Готвят се да изхвърлят Ботев от учебниците!

Тук можете да дискутирате по актуални проблеми свързани с вътрешната и външна политика на България и Европейския съюз, както и по проблеми от геополитическо значение за съвременния свят.

Модератор: Lord

Re: Готвят се да изхвърлят Ботев от учебниците!

Мнениеот Nirv » 19 Авг 2012, 12:11

dismisstorka, не казвам, че трябва да се учи само Ботев и Вазов. Не съм изчислявала колко от учебния материал обхваща този период от историята ни. Да кажем, че наистина е 1/3. От 1500 години съществуване на България (по-малко са, но да ги закръглим на 1500) - 500 години от тях обхващат игото - 1/3. И имайки се предвид, че това е един от най-повратните периоди в историята ни, съвсем логично ми се вижда да му бъде отделено голямо внимание.
А това няма нищо общо с робското мислене. Ако литературата на Ботев, Вазов, Каравелов... е отражение на робско мислене, гръм да ме удари.

Не съм патриот. С удоволствие ще живея в Германия да речем. Но да познаваш литературата и историята си смятам, че е важно.

Подкрепям напълно идеята, че трябва да бъде включена и съвременна литература в учебния материал.
Аз съм пристрастна - обичам да чета. И вероятно затова много ме дразни тенденцията "Дайте да си спестим малко четене. Защо трябва да изучаваме толкова обширно тези и тези автори?" или "Ще изгледам филма, че по-бързо вместо да прочета книгата."
Наистина съм малко крайна, но съм афектирана, че има толкова много хора, които искат да си спестят българските класици и четенето на книги като цяло. Вапцаров е задължителен в училище и въпреки това го бъркат с Къци. А ако го нямаше в учебния материал?

Просто не съм съгласна, че трябва да изхвърлим всичко, което не ни се учи. И мисля, че всеки един автор, който е застъпен в учебната програма, дава ясно отражение за живота от различните периоди на българина.
А истината е, че ако тези неща, не се изучават в училище, много малко хора ще си направят труда да седнат да ги прочетат.

Вчера на една сергия за книги едно детенце се разсърди на баба си, която му купуваше разказите на Йовков "Оф, бабо, трябва ли да ги чета тия неща, искам Стивън Кинг"
И аз харесвам Кинг, но не бива така. Трябва да познаваме историята и литературата си.

dismisstorka написа:Вече не сме млада държава, на 124 години сме.

Тук също не съм съгласна. Ние сме имали държава и преди 1888 г. Но предполагам визираш периода след Освобождението.

dismisstorka написа:Лошото е, че по време на комунизма литература е било силно политизирана и не е много удачна за изучаване, но въпреки това има страхотни творби, които са забравени.

Точно това имам предвид. Изкарайте от учебника Далчев, Дебелянов, Вапцаров или някой друг и скоро и те ще бъдат забравени.

...Всъщност не знам и аз защо се въвличам в такива дискусии. Кауза пердута.

P.S.
Специална поправка за dismisstorka:
1878* - Правилно се надяваш - неволна е. Но наистина нека не се "заяждаме дребнаво". :> :> :>
Последна промяна Nirv на 19 Авг 2012, 12:58, променена общо 2 пъти
Аз имам сивото на дъжд и мъгла, защото съм собственик на лошото време.
Аватар
Nirv
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 24 пъти.

Мнениеот dismisstorka » 19 Авг 2012, 12:26

Не си разбрала. Не казвам да не се изучават. Казвам да им бъде отделено точно толкова внимание, колкото и на другите. И критерият, по който се изгражда програмата, да не е обвързан с историческите събития, а да обхваща най-доброто от разнообразни епохи и стилове.
Общо взето, с много малко изключения, задължителната българска литература, изучавана в училище, е с исторически или политически характер. Позволявам си да сложа към изключенията Вапцаров. Той е страхотен автор, свързваме живота му с комунистическите му деяния, писал е и на политическа тематика/която в днешно време е еквивалентна на историческа/, но неговите произведенията, които сме изучавали, нямат нищо общо с това му творчество.

