Готвят се да изхвърлят Ботев от учебниците!

Тук можете да дискутирате по актуални проблеми свързани с вътрешната и външна политика на България и Европейския съюз, както и по проблеми от геополитическо значение за съвременния свят.

Модератор: Lord

Re: Готвят се да изхвърлят Ботев от учебниците!

Мнениеот slighter » 17 Авг 2012, 13:37

dismisstorka написа:http://dnes.dir.bg/news/izsledvane-dogovor-uchebnitzi-komisia-zashtita-diskriminatzia-uchebnitzi-istoria-11806212?nt=13.

Нимоа повече... :lol: ше емигрирам в Антарктида :lol: Това е точно като
"- Иванчо, къде ти е домашното, бе?"
"- Ми не знам, госпожо, вчера ми беше на бюрото, днес го няма"
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 243 пъти.

Мнениеот dismisstorka » 17 Авг 2012, 14:03

FloWersOfEviL написа:
dismisstorka написа:Единствената книга не на място за мен беше "Записки по българските въстания" - някак не ми се вписва в представите за художествена литература.
Хм, аз това не съм го изучавала в училище.

Иначе. Не виждам проблем да си дискутираме по темата, какво като няма да го махнат. Въпросът като такъв е изникнал и това шокира. Така или иначе не вярвам някой наистина да е мислел, че ще го махнат.

Хмм... мен ми се струва, че е задължителна за всички от доста време. Просто не й се отделяше много внимание, така че може да си я пропуснала :D Аз така и не я прочетох.

Разбира се, че всички уважаваме миналото си. Дори и тези с изказванията, че не ги вълнува особено родната литература, едва ли имат против тя да присъства в учебниците. Това, че нечий болен мозък е родил подобна идея и че медиите по default раздухаха нещата и направиха проблем, не значи, че ще се вземе на сериозно.
Serendipity. Look for something, find something else, and realize that what you've found is more suited to your needs than what you thought you were looking for.
Аватар
dismisstorka
Cindefuckin'rella

Благодарил (а): 222 пъти.

Мнениеот Kristo » 17 Авг 2012, 15:01

Chernozemski написа:
Kristo написа:Не може ли да се чувствам българин, защото сме готин народ и искам да съм част от него, а трябва да минавам и някакви квалификации, прочети 10 книги, научи химна, запомни коя година е един коя си битка и си плащай данъците?

Не за друго - мразя да участвам на квалификации, досадно е. Не ли брои, ако поне знам столицата и с кого граничим?

Ами не е достатъчно. Колкото и да демонстрираш отвращение от всякакви стереотипи и традиции, има някои неща задължителни за всеки българин и това да си чел "Под игото" е едно от тях. Но на теб 300 страници ти е "ултрадълго". Интересно тогава кое за теб е нормална книга, тъй като книги от по 50-100 страници например не са много често явление.

Ами чел и книги по 600 страници, стига да са ми интересни. Но ако книгата не ми е интересна и 10 страници са агония. Например съм чел Библията, която е доста по-обемна от Под Игото, но разликата е, че ми беше в пъти по-интересна и в пъти по-поучителна, без да съм религиозен при това. Да не говорим, че стилът на писането не е толкоз добро като на Вазов, но просто неговата идея си остана в 19ти век, а на Библията надживя него век.

Иначе в моите критерии за българин не се вписва "Да си чел Под Игото", най-великите българи като Ботев, Раковски или Левски, Хан Аспарух, Цар Симеон и прочее не са я чели, що аз да трябва? Една книга не бива да се прави задължителна за изучаване, защото прекрачваме границата "образование" с границата "фанатизъм". На изток от нас, една религиозна група изисква от децата да научават наизуст цели пасажи от свещенната си книга, сетете се сами за кого говоря. Като тях ли сме?
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот Chernozemski » 17 Авг 2012, 17:01

Kristo написа:Иначе в моите критерии за българин не се вписва "Да си чел Под Игото", най-великите българи като Ботев, Раковски или Левски, Хан Аспарух, Цар Симеон и прочее не са я чели, що аз да трябва?

Просто ме разбиваш с аргументи :D
Поклон, народе мили,
работник и герой,
с крила, с железни сили,
поклон, народе мой!

