Какво мислите за тази статия?

Тук можете да дискутирате по актуални проблеми свързани с вътрешната и външна политика на България и Европейския съюз, както и по проблеми от геополитическо значение за съвременния свят.

Модератор: Lord

Какво мислите за тази статия?

Мнениеот alminatora » 18 Юли 2012, 03:49

http://anticenzura.wordpress.com/2012/0 ... r/#more-72

Вярно ли е, че периодът на социализма в действителност ни оказва днес толкова силно влияние?
alminatora
В началото бе словото

Благодарил (а): 5 пъти.

Re: Какво мислите за тази статия?

Мнениеот ники » 18 Юли 2012, 06:52

Ами, вероятно оказва влияние, макар да не мога да твърдя това със сигурност, предвид факта, че никога не съм живял по време на социализма. Доколкото оказва някакво влияние, то със сигурност е негативно и то абстрахирайки се от политическото такова. Проблемът идва, когато това се комбинира и типичните отризацелни черти на българина като част от обществото.
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот fak » 18 Юли 2012, 09:48

не ми харесва.. щото е ограничена.. и основната теза е зле аргументирана.. Животът нито тогава, нито сега не се върти около ракията и сланината

+тва някои сме вегетарианци..

aй със здраве..
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот alter ego » 18 Юли 2012, 21:56

Всъщност, този материал не цели анализ и аргументация, а внушение. От това, което съм чел и съм говорил с родителите си и с други, изживяли живота си в соца, въобще не е било така. Малко им е пукало за Партията, за БЗНСто или за ОФто, но им е пукало да могат да си купят облекло, обувки и храна, а и КНИГИ! Какво беше това, последното? :geek:
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот Dr Dulcamara » 19 Юли 2012, 19:20

Не възнамерявам да коментирам нито статията като цяло, нито отделни черти от личността на автора, които прозират между редовете. Оправданието ми е, че ще мога да кажа съвсем малко добри неща и за двете.

Напълно съм съгласен с alter ego, че се цели единствено внушение на подсъзнателно ниво за неща, които авторът не може да анализира и аргументира. Не е ясно и дали ги разбира.

Не мога обче да не възразя на непрекъснатото натрапване, че хората тогава са биле простовати, без идеи, "че можеш да си осигуриш храна за стомаха, но не и такава за душата…".
Няма такова нещо! Както сега, така и тогава имаше всякакви хора. Страхувам се дори, че едно сравнение в това отношение със съвремието може да бъде доста обезкуражаващо. Тогава също имаше много интелигентни хора, които добре разбираха неща, знаеха как да се съхранят, умееха да намерят и създават духовната наслада, имаха идеали и им оставаха верни, следваха ги въпреки обстоятелствата. Във всичко това те влагаха толкова фантазия и изобретателност, че би си струвало да се поговори дори само за това. :D

Конкретно на въпроса: "Вярно ли е, че периодът на социализма в действителност ни оказва днес толкова силно влияние?".
Да влияе! Много или малко - трудно ми е да преценя. Сигурно обаче е друго. Въпросното влияние далече не е само отрицателно, напротив, то в много случаи оказва и положително въздействие върху съвремието.
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

Благодарил (а): 94 пъти.

Мнениеот alter ego » 19 Юли 2012, 21:39

Щом прадядо ми, селски даскал в забутано крайгранично село е създал библиотека от около 3500 тома, май не всички са мислили за ракийката и салатката. Имам негови писма, кореспондирал си е с Народната библиотека, с издателства, с писатели, а пък те му отговаряли....И театрите били пълни, та дори и операта. А студентите били наясно, че под "Библиотеката" преподавателите разбирали мястото, където се чете, а не едноименната кръчма в мазето... Май със същия патос са отричали и достиженията на "капитализЪма", както сега на соца...
:roll:
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот Dr Dulcamara » 19 Юли 2012, 22:19

alter ego написа:Щом прадядо ми, селски даскал в забутано крайгранично село е създал библиотека от около 3500 тома, май не всички са мислили за ракийката и салатката. Имам негови писма, кореспондирал си е с Народната библиотека, с издателства, с писатели, а пък те му отговаряли...

:salute: :salute: :salute:

alter ego написа:...И театрите били пълни, та дори и операта.

Познавам компания от хора, чийто младежки години са преминали в края на четиридесетте и начало на петдесетте. Живеели са във Варна, учили са и/или са работели, а прякорите на някои от тях са биле имена на оперни герои. Мъжете пък се опитвали да впечатлят госпожиците предлагайки им да ги заведат на специално избрани оперни представления. :D Изглежда повечето са успявали. :wink:

alter ego написа:... Май със същия патос са отричали и достиженията на "капитализЪма", както сега на соца ... :roll:

Да, така беше. Толкова се стараеха, че го правеха наравно с възхвалите към когото трябва. Като ученик бях започнал да се обърквам :? , кое е по важно: "смърт"-та за едните или "да живее"-то за другите. :lol:
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

Благодарил (а): 94 пъти.

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Мнения