Права си, кауза пердута е. Всеки си е с неговите си виждания. Аз просто съм на мнението, че истината е някъде по средата - нито "осанна", нито "разпни го" би трябвало да е отношението ни към възрожденския период и неговите творци.

П.П.

Nirv написа:
dismisstorka написа:Вече не сме млада държава, на 124 години сме.

Тук също не съм съгласна. Ние сме имали държава и преди 1888 г. Но предполагам визираш периода след Освобождението.

Естествено, че имам предвид новата българска държава. Нека не нарушаваме добрия тон с дребнавост и откровено заяждане. И се надявам червената цифричка да е неволна грешка.
Последна промяна dismisstorka на 19 Авг 2012, 12:40, променена общо 3 пъти
Serendipity. Look for something, find something else, and realize that what you've found is more suited to your needs than what you thought you were looking for.
Аватар
dismisstorka
Cindefuckin'rella

Благодарил (а): 222 пъти.

Мнениеот dismisstorka » 19 Авг 2012, 12:31

И още нещо. 500 години е било игото, но българите се пробуждат чак през 19-ти век. Дотогава почти сме нямали култура. Така че реално годините, на които обръщаме голямото внимание, се поместват в един век. На един век ли се гради 1/2 от историята ни?
Serendipity. Look for something, find something else, and realize that what you've found is more suited to your needs than what you thought you were looking for.
Аватар
dismisstorka
Cindefuckin'rella

Мнениеот Chernozemski » 19 Авг 2012, 12:44

Crippled Alice написа: да ме карат в 11 клас да разсъждавам по творчеството на Вазов е пълен абсурд.

Така е, аз лично не мога да се сетя за по-голям абсурд :)
Поклон, народе мили,
работник и герой,
с крила, с железни сили,
поклон, народе мой!

Цалувам твойта слава,
свещений подвиг твой,
десницата ти здрава,
поклон, народе мой!

Цалувам ти венците,
юнако в мир и в бой,
ковач на бъднините,
поклон, народе мой!
Аватар
Chernozemski
В началото бе словото

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот Диаси » 19 Авг 2012, 21:31

И в шести клас се учи "Под игото"; малко, но се изучава. :compress:
Аватар
Диаси
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот dismisstorka » 20 Авг 2012, 16:05

Обяснете Вазов, не го редактирайте!

Интересна статия на Deutsche Welle по проблема :)
Аватар
dismisstorka
Cindefuckin'rella

Мнениеот Chernozemski » 20 Авг 2012, 18:39

Приказка за лошия змей

Обработена съгласно препоръките на Комисията за защита от дискриминация и други подобни на нея. В скоби са забележките на комисарите

...Живял някога един лош змей (защо непременно "лош"? Всички змейове ли са лоши? Обида към рептилиите), който веднъж решил да спре водата на близкото село (недопустимо - очевиден призив да се спре водата на някои етнически малцинства под предлог, че не я плащали). После той обявил, че за да пусне водата отново, иска всеки месец да му водят най-красивата девойка в селото (дискриминация по пол - защо само девойка? Жените само за храна на змейовете ли стават?)

Горките хора нямало какво да направят и се съгласили (неприемливо - пропагандира се приемане на насилието. Защо не са се обърнали към Съда по правата на човека например?). Всеки месец те изпращали най-красивата девойка и змеят временно пускал водата. Но един ден красивите девойки в селото свършили (аха - значи нас, по-грозните, и змейовете не искат да ни ядат?). Съответно змеят спрял окончателно водата и всички почнали да пият само вино и ракия (пропаганда на вредни навици. Да бяхте написали и че са пушили?).

Хората се събрали и почнали да се съветват какво да направят. Тогава напред излязъл един млад момък и предложил да отиде и да убие змея (двойна дискриминация - по възраст и пол. Защо непременно млад, а не в разцвета на силите си? А хората пред пенсия не искат ли да убиват змейове? Дискриминация и по пол - защо да е мъж? Жените не могат ли също да утрепят някого? Ние например можем, макар и виртуално).

Младежът препасал меча си и се изкачил в планината при змея. Последният бил триглав и силно разярен - липсвали му девойките (не е необходимо змейовете непременно да бъдат представяни като изроди. Това може да накара децата да намразят съвременните крокодили, гущери и други полезни животни. Освен това не е посочено какво точно е правел змеят с девойките. За да се избегнат всякакви спекулации на сексуална основа, да се укаже, че просто ги е изяждал - а най-добре да се измисли нещо по-весело).