Цалувам твойта слава,
свещений подвиг твой,
десницата ти здрава,
поклон, народе мой!

Цалувам ти венците,
юнако в мир и в бой,
ковач на бъднините,
поклон, народе мой!
Аватар
Chernozemski
В началото бе словото

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот Kristo » 17 Авг 2012, 17:29

Това беше кратко казано вместо: Имало е българи и преди тази книга, защо тя трябва да е критерий за национална принадлежност, като е написана 11 века след основаването на държавата и сигурно още 20 века след създаването на етноса? Според мен е грешно да се издига на пиедестал произведение на изкуството, като особено значимо не като художествена стойност, а като историческа стойност. Изкуството и историята не бива да се мешат така.

Друг важен момент - в България има погрешно разбиране, че ако дадена творба е посветена на исторически период, то тя автоматично става добра в и художествен план и става несменяема от учебниците до края на света. Повечето творби от линка ми по-назад са посветени на важни моменти от историята на България - може би най-важните такива моменти. Но Историята се учи в часовете по История, а не в тези по Литература. Историческата литература е важна за всяка страна, но ние прекаляваме с нея, защото нямаме други типове литература толкова развити, а и от криворазбран патриотизъм. Никой министър на образованието няма да ги махне де, тези хора се вълнуват винаги от това да печелят точки пред електората, вместо да се грижат за образованието му. Лицемерно един вид.

А да попитам направо - защо в 12ти клас не се изучават творби от всички периоди на нашата литература (която хич не почва от 1850-60г нататък) и всички стилове - има доста които са пропуснати, дори и да има творби на българи в тези жанрове. От тия книги и творби, които поразгледах, единствено "Бай Ганьо" все още има актуален отенък в нашето ежедневие, душевност и бит. Писана е не за конкретна епоха, а за конкретен типаж хора, които - както виждаме още съществуват.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот ники » 17 Авг 2012, 17:31

Значи може да си прочел 5 (или 25, все тая) български книги през живота си и си изпълнил културните изисквания да си част от българското общество. Да ви имам и критериите :)
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот Chernozemski » 17 Авг 2012, 18:16

Kristo написа:...

Нещата се променят с времето. С оглед на днешната обстановка, "Под игото" е произведение, поддържащо паметта на народа относно важен исторически период. Разбира се не това е единственото му достойнство.

Това е все едно примерно да ти кажа, че щом не знаеш теоремата на Гаус, значи не разбираш от математика и ти да ми отговориш, че щом и Архимед не я е бил чувал, значи не е толкова важна.

И не мога да се съглася, че се изучават прекалено много исторически творби. В 11 и 12 клас от общо 20-тина автора, само 3-4 пишат такива произведения. Даже напротив - твърде малко са. Голям недостатък е например, че не се учат стихотворенията които Вазов пише по време на войните през 20-ти век.

Аз споменах и по-рано, че съм съгласен че трябва да се учат и съвременни автори. Никога не съм казвал, че всичко в образователната система е перфектно, думата ми беше че е кощунствено да се говори, че Ботев или Вазов могат да бъдат цензурирани или изобщо изхвърлени.

ники написа:Значи може да си прочел 5 (или 25, все тая) български книги през живота си и си изпълнил културните изисквания да си част от българското общество. Да ви имам и критериите :)

Ако това е насочено към мен, е доста некоректно. Никога не съм казвал, че единствено книгите са критерий в това отношение.
Поклон, народе мили,
работник и герой,
с крила, с железни сили,
поклон, народе мой!

Цалувам твойта слава,
свещений подвиг твой,
десницата ти здрава,
поклон, народе мой!

Цалувам ти венците,
юнако в мир и в бой,
ковач на бъднините,
поклон, народе мой!
Аватар
Chernozemski
В началото бе словото

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот Kristo » 17 Авг 2012, 18:30

Аз винаги съм бил против цензурата в изкуството, па било то и изкуство, ползвано за целите на образованието.

