Румънска филология като втора специалност ???

Модератор: Don Horhe

Румънска филология като втора специалност ???

Мнениеот INTERFEN » 22 Юни 2006, 20:00

:roll: :roll: :roll: :roll:
Последна промяна INTERFEN на 10 Апр 2012, 11:37, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
INTERFEN
Per noi niente e mai normale!

Благодарил (а): 18 пъти.

Мнениеот Гост » 22 Юни 2006, 20:12

С чужд език или български език...
Успех:)
Аватар
Гост
Пишеща машина

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот INTERFEN » 22 Юни 2006, 20:24

Гост написа:С чужд език или български език...
Успех:)

mersi :D
Изображение
Аватар
INTERFEN
Per noi niente e mai normale!

Благодарил (а): 18 пъти.

Мнениеот Crematory » 22 Юни 2006, 20:55

Можеш да я запишеш, знаеш си - висок успех от първата и издържан изпит, ти имаш изпита :wink: А и ще ти зачетат част от изпитите, поне за първи курс...
Аватар
Crematory
metal angel with daemons inside

Благодарил (а): 1 пъти.

Re: Румънска филология като втора специалност ???

Мнениеот axinora » 01 Сеп 2008, 14:28

на мен късно ми дойде вдъхновението за румънска филология, та сега ще си уча по първата ми любов - българската филология. но мисля след втори курс да си взема и румънската. вече си издържах приемния изпит с отличен така че само трябва да уча стабилно 2 години, за да имам 5 от изпитите, нали? аз разгледах програмата на РФ и май доста неща ще ми признаят като изпити, но все пак ако има някой, който учи РФ като втора специалност го моля да сподели как се организират упражненията и т.н. и как така ще взема материала за 4 в 2 години? благодаря предварително - желая ви успех!
Четвърти курс, Българска филология:)
Втори курс, Румънска филология ;)
axinora
Пишете, о, братя

Мнениеот Crematory » 02 Сеп 2008, 14:47

4 години за 2 не вярвам да стане, имаш практически изпити, литератури, ще учиш и друга едновременно...Много тежко ще ти дойде.
Аватар
Crematory

Мнениеот axinora » 02 Сеп 2008, 21:59

Ами аз затова питам. защото нали идеята е да си взема дипломата за бакалавър след 4 години и затова по мои сметки излиза, че трябва да взема изпитите по втората специалност за 2. иначе аз мисля, че с признаването на някои изпити от първата година ми остава само езикът и май фонетика. все пак аз съм си филологическа специалност, в училище учих румънски и смятам сама да си се занимавам тези 2 години и няма да съм напълно незапозната с езика. но наистина не съм наясно с техническата страна на въпроса - след като е втора специалност мисля, че в моята диплома трябва да пише не румънска филология, а само Румънски език (понеже съм виждала дипломи, оформени по този начин). по този начин пада според мен ученето на втори балкански или романски език и разни други неща. не знам и затова наистина ще съм благодарна ако някой може да ми го разясни. аз наистина си харесвам специалността - Българска филология - а румънския ми трябва, защото съм от Русе и тук след няколко години ще е крайно наложително да знам езика. и аз мисля, че като втора специалност е най-добре - иначе има най-различни курсове, аз имам граматика и т.н. и сама мога да си го уча. но все пак ще е добре, ако може да си имам с документ, че го владея.
благодаря предварително за всяка помощ :D
axinora
Пишете, о, братя

Мнениеот Crematory » 02 Сеп 2008, 23:40

ооо, ти съвсем се бъркаш ;)
Втора специалност си значи учене на всички предмети, които учат хората, на които това им е първа специалност. Значи и втора диплома за бакалавър, както и 2 години доучване. Т.е. общо учиш 6 години. НИкой няма да те пита знаеш или не езика, ще трябва да си ходиш като поп на практически и на литератури. Ще ти признаят общо езикознание, ще трябва да държиш романско. И литературознание ще ти признаят, както и педагогическите, ако ги запишеш. Друго няма да ти признаят.
Може по принцип, но според мен е трудно да се съчетават две филологии, самата българска е доста тежка.
Да не кажа, че е изключително безсмислено да си с две филологии от парична гледна точка.
Аватар
Crematory

Мнениеот axinora » 03 Сеп 2008, 18:10

Благодаря за разяснението относно този въпрос. явно наистина нещо съм със стари впечатления, защото по времето на майка ми мисля, че втората специалност е била нещо, което вземаш паралелно с първата без да доучваш. виждала съм дипломи, на които пише - бакалавър по Българска филология и ПОЛСКИ ЕЗИК и тези хора са си взели само част от предметите за Славянска филология и затова имат втора специалност не филология, а само ЕЗИК. наистина мисля, че тотално съм се объркала, което не е хубаво, защото реших да си уча Българска филология, а не Румънска, защото винаги съм смятала, че човек не може да е добър преводач, езиковед и т.н. ако не познава достатъчно добре собствения си език а и имам някои интереси в областта на фолклора и лексикологията. и си направих труда последните 3 години да следя списъка с отпусканите места за втора специалност и си мислех, че съм направила "информиран избор". аз мисля, че има и този вариант за направа на индивидуален план на обучение, поне имам позната, която си сля две години. не знам. днес открих, че малко съм пообъркала сметките, защото аз наистина не искам да си губя времето още две години да доучвам филология, която можех да си запиша още тази година и да си я изкарам за 4. в този случай май ще си търся курсове и ще си го уча сама :( жалко - Българска филология+румънски език за мен би бил идеалния вариант :cry:
axinora
Пишете, о, братя

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Административни въпроси