Юнакът извадил меча и отсякъл една змейска глава, но на нейното място веднага пораснали нови три (защо толкова насилие? Не е ли можел да поговори с чудовището, да му обясни, че хората наистина се нуждаят от вода, да седнат да хапнат заедно - не девойка, естествено - и да се разберат? И в това село нямало ли е медиатори например?)

Змеят се ядосал и от устата му изскочил пламък, който обгорил земята около момъка (недопустимо - нали са били в гората? Това е почти призив за пожар. Горите трябва да се пазят).

И тогава момъкът...

Понеже сме европейци или поне искаме всички да ни признаят за такива, всички препоръки бяха отчетени. Получи се следното:

...Живял някога един симпатичен змей, който веднъж решил да си направи майтап и да спре водата на близкото село. После заявил, че за да я пусне отново, иска да му водят някаква девойка или по-женствен момък (никакви снимки предварително!). Когато го попитали за какво му са, той се пошегувал, че ще ги яде.

Хората разбирали от майтап и почнали да пращат младежта, на която змеят организирал дискотека под небето. Но един ден забравил да пусне водата отново.

Селяните се събрали и отначало мислели да се оплачат в Страсбург, но после една жена на предпенсионна възраст предложила да отиде да реши проблема. Понеже я знаели като голяма клюкарка, всички с радост се съгласили с ясното съзнание, че който и да убие другия - жената змея или обратното - все ще са на печалба.

Жената препасала меча и отишла в планината. Змеят тъкмо се правел на диджей, а младите танцували. Когато видял юнакинята, той внимателно взел меча й и галантно й поднесъл ток от ЧЕЗ за електронната цигара. Трогната, тя му разказала какво се говори в селото за него - че го наричат ВиК - и като чул това, змеят изведнъж пребледнял, хванал се за сърцето и...

- Да ви... и приказката - въздъхна малкият Иванчо и се пресегна за дистанционното.

Угаси телевизора и заспа - и за пръв път сънува, че когато пораства, става хулиган. Е, или може би - член на комисия.

Все някога детството свършва.

вестник "Сега"
Поклон, народе мили,
работник и герой,
с крила, с железни сили,
поклон, народе мой!

Цалувам твойта слава,
свещений подвиг твой,
десницата ти здрава,
поклон, народе мой!

Цалувам ти венците,
юнако в мир и в бой,
ковач на бъднините,
поклон, народе мой!
Аватар
Chernozemski
В началото бе словото

Мнениеот Kristo » 20 Авг 2012, 19:10

Е, ако не друго, разбрахме в кой вестник журналистите не мога да скалъпят 1 иронична статия.

Дано има хепиенд и отговорния редактор, допуснал такава статия да го уволня поради некадърност. Стискаме палци, ние от Съюза на Хора с Чувство за Хумор (съкращението се чете Есхачеха, ако не знаете)
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот Chernozemski » 20 Авг 2012, 20:49

Kristo написа:Е, ако не друго, разбрахме в кой вестник журналистите не мога да скалъпят 1 иронична статия.

Дано има хепиенд и отговорния редактор, допуснал такава статия да го уволня поради некадърност. Стискаме палци, ние от Съюза на Хора с Чувство за Хумор (съкращението се чете Есхачеха, ако не знаете)

Иронията в тази статия е на изключително ниво, явно не можеш да я оцениш.

П.С. Като ти гледам подписа, ми става ясно че си доста духовит, тия от вестника не могат да ти стъпят на малкия пръст :)
Поклон, народе мили,
работник и герой,
с крила, с железни сили,
поклон, народе мой!

Цалувам твойта слава,
свещений подвиг твой,
десницата ти здрава,
поклон, народе мой!