Но има едно голямо НО - трябва да развиваме нашата литература, трябва да поднасяме на децата цялото и разнообразие от стилове, форми и идеи. В настоящия вариант на обучението по литература това не се случва (както става и с другите предмети, но слава богу никъде не е гръмнал скандал, че Нютон е бил расист) - трябва обновяване, не на творби или автори, а на целите и методите. Най-лесното доказателство - бисерите по матури, изпити и прочее. Такова неразбиране на това изкуство - българската литература, е абсурдно. То не идва от това, че децата са идиотчета, а защото им преподават по начин, по който няма как да се осмисли, а само може да се назубри. Аз съм имал шестици на анализи на творби, които не съм чел (спомням си, че беше нещо на Йовков) - просто зазубряш няколко анализа на експерти и ето ти - отличник. После ако ме питат нещо за дадения разказ, нямам какво да кажа. Образованието по литература ни вкара в тоя филм. Трябва да се направи някаква промяна. Дотогава тия изпити ще раждат или добрезубрещи и неразбиращи деца, които влизат в ВУЗ-ове или недобрезубрещи и неразбиращи деца, които стават звезди с бисерите си.

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот Nirv » 18 Авг 2012, 18:39

Имало е велики личности и преди "Под Игото" - факт. По онова време обаче също голяма част от тия българи са покривали тогавашните критерий за образованост - да не говорим, че е ставало много по-трудно от сега и е искало много повече борба и желание. Времената също са били различни - такива, които карат националната си съвест да се събуди, които те карат да се стремиш към определени идеали. В днешни дни повечето хора гледат да са търгаши на дребно, дай да минем метър в работа, в задълженията си, в образованието си.

Историческата литература ти дава нещо, което историята не може. Историята ще ти опише фактите, понякога и кървавите подробности, но няма да успее да те накара да си представиш какво е било да седиш в онези окопи при изгрев слънце очаквайки всеки момент вражеските орди да нахлуят. Да гледаш в мрака, не виждайки нищо, да очакваш неизвестността, сърцето ти да се пръска от страх, вълнение и адреналин, да се вслушваш и в най-малкия шум, защото не можеш да си позволиш да си неподготвен, защото на карта е заложен не само твоят живот, а живота и чистотата на децата ти. Ако ти не удържиш тази вражеска вълна - дъщеря ти и жена ти ще стенат опорочени, а синът ти разпран. Това трудно можеш да го усетиш в учебника по история - но в художествената литература можеш много повече.

И съм съгласна, че учебниците по литература могат да представят по-голямо разнообразие. Могат да бъдат включени и по-съвременни автори и поети, които успяват добре да илюстрират съвременността и ежедневието ни. Само че това може да стане само на цената на заместването на някои по-стари класически творби. Времето и така не стига да бъде изучено и проговорено всичко от учебния материал.
Освен това целта на часовете по литература не са само да си прочел български класики, а да те накарат да мислиш, да знаеш как да четеш, какво да търсиш в книгата, как да стигаш до същността. Да придобиеш някакъв усет, когато четеш. А ако се научиш да четеш истински - след това сам ще стигнеш до творбите на нашите съвременници.

А вече образователната ни система е съвсем друга тема - хайде, да не виним всички все околните. И аз не я харесвам и смятам, че има огромни пропасти, че могат много неща да се подобрят, за да стимулират учениците да учат. Праваемо е. Но не е само това и не опира всичко до образователната система. Хората, които искаха да научат нещо в училище.. го правеха. Казвам го в трето лице, защото на мен също ми дойде много по-късно акъла. Ние само също сме си виновни за много неща, не сме чак толкова онеправдани и невинни.
Аз имам сивото на дъжд и мъгла, защото съм собственик на лошото време.
Аватар
Nirv
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 24 пъти.

