Евтаназия

Тук можете да дискутирате по актуални проблеми свързани с вътрешната и външна политика на България и Европейския съюз, както и по проблеми от геополитическо значение за съвременния свят.

Модератор: Lord

Re: Евтаназия

Мнениеот Don Horhe » 18 Яну 2010, 12:21

ЗА и с двете ръце. :D
That government is best which makes itself unnecessary. - Wilhelm von Humboldt
Bill Hicks - Revelations (Uncut)
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Благодарил (а): 37 пъти.

Мнениеот camel » 18 Яну 2010, 12:57

Мила написа:И аз за, обаче с много строг контрол.

+ 1
dexteriti написа:Не си нищо повече от един шибан никнейм и твоето мнение си е като твоя г*з, носи си го, но не го навирай много...
:notworthy:

- I want to change the world....
Did u bring in any weapons?
- Of course not!
Then you are not changing anything...
Аватар
camel
SentineL

Благодарил (а): 42 пъти.

Мнениеот invisible » 18 Яну 2010, 13:28

и я съм за това ми се вижда добро решение на въпроса:
Мила написа:Евтаназията е разрешена в Швейцария, право на осъществяването на активна евтаназия имат и лекарите в държавите от Бенелюкс – Белгия, Холандия и Люксембург, и в американските щати Орегон и Вашингтон. Там на пациентите може да се изписва смъртоносна доза лекарства, които обаче той трябва да вземе сам.

е вярно че не покрива 100% от случаите ама .. може би с възможност за подписване на декларация че имаш желание .. както за донорството искаха да е първоначално :scratch:
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 468 пъти.

Мнениеот Zahariev » 18 Яну 2010, 14:06

Абсолютно "за".

Помня случай, в който имаше възрастна дама, която беше болна от какво ли не, но физическото й състояние не й даваше възможност да сложи край на живота си.Съдът забрани на децата й да го направят и я оставиха да се мъчи.Тя практически не можеше и да мърда сама.

The names of the future are stamping of impatience.
Аватар
Zahariev
The Sound of Victory

Благодарил (а): 29 пъти.

Мнениеот Kristo » 18 Яну 2010, 14:56

Портив съм!

Няма да обяснявам защо, нека другите кажат...
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот Paschendale » 18 Яну 2010, 16:25

Може би смъртта е просто поредното голямо приключение... Аз лично предпочитам да умра безболезнено, отколкото да се мъча. Прост пример, напреднал рак на панкреаса се определя като 8 по десетобалната скала за болка, при която раждане с усложнения е 5... От по-горе описаната диагноза можеш да се мъчиш с месеци, дори години, преди тялото ти да не издържи на болката и да умреш, така че евтаназията един вид е проява на...милост, може би? Проблема в случая се явява когато става въпрос за близък човек, малцина имат...куража, знам че не е точната дума, да определят кога да приключи живота на даден човек... За мен това е нож с две остриета - и в двата случая има милост и жестокост, затова предполагам че съм пацифист в случая... Да речем че бих убил човек когото не познавам за да не се мъчи, но никога не бих го направил с мой близък...
The infidels have ignored our warnings, and for that, they must be exterminated. Let the purgation begin!
Аватар
Paschendale
The random hand of fate

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот alter ego » 18 Яну 2010, 17:40

За евтаназията съм при точно определени свръхтежки медицински състояния и при информирано съгласие на пациента. Най-добре е декларацията да бъде подписана в присъствието на нотариус или на друго съдебно лице. Защото и тук може да има сериозни възможности за прикриване на убийство поради разни интереси. :|
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот pora_e_priqtel » 18 Яну 2010, 21:32

Чак да не повярваш - такова единомислие! :shock:

И аз съм за.
Аватар
pora_e_priqtel
Гурбангули Бердимухамедов

Благодарил (а): 305 пъти.

Мнениеот allshallperish » 18 Яну 2010, 21:44

За. Не гледахте ли точно на 1 януари за едно семейство, което решило да спрат системите на сина им, който бил в кома от мн време, та така момчето спасило 4 живота... Кофти... Но...
...and I find it kind of funny, I find it kind of sad, dreams in which I'm dying are the best I've ever had.
Аватар
allshallperish
Alter Schwede

Благодарил (а): 113 пъти.