Цалувам ти венците,
юнако в мир и в бой,
ковач на бъднините,
поклон, народе мой!
Аватар
Chernozemski
В началото бе словото

Мнениеот Kristo » 21 Авг 2012, 00:13

Не говорим аз как бих написал статията, но има нещо което ме шокира - възможно ли е в България да има медия, която с чиста съвест да публикува статии, в които се гаври (ако се насиля да приема това за реализирана, вместо опит за гавра) с български закон? Още повече с принципа за защита от дискриминация, които е европейски принцип и е едно от изконните човешки права. Затова бих поискал оставката на редактора, не заради мнението му, а заради проявата на лош вкус.

Всеки журналист може да си изрази мнението за/против дадени порядки в обществото, но такива опити са някъде между смешното и тъжното. Нямаше да е проблем, авторът да излезе с есе, в което заклеймява ползването на защита от дискриминация, да си каже доводите против малцинствата, против другите религии и прочее. Има свобода на словото и той е в правото си (както и всеки друг от нас) - ако не е съгласен със Закона за Защита от Дискриминация, има трибуна да си каже мнението. Вместо това виждаме как намира случаи на "дискриминация и "политическа коректност" в детска приказка (да не отварям дума, каква е разликата между творби на Ботев и Вазов и такава приказка) и да решава, че се мисли за голям капацитет, като ползва художествен похват, които ползват децата пред блока, говори за липса на журналистическо умение, и малко ме е страх да го кажа - и липса на журналистическа етика.

Но творбата му си е неговата, нека си я гледа, да си я показва. Но моя съвет, ако мога да дам - нека се консултира с юристи, като пише следващия път на юридическа тема, да не стигаме пак до такива "творби".

Всичко това го казвам, приемайки, че статията не е поръчкова, а се надявам да е искрено написана и автора вярва в думите си. Надявам се не греша, защото вече става фрапантно...
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот Chernozemski » 21 Авг 2012, 00:46

Идеята на този текст е, че тези които говорят за толерантност и за правата на малцинствата са превърнали цялото това говорене в една лицемерна пародия. В началото на темата, бях постнал част от коментарите на КЗД и когато ги види човек почва да се чуди как на някой може да му хрумнат подобни простотии.

Подобни текстове изобличават дивотията на тези хора и ги правят да изглеждат смешни.

Не знам пред кой блок са децата които могат да напишат подобни неща, също така не мога да разбера защо си решил че този текст е насочен срещу конкретен закон и че темата е юридическа. И кое те кара да мислиш, че автора е расист и има нещо против малцинствата и религиозната свобода, пак ще повторя той просто иронизира псевдоправозащитниците.

Когато пусках текста тук, не съм си мислил, че ще се наложи тези неща да бъдат изяснявани.
Поклон, народе мили,
работник и герой,
с крила, с железни сили,
поклон, народе мой!

Цалувам твойта слава,
свещений подвиг твой,
десницата ти здрава,
поклон, народе мой!

Цалувам ти венците,
юнако в мир и в бой,
ковач на бъднините,
поклон, народе мой!
Аватар
Chernozemski
В началото бе словото

Мнениеот slighter » 21 Авг 2012, 02:12

На всички е ясно каква е идеята на текста, обаче трябваше ли да го напише толкова бездарно, направо са се принизили на нивото на жълтата преса.
Правете разлика между ирония и гавра... за второто не се изисква никакъв талант.
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 243 пъти.

Мнениеот Kristo » 21 Авг 2012, 02:37

Относно комисията:
Не ги познавам хората там, нито им следя творбите, че да мога да кажа дали са прави или не. Но доколкото разбрах от медиите - проучването е поръчано от МОН, и май с недомлъвки се казваше, че е част от европейски проект (горе из линка на форумката). Един вид, тия хора не са се събрали случайно и да са решили да се гаврят с Ботев, Вазов, теб, мен и другите от народа. Платено им е от министерство, или в по-добрия случай - от Брюксел (за да не са на наша издръжка де). И тук идва въпросът - щеше ли лично министърът на образованието да заклейми това проучване, при положение, че а/ го е поискал той или поне неговите хора и б/ според горния линк - министърът е знаел резултатите от "НОЕМВРИ 2011" т.е. реагирал е чак като е станало сензация. Не знам, кое се нарича лицемерие в този случай.
А кой крив, кой прав - има си лесно:
а/ ако проучването съдържа откровенни лъжи, глупости, манипулации и прочее - значи хората които са направили екипа, тези които са направили проучването и съответните им шефове са некадърници и трябва да ги уволнят.
б/ ако проучването реално съдържа истината за състоянието на нещата в литературните текстове, демек е правдоподобно, като добавим, че министърът и цялото правителство обещаха да не променят нищо, тогава въпросът е - за какво им е било такова проучване, ако си знаят какво ще лъсне и нямат намерение да го ремонтират? Защо не платиха на бедни студенти да направят анализите и да кажат, че "всичко в литературата е наред", 2-3 печатни страници проучване за пред Брюксел и нямаше да има скандали и тази тема, в която пишем сега? Винаги може да се направи проучване, което да задоволи народа и политиците няма да се налага да лъжат и мажат.