Мнениеот Диаси » 18 Авг 2012, 19:49

Kristo, ти да не мислиш, че ако се промени списъкът със задължителна литература, няма да има бисери и зубрене? Или пък, че ще изчитат всички произведения? Един път едно момиче ме попита: „за какво се разказва в „Железният светилник” и вметна, че друга нейна приятелка казала, че: „там някаква прави аборт”!?!?!?! Как мислите - дали въпросните девойки биха прочели каквото и да е и биха разбрали смисъла на прочетеното? А знаете, че мнозинството е като тях. Факт е, че масово книгите са пренебрегвани, трудно е младите да бъдат накарани да четат и затова не мисля, че ако в часовете по литература се учи „Властелинът на пръстените”, ще има по-голям брой четящи.
И защо е нужно да осъждате толкова остро творчеството на Вазов и въобще българската литература? Аз съм голям почитател и на Стивън Кинг, и на Дъглас Адамс, и на Пратчет, но съм на мнение, че е напълно неуместно те да бъдат сравнявани с Ботев, Вазов. Все пак проблематиката на Вазовото творчество няма как да бъде поставена под общ знаменател с тази в някоя книга на Кинг. А и те са далеч от българската душевност. Смятам, че един интелигентен български ученик, който по принцип обича да чете и се интересува от книгите като цяло, както ще прочете на един дъх поредицата на Джордж Р.Р. Мартин, така би посегнал и към „Под игото” от любов към литературата и към родното. Е, разбира се, ако въпросният индивид не е краен американофил без собствено мнение, робуващ на създадени стереотипи от подобни нему същества, и не признава достойнствата на българското. И защо постоянно трябва да се мисли дали на учениците им е интересно? Какво ще стане, ако не им е? Не трябва ли да се научат да поемат отговорност, да полагат усилия дори и да не са удовлетворени от случващото се? А и на всичкото отгоре се изучават толкова малко романи в 11 и 12 клас. Не съм чула някой да е пострадал от това, че е прочел 4-5 книги.
Ако се изучава повече чуждестранна литература и Вазов бъде премахнат, не мисля, че ученик, който превисва в часовете само, за да вземе диплУма, ще разбере за съществуването на Вазов. Сега следва изказването: „Голяма работа, че няма да знае кой е тоя.” Всъщност е голяма, да. Прекланяйте се пред чуждите, отхвърляйте своите. Да, имало е много велики неща преди „Под игото”, има и ще има след него, но това не го прави по-малко велико от тях... или поне някои от тях.
Колкото до актуалността на проблемите в произведенията – в „Тютюн” има и бедност, и морален упадък, и алкохол.. :mrgreen:... все настоящи проблеми. Съгласна съм, че може да има по-голямо жанрово разнообразие, но пак съм на мнение, че който иска да чете, чете и не се задоволява само с определените като задължителни четива.
И романите, които изучаваме, са способни да помогнат в усъвършенстването на ценностната система или в създаването на такава, зависи. Разбира се, стига да бъдат прочетени и почувствани както трябва.
(Можем да говорим безкрай по тази тема, факт е, че никой няма да отстъпи и всеки има своя истина.)
П.П. На места може смисълът на казаното от мен да липсва, но в момента мисленето ми е малко по-хаотично от обикновено :Д.
Аватар
Диаси
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Crippled Alice » 19 Авг 2012, 01:02

Абе чакайте малко. Ако ни се предоставяше възможност да четем каквото си пожелаем в училище и след това да разсъждаваме по проблемите, които нас ни вълнуват, нещата щяха да са сто пъти по-различни. Чудесно е да си знаем историята и литературата, обаче да ме карат в 11 клас да разсъждавам по творчеството на Вазов е пълен абсурд.
Съгласна съм с Кристо, че не е нужно да си прочел каквото и да било, за да се наречеш българин. На мен "Под игото" ми хареса, но това не значи, че моите съученици, на които им беше възтъпа, са всичко друго, но не и българи.
А и не знам как един тийнейджър може да се затрогне дотолкова от една книга, че чак да му се промени ценностната система. Това е нещо, което се възпитава. Все едно да кажете, че който чете трилъри, е скапан психопат.
Аватар
Crippled Alice
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 853 пъти.

Мнениеот Kristo » 19 Авг 2012, 02:02

Nirv написа:...тогавашните критерий...

От бързината или от незнание? Надявам се е първото.

Историческата литература ти дава нещо, което историята не може. Историята ще ти опише фактите, понякога и кървавите подробности, но няма да успее да те накара да си представиш какво е било да седиш в онези окопи при изгрев слънце очаквайки всеки момент вражеските орди да нахлуят. Да гледаш в мрака, не виждайки нищо, да очакваш неизвестността, сърцето ти да се пръска от страх, вълнение и адреналин, да се вслушваш и в най-малкия шум, защото не можеш да си позволиш да си неподготвен, защото на карта е заложен не само твоят живот, а живота и чистотата на децата ти. Ако ти не удържиш тази вражеска вълна - дъщеря ти и жена ти ще стенат опорочени, а синът ти разпран. Това трудно можеш да го усетиш в учебника по история - но в художествената литература можеш много повече.