Мнениеот pora_e_priqtel » 18 Яну 2010, 23:41

Наскоро имаше един случай с жена, която май повече от година била в кома, та й спрели системите, ама тя се борила близо месец. Тоест организмът й де, тя така и не дошла в съзнание.
Аватар
pora_e_priqtel

Мнениеот Azul » 19 Яну 2010, 07:19

Значи махаме религиозните глупости.

Живота си е на човек, и ако му е омръзнало да живее си е негова работа и никой няма право да му държи сметка. Щом той е взел това решение, няма лошо да му се помогне

Колкото до тези случаи с хора, които са в кома, според мен избора трябва да е на родителите.

Така че за!
Изображение

The dawn mist glowing
The water flowing
The endless river
Forever and ever
Аватар
Azul
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Търговецът на кристал » 19 Яну 2010, 07:30

То ако махнем "религиозните глупости", не виждам какво изобщо се разисква и дали би се намерил някой, който да се обяви против. Въпросът е трябва ли да ги "махаме" толкова лесно.

Иначе, както казах и в моята темичка за РиС, въпросът е невероятно сложен - не пожелавам на никого да се замисля над него по-сериозно от просто чесане на езици по форуми. Твърде тегава работа.
Иначе е ясно, че ако се прави, трябва да има подписване на една камара документи от болния в присъствието на официално лице (вероятно нотариус), смятам и че всъщност това трябва да се повтори 2 пъти с известно разстояние между тях (за да има възможност да размисли), болният сам трябва да вземе лекарствата и т.н.т. Не съм сигурна дали това изключва възможността за злоупотреби обаче. Колко му е да изкараш някого неизлечимо болен и да го разпишеш пред познат нотариус...

Обобщено - нито "за", нито "против". Обаче "за" с две ръце да не се налага.
"Аз съм половинчата, незаключена, с една обувка, с половин сърце , аз съм лъч в безкрая, неизслушан диск... наивна много пъти, шарена, непослушна..."
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Благодарил (а): 226 пъти.

Мнениеот Smoking Mirror » 22 Яну 2010, 15:32

Хъх, тва съм го учил. Ама не помня много-много щото тогава ми беше по-интересна темата за аборта. Тя и продължава да е, де.

Но по принцип съм за. Лошото е, че не мога да си спомня мотивите на английския съд, който отказа на онази женица евтаназията и защо европейския съюз го подкрепя.
Peace is a lie. There is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
Аватар
Smoking Mirror
Robot Unicorn Sith

Благодарил (а): 177 пъти.

Мнениеот Jamesmagno » 23 Яну 2010, 19:37

Не ща да мисля за това. По-скоро съм против прекратяването на нечие съществуване. Струва ми се, че винаги има смисъл да живееш една милисекунда повече. Но понякога явно няма как. Не знам. Всяка болка, всяка негативна емоция е разлина от НЕСЪЩЕСТВУВАНЕ, ..... му. От друга страна, какво по-хубаво от това да си тръгнеш от света с мир и съзнание... Ама то си чисто самоубийство. При всички случаи решението трябва да се случи единствено със знанието и съглсието на... потърпевшия. Родителите в изблик на умопомрачение могат да сгрешат. Ако имам син в кома, предпочитам да почакам още някоя друга година, пред това, нечий чужд да оживее за сметка на моя. Вероятно времето променя всичко. Не знам.
How am I supposed to explain to my son why two men are getting married when I don't have a son and also who is this kid??
Аватар
Jamesmagno
The best things in life aren't things

Благодарил (а): 1403 пъти.

Мнениеот pora_e_priqtel » 24 Яну 2010, 23:22

Бившият президент на Израел Ариел Шарон е вече шест години в кома, доколкото знам. Мислите ли, че има шанс да оживее?
Аватар
pora_e_priqtel

Следваща

Назад към Мнения