А относно статията в Сега:
Когато става въпрос за расизъм, дискриминация и това дали има такава в творба, разбира се, че става дума за закон и юридически анализ. Защото най-малкото, в НК, има текст, който криминализира разпространението на материали, които дискриминират на етническа и расова основа. Май беше нещо към 5год затвор, ако не бъркам. Не, не казвам, че ще арестуват Вазов и Ботев и ще ги съдят. Казвам, че най-малкото обществото трябва да се замисли, дали:
- този закон е глупав, трябва да се премахне
- законът си е наред, но важи само ако го направи някой, който не се изучава в училищата, които ще служат като критерий, какво може и какво не - ако имаш творба в учебниците, можеш да казваш каквото ти скимне, ако нямаш - лежиш 5год.

Важно е да отбележа, че подигравката на журналистът (надявам се да е журналист, за да мога да го давам за пример) е неумесна по 2 причини.
Първо - когато хора, като тия в Комисията ползват проблемът за дискриминацията за проучвания, които явно не се харесват на народа, тогава журналистите с радост приемат скандала и вдигат шум и обясняват, каквото им хрумне по такива проблеми. Като това с приказката. (споменах ли, че авторът е избрал приказка, защото ако избере някоя революционна творба, пародията му ще се превърне в реално засичане на дискриминацията и ще му се провали статията?) Но - когато гръмне друг скандал за дискриминация по медиите - журналистите са първи на линия да отразят, как дискриминацията е лошо нещо и въпросните хора от новината са лоши, че са дискриминирали някой си (най-често е заради това, че не дават на жена да работи дадена професия). Един вид има двоен стандарт, който се мени според това, какво хората искат да четат. Днеска дискриминацията не е реален проблем и хората, които са я видели, са некадърници, утре дискриминират млада жена - дай да я направим героиня и да покажем как дискриминациятта е лошо нещо. Лицемерие.
И второ - за да подходи въпросния журналист по подобен начин - пародирайки текст, с който не е съгласен, правейки свой вариант, в който анализира приказка по същите критерии - значи или е търсел евтина сензация, която да грабне вниманието към него, или просто не е разбирал от това, за което пише. Общо правило в журналистиката е, че за сериозните теми, когато човек взима отношение е изключено да си прави майтапи и да иронизира. Още повече, обикновен журналист да прави ирония с журналистическа статия на научна статия, създадена от експерти (ще ми се да вярвам, че не са събрани от кол и въже, а наистина има социолози, юристи, психолози и прочее) - това е адски нелепо. Ако ми дадете на мен учебник по атомна физика и аз реша да се гавря с написаното, защото ми звучи адски нелепо? И примерно пусна моя версия за физиката, в която пародирам тази от учебника, просто защото нямам идея, какво пише вътре? Аз ли ще съм смешния или авторите на учебника. Нека не забравяме, че проучването си е вид научна дейност. Не съм го чел, но цитатите, които видях не ми се сториха глупави, защото най-малкото - изводите им са верни. А тяхната препоръка в такова проучване би била (много ми се иска да съм прав тука) - точно като моята - да се промени обучението по литература, да се карат децата да мислят над текстовете, а не да ги зазубрят. Защото - ясно е, че няма да махнат нито 1 ред от сегашните творби, но могат да променят дискриминационния ефект, чрез преподаването от страна на учителите на съответния материал. Но понеже сме в България, образователния министър казва, че проучването няма да има ефект и това са пълни глупости, та затова всичко ще си кара по старому.

А аз обмислям да образовам децата си в домашни условия, точно няма да давам и пари за учебници по физика... :lol:

лол, докато писах текста станах от Потребител в Супер Потребител в един торент... как лети времето... дали да не взема да сийдвам нещо на Вазов? :salute:

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот dismisstorka » 21 Авг 2012, 08:34

Сайтът на КЗД не работи.
Аватар
dismisstorka
Cindefuckin'rella

Мнениеот Chernozemski » 21 Авг 2012, 09:47

slighter написа:На всички е ясно каква е идеята на текста, обаче трябваше ли да го напише толкова бездарно, направо са се принизили на нивото на жълтата преса.
Правете разлика между ирония и гавра... за второто не се изисква никакъв талант.

Тези които си позволиха да се гаврят с български национални светини заслужават подобно отношение

Kristo написа:...

Мен лично изобщо не ме интересува кой го е поръчал това изследване, дали е самоинициатива на КЗД, дали го е поръчал МОН, дали е европейски, азиатски или африкански проект.
Това което ме интересува е, че това че изводите, които са направени в този доклад са крайно дебилски.
Реакцията на правителството (на което аз по принцип съм твърд противник) в случая беше възможно най-правилната, подобни провокации срещу българщината трябва да бъдат остро заклеймявани.
Иначе съм абсолютно съгласен, че всеки който по някакъв начин носи отговорност за този срамен доклад, трябваше да бъде незабавно уволнен. Тази комисия в интерес на истината отдавна трябваше да бъде закрита, тъй като е неефективна, а издръжката и струва много. Тя даже работи повече от година нелегитимно, тъй като мандатът на предишния и състав беше изтекъл и въпреки това тя работеше и едва преди няколко месеца беше направено обновяването. Като цяло от нея няма никакъв смисъл. Тя на никого не е помогнала, единствената и функция е да лази по нервите на хората, с доклади от рода на този.

Този текст не е с расистка насоченост, не знам защо продължаваш да го твърдиш?! Хайде посочи дори една дума от този текст, която е по някакъв начин расистка или дискриминира хората по някакъв признак, за да докажеш твърденията си и ми кажи кой точно български закон нарушава.
1. Журналистите са изключително различни и е абсолютно погрешно да се опитваш всичките да ги набуташ под общ знаменател. Ако можеш да ми посочиш конкретни журналисти, които правят така съм готов да обсъждам тази тема, но е абсолютно безпредметно цялата гилдия да бъде разглеждана като едно цяло.
2. За каква научна статия ми говориш, какви експерти. Има разлика между примера който си дал с атомната физика, когато се касае до специфична тема, която е предмет на обсъждане в експертни среди и тези въпроси които са повдигнати в доклада на КЗД. Във втория случай, се касае за неща които могат да се обсъждат от широк кръг хора и доказателство за това е широкия обществен дебат, който предизвика въпросния доклад.
Надявам се да не ми кажеш, че трябват три висши образования, за да може човек свободно да говори по темата.
Не знам къде в казаното от фамозната комисия, си прочел препоръки, че децата повече трябва да мислят. Темата на доклада беше "Стереотипи и предразсъдъци в българското образование".
Ето пак ще ти дам един откъс, който сложих още в първия пост в случай че си го забравил. Ако той не е доказателство за теб, че написалия го е абсолютен негодник, значи имаме фундаментално различни виждания за нещата от живота.

Стр. 82 - Иван Вазов " Една българка", "...Турци трябва да са... Тая нощ ще ни изколят..."
Коментар на комисията: Турците са представени като убийци. Цитатът, оставен без необходимия коментар, води пряко към създаване на крайни стереотипи. Нещо повече, анализът на авторите ненужно и небезпристрастно акцентира върху цитати, които, извадени от контекста на разказа, изместват вниманието от високата морално-естетическа стойност на разказа към фона от исторически събития.
Поклон, народе мили,
работник и герой,
с крила, с железни сили,
поклон, народе мой!

Цалувам твойта слава,
свещений подвиг твой,
десницата ти здрава,
поклон, народе мой!

Цалувам ти венците,
юнако в мир и в бой,
ковач на бъднините,
поклон, народе мой!