Има една важна разлика между историческата литература и историята - само втората се гради на факти. Само втората може да опише, това, което преразказваш като усещане. Ист. Литература е вид изкуство, то няма за цел да е достоверно, а само да ангажира читаталя, понякога преиначавайки фактите. Нали ние не си вадим изводи за Балканските войни от творбите на Дебелянов, както и не си изграждаме образа на Левски само от творбите на Вазов (който дори не го е познавал лично, както Ботев например е)? Аз не съдя за прабългарите от филмите за Хан Аспарух, защото дори и исторически, си има елемент на измислици (и откровенни глупости, от сорта на часовници по ръцете на статисти и прочее)- пак го казвам - литературата е изкуство, което няма за цел да ти даде фактите, да ти пресъздаде 1 към 1 исторически събития. Тя има за цел да забавлява, да дава авторовата гледна точка, да вълнува ако щеш. Но историята е наука, литературата е изкуство - важна разлика, която определя, кое трябва да се изучава и кое трябва да се чете за удоволствие.

Оттам и важния момент, че ние като народ живял в бая войни и катаклизми, веднага приемаме, че историческата литература ни е свещенна, защото отразява нашите мъки и проблеми. Едно време може би, но сега? Тази сляпа вяра, че дадена творба е значима, задължителна и поучителна, само защото ни показва проблем, който е бил значим за нашия народ, тази вяра ни слага оковите, че творбата ще е актуална завинаги. Историята не бива да се забравя, но нещата от нея не се учат по литература, а по история. Изводите и историческата ни памет ще останат завинаги в нас, именно от часовете по история. Ако ще сме патриоти, трябва да си знаем наизуст историята, но тя не се учи, като прочетеш исторически роман, а като вземеш учебник по история. Историческите романи, като "Под Игото" са имали за цел - да наблегнат на тогавашното общество над това, че драмата им е приключила - битката е спечелена и хората вече са свободни. Един вид романът е бил като паметник на тази борба, която е приключила успешно. Но никъде не претендира за автентичност (градът е измислен, героите са измислени, макар базирани на реални хора). И тъй като времената се менят, сега век по-късно, проблемите на обществото са други. Романът на Вазов си е свършил работата в обществото, дал е каквото е могъл (вкл. филм) и е бил популярен, защото е бил интересен на читателите към които е бил адресиран (което си е постижение за един роман, без значение време или националност). Но е дошло време цялата тази драма и болка от освободителните войни да се надживее. Миналото си е минало, то е част от нашата история, но защо да остава завинаги част от нашата литература? Нима след век и нещо свобода и 13 века съществуване като етнос и нация, нашата литература се изчерпва с 1 тематика (патриотична романи и поеми) и 1 исторически период (1878-1918 например)?

Не ме разбирайте погрешно - аз не бих искал да видя чуждоезични автори в нашите часове, защото би било твърде много. Аз бих искал да видя първо - съвременни творби от съвременни автори, после - многообразието на българската литература - всеки литературен жанр има и български представители, това не бива да се забравя ей така, и накрая - да се махне това "списък с 200 книги, които да прочетеш лятото" - за мен е грешно да насилваш дете да опознава ИЗКУСТВО, без да си даваш сметка, дали го влече или не. Това е равносилно да караш детето си от първи до 12ти клас да свири на цигулка Шопен или Моцарт, без значение дали това му е по вкуса. Само си го представете - литературата и музиката са две изкуства, които залагат на това, че многообразието им предлага възможност, всеки да харесва различни стилове - фантастика, фентъзи, хайку, епистоларни романи, разкази, есета или пък рок, класическа, джаз или народна музика. И като изкуства не би трябвало да имат задължителни за научаване творби. Не искам да се впускам и в мисли, образователната ни система, накъде отива и откъде идва, само ще напомня интересния казус - Справедливо ли е да искаме и да насилваме ученици да са чели, да знаят, да анализират творби, които не харесват, ако конституцията им дава право на свободно формиране на вкуса и личните ценности (стига да отговарят на "морала" - който никъде не е обяснен, какво е) - нямаме ли тогава нарушаване на техните права от собствената ни образователна система, която в стремежа си да ги възпита, избира най-лесния начин - принудата?

