнал да се оплаквам... Гледайте си вашите, аз ше си юркам Кюрдимир и Ицко Младши тука, и не ми пречете...

Не те псувам!
Никой за нищо не ми е виновен!
Да са ни живи и здрави децата, и точно това правя, гледам си ги. От какво според теб се оплаквам (да приемем хипотетично, че става дума само за мен персонално).
Това, което правим е да защитаваме правата на децата си, което именно е част от задълженията ни като родители.
teosedem
В началото бе словото

Мнениеот pogar » 17 Мар 2009, 23:17

Гергана Здравкова е самотна майка на прекрасно момиченце с увреждане,чиято диагноза е спина бифида с придружаваща я хидроцефалия.
Операция в чужбина ще даде шанс на малката Бояна да живее нормално и достойно,операция,за която семейството няма средства.
Нека помогнем,нека подарим бъдеще на още едно от многото деца с увреждания в България.

Ето тук можете да научите повече за малката Бояна:

http://www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=127706

Епикризи на детето и проформа фактура с цената на необходимото и лечение в чужбина:

http://family.webshots.com/album/570498759JrHmsV

Координати на майката-тел. 0895 69 44 18 или на email: geri_ir@abv.bg

Гергана Боянова Спасова
ОББ
Банкова сметка в евро:
IBAN BG76UBBS80021431996310
BIC UBBS BGSF

Изображение
pogar
В началото бе словото

Мнениеот pogar » 17 Дек 2009, 22:43

http://www.cil.bg/Новини/112.html

Евтин популизъм, гарниран с некомпетентност води до разсипия на държавни пари и безнадеждност за хиляди хора с увреждания
16.12.2009

Ето такава манджа забърква президентът Първанов с намесата си при промените в Закона за интеграция на хората с увреждания. С видима липса на компетентност по политиките за интеграция президентът се възмути от въвеждането на подоходен критерий за отпускане на месечна целева помощ за хора с увреждания. Естествено, че държавата трябва да подпомага бедните, да прави това по закон и в него да трябва да има подоходен критерий. А „месечната добавка за интеграция” в сегашния ЗИХУ е нито повече, нито по-малко от социална помощ. Как иначе може да бъде наречено нещо, което се изчислява като процент от гарантирания минимален доход и служи за допълване на собствените доходи на получателите му. Така дефинирана в специализирания закон, месечната добавка за интеграция възлиза на сумата от 9,75 лв. за транспортни услуги плюс 13 лв. за информационни и телекомуникационни услуги плюс 13 лв. за обучение плюс 9,75 лв. за достъпна информация плюс 9,75 лв. за диетично хранене и лекарствени продукти. Макар и изплащани еднократно през годината срещу платежни документи, в месечната добавка са включени и 195 лв. за балнеолечение и рехабилитационни услуги. Иначе казано, ако не е умрял, човек трябва да има физическо, зрително и слухово увреждане едновременно, за да получава месечно по 55, 25 (петдесет и пет лева 0,25). В реалния живот месечната добавка е в границите между 10 и 30 лв., но се изплаща на близо 500 хиляди човека, което прави почти 200 млн. лв. от постната пица на министър Дянков. Проблемът все пак не е в „постната пица”, а в ефекта от храненето с нея – не е здравословна, а редовната й консумация води до затлъстяване. Все негативни последици!

Опитайте се да останете само един ден в леглото си, но не защото сте болни или ви се лежи, а защото сте телесно зависими от нечия помощ. Може и да си сложите препаска на очите, ставайки сутринта, за да си направите кафе, да закусите и да отидете на работа. Как ли ще ви помогнат в това начинание 30-те лева месечна добавка? Никак! Те помагат на семейния бюджет и на човека, който се грижи за вас и поради това не може да работи срещу достойно заплащане за труда си. Те ви държат във вечна зависимост от някого, за когото ставате бреме. Когато са наречени за „интеграция” в специален закон за хората с увреждания, те ви лишават от всякакви възможности за достоен живот и реализация, каквито имат гражданите без телесна зависимост. Така е в момента, така се очертава да бъде и занапред. Благодарение на „усилията”, които полагат национално представителните организации на и за хора с увреждания, благодарение на президента Първанов и неговия популизъм, гарниран с некомпетентност.

Като европейски гражданин и данъкоплатец с увреждания, който иска да живее достойно в България, настоявам да чуя от застъпниците на месечната добавка за интеграция убедителни доводи и силни аргументи за нейното запазване в ЗИХУ!
Метафората на президента с лечението само на онези, които имат температура над 39 градуса и отказа да бъдат лекувани „по-здравите” не е убедителен аргумент. Господин президент, всеки трябва да бъде лекуван, а не поддържан на изкуствено дишане!

Настоявам парите ми да се инвестират в полезни начинания, а не да се разпиляват безрезултатно, увековечавайки доживотна зависимост на човека с увреждане от семейството или социалния дом за трайно настаняване!

Настоявам всички политици да преминат обучителен курс по права на хората с увреждания, да положат изпит и да се оттеглят, ако не получат сертификат!

Национално представителните организации не ме интересуват – те толкоз могат да свирят, но ако политиците ни станат компетентни, ще им спрат субсидиите за съществуване и ще им поискат реални резултати срещу парите.

Капка Панайотова
Активен гражданин и редовен данъкоплатец

Подкрепете нашата инициатива за равенство:

http://apps.facebook.com/causes/416700/103730609
Изображение
pogar
В началото бе словото

Мнениеот Chobanizator » 27 Авг 2014, 09:58

Темата е страхотна :) Усмихвам се с теб :)
Chobanizator
В началото бе словото

Мнениеот slighter » 27 Авг 2014, 14:10

LOL - мнението на Кристо отпреди 5 години :lol: :lol:
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 243 пъти.

Предишна

Назад към Мнения