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот fak » 19 Авг 2012, 08:07

emi да.. разбрах откъде е дядото на Евтим..
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот Nirv » 19 Авг 2012, 09:59

Аз се чудя, ти защо си останал до 12 клас в училище? Ако правилно си спомням, след като навършиш 16 години, можеш да напуснеш даскало. Така няма да се занимаваш с разни български аматьори дето не отговарят на вкуса ти и прочее.

Струва ми се, че не са ти окапали ръцете и очите, задето си прочел две книги в повече. Пък и явно фактът, че си прочел няколко български книги от задължителната учебна програма, не е изградил вкуса ти. Но пък ти е показал какво НЕ харесваш - сега вече няма да се излъжеш втори път.

Как мислиш? - Дали англичаните не изучават в училище Шекспир, или германците - Гьоте?
И от друга страна, интересно ми е - какво трябва да има в учебниците по литература според теб? И дали това, което ще избереш, ще се хареса на всички ученици? Дали ще спомогне повече за изграждането на вкуса им?

Не знам, колкото и да съм вироглава по принцип, някак си не мога да възприема прочитането на 20 книги като принуда, която нарушава личните ми права и пречи на формирането ми като личност. Както и не мога да приема, че тия 20 книги, дето са ме накарали да прочета в училище, са издевателство над правото ми сама да изградя литературния си вкус. Все ми се струва, че трябва "малко" повече за тая работа.

А списъка с книгите за лятото изобщо няма да го коментирам. Нито как се формира историческа памет и как се учи история.

P.S. Да не започна и аз да слагам цитати за буквички и запетайки (защото има, не е като да няма). Хайде, не така на дребно. Не сме деца.

[Покажи] Спойлер:
Сега имаш златен шанс да си прегледаш мнението и да си поправиш грешките, които откриеш. :roll: Почти никой няма да усети.
Аз имам сивото на дъжд и мъгла, защото съм собственик на лошото време.
Аватар
Nirv
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 24 пъти.

Мнениеот dismisstorka » 19 Авг 2012, 11:05

:lol: :lol: :lol:
Много сте крайни, хора. Nirv, не мисля, че Kristo е толкова анти настроен, колкото ти смяташ.

До някаква степен и аз съм съгласна с него. Прекалено много в училище се набляга на онзи период от историята, свързан с Освобождението. Безспорно събитията, случили се тогава, са важни и променят статута на българите от "роби" в "свободни граждани". Ала нужно ли е 1/3 от материала по литература и история да е посветен на освободителните борби? И не само на тях: читалищно дело, театрално дело,църковно дело, училища - килийни, смесени, девически и пр., занаятчийство, железници, фабрики...

Съзнанието на българина отделя твърде много внимание възрожденския период. Хубаво е да знае какви подвизи са извършили предците му в края на 19-ти век, но това не е единственото значимо историческо събитие в нашето битие. Ние не винаги сме били роби и, най-малкото, от 124 години не сме такива. Нужно е да се отърсим от "робското" си самосъзнание и от мисълта, че сме били жертви някога.

Вече не сме млада държава, на 124 години сме. Не Освобождението определя вече нашия светоглед. Чудесно са се справили Ботев и Левски, отдаваме им дължимото, но нека спрем погледа си на по-скорошните събития, тези, на които дължим дереджето си сега. Аз много бих искала да знам повече за последния век от историята ни. И да, учи се в училище, две години от учебната програма по история са отделени на новата такава, но забележете кога: в шести клас/когато няма хлапе, разбиращо тогавашната сложна политическа обстановка/, и в 11-ти клас/а тази история при повечето от нас, имали 8-ми подготвителен клас, е било сбутана нейде в първия срок на 12-ти клас/. Би било хубаво да има повече съвременна литература.
Лошото е, че по време на комунизма литература е било силно политизирана и не е много удачна за изучаване, но въпреки това има страхотни творби, които са забравени.
Serendipity. Look for something, find something else, and realize that what you've found is more suited to your needs than what you thought you were looking for.
Аватар
dismisstorka
Cindefuckin'rella

Благодарил (а): 222 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения