Медицина в СУ ???

Подфорум към Медицинския факултет

Модератор: dqvolito

Медицина в СУ ???

Мнениеот natalee » 12 Ное 2010, 22:53

Здравейте,пиша в този форум,защото тази година ще кандидатствам.Насочила съм се към медицина и СУ е едно от местата,където смятам да кандидатствам.Наскоро обаче разбрах,че МФ в СУ не бил акредитиран.Това означава един вид,че дипломите,които издава са невалидни.Затова въпросът ми е следният:Дипломите,които издава СУ за завършено медицинско образование, позволяват ли да се практикува медицина,или да се учи там е безсмислено като няма да получим равностойна диплома като тази на МУ за лекари?
natalee
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Медицина в СУ ???

Мнениеот dqvolito » 15 Ное 2010, 23:06

Преди време отговорих доста подробно на всички нападки, но в др форум ето и тук казаното от мен по повод нападките към един от хубавите факултети в БГ. Ако нещо др. не Ви е ясно питайте. Ако имате желание заповядайте и на място в нашия факултет, където ще може да опознаете структурите... и ето моя отговор, който ще пейстна

"Първо СУ не е създаден 2003, а през 1888. Медицинския факултет съществува в структурата на СУ от 1917 до 1950 год. По решение на Академичен съвет и с Постановление на Министерския съвет № 316 от 19.12.2003 год. Медицинския факултет е възстановен в структурата на Софийски Университет. От постановлението на МС до започване на обучение минават 4 години, през които се събера екип и се създава една отлична база. Приема на студенти започва през 2007 год. Към днешна дата във факултета се обучават 1,2,3 и 4-ти курс студенти. Акредитацията е с дата-29.06.2006. Тя е положителна. Това е проектоакредитация и не смятам да обяснявам дългия процес на акредитиране и т.н... Към днешна дата МФ е в процес на акредитиране това можете да видите на следния сайт- http://www.neaa.government.bg/bg/projects/professions , където е ясно отбелязано, че МФ е в процедура на акредитиране, както и други факултети, посочени в този списък. Така,че искам да подчертая, чи МФ към СУ е НАПЪЛНО ЛЕГИТИМЕН И ИМА ПРАВО ДА ОБУЧАВА МЕДИЦИ И МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ. Упражненията по Химия, подчертавам УПРАЖНЕНИЯТА, се провеждат в сградата на ХФ към СУ, което не означава, че МФ няма собствени катедри, ако нямаше съответно нямаше и да има акредитация. Тези неща се следят много стриктно от органите на НАОА, която мисля, че е достатъчно компетентна по въпроса. Лабораторията за провеждане на упражненията по химия е обновена, с нови и модерни уреди за упражнения... Не виждам проблем в това, че тези упражнения се провеждат в най-добрия ХФ в България, а виждам само плюсове... Надявам се да съм внесъл яснота по въпросите... Когато човек иска да изкаже някакво мнение, е хубаво предварително да се е запознал изцяло с въпроса..."

Относно наскоро излезлата класация на университетите бих казал следното, отново провокирано от неверни твърдения в др. форуми, :

"Медицинският факултет към СУ НЕ Е на 6-то място в горепосочената класация.... МНОГО ЯСНО СЕ ВИЖДА, ЧЕ СУ НЕ Е КЛАСИРАН... това е така, защото няма още завършил випуск ... информация за индексите на МФ към СУ могат да се намерят в секцията на сайта– "ВИСШЕ УЧИЛИЩЕ"--->"СУ"---->"ИНДИКАТОРИ"--->"НАПРАВЛЕНИЕ МЕДИЦИНА"... От този раздел при сравнение с индикаторите на МУ можете сами да си направите изводите... Надявам се да няма повече спекулации... нека нещата се отразяват ПРАВДИВО...Лично мое мнение е, че такива "дребни неточности", смея да заявя дори целенасочено направени, са най-малкото непрофесионални. В отговор на целенасочената и дискредитираща PR кампания срещу МФ към СУ бих искал да напомня на тези, които я организират, какво е казал великият руски физик Пьотър Капица: "Сплетните се появяват там, където хората не са достатъчно добре ангажирани с работата си! "."

УСПЕХ НА ВСИЧКИ КАНДИДАТ-СТУДЕНТИ, ИЗБРАЛИ НАЙ-ДОБРОТО.... ЗАЩОТО ПРИ НАС НЕ КОЛИЧЕСТВОТО Е ВАЖНО, А КАЧЕСТВОТО... И ПОМНЕТЕ, ЧЕ ТОВА Е ИЗБОР ЗА ЦЯЛ ЖИВОТ....
Последна промяна dqvolito на 15 Ное 2010, 23:12, променена общо 1 път
"Всичко в умерени количества е полезно" - Хипократ :)

МЕДИЦИНА - Медицински факултет към СУ

Групата на МФ в facebook e : http://www.facebook.com/group.php?gid=1 ... all&ref=ts
Аватар
dqvolito
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 28 пъти.

Мнениеот CarpeDiem » 15 Ное 2010, 23:08

Здравей,natalee =) Радвам се,че си се ориентирала към нашия факултет,няма да бъдеш разочарована. Да,въпросът с акредитацията тревожеше всички,но-както можеш да се увериш сама тук http://www.neaa.government.bg/bg/projects/professions ,всичко е под контрол :) Процедурата на акредитиране се изпълнява в момента и няма да има проблем. Същото важи и за медицинските сестри. Дипломите са си напълно легитимни и ще се признават в ЕС,и не само =)
От лични наблюдения мога да кажа,че базата е прекрасна,асистентите- ентусиазирани,преподавателите-много добри. Разбира се,решението си е лично твое.
Обмисли го,разпитай още хора,а също така ще ти е от полза да идеш на Деня на отворените врати. И още веднъж-проблем с легитимността няма (хипотетично,дори и да има- това означава че ще ни прехвърлят в МУ-сф)
Аватар
CarpeDiem
В началото бе словото

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот astoy » 16 Ное 2010, 09:13

Не знам дали това е правилната тема, но каква е по-точно разликата между двете места - МФ към СУ и МУ.
Бях чел някъде, че материалната база в МУ не била хич добра.
А и как седи въпросът със самият обучителен процес - надявам се МФ не отстъпва? :)
astoy
В началото бе словото

Мнениеот dqvolito » 17 Ное 2010, 22:53

Материалната база на МФ е най-добрата в БГ. Това е абсолютно видимо и при желание на кандидат-студенти могат да дойдат и да видят фактите. Обучението е отлично. Модерна и европейска програма за обучение. Практическата и теоретичната подготовка е оценена най-високо при нас според класацията на МОМН. ЕТО И ДАННИТЕ ОТ КЛАСАЦИЯТА. ВИЕ САМИ ПРЕЦЕНЕТЕ КЪДЕ Е ПО-ДОБРЕ-

ДАННИ ЗА МФ КЪМ СУ

Учебен процес
Оценка на НАОА
В ПРОЦЕДУРА
Теоретична подготовка
5,80
Практическа подготовка
5,70
Участие в стажове
100,00
Актуалност на преподавания учебен материал
5,90
Обучение по чужд език
4,40
Преподаване
5,73
Оценяване
5,47
Интензивност на обучението
21,20
Щатни преподаватели
14,48
Хабилитирани преподаватели
3,45
Асистенти с докторска степен
2,07
Чуждестранни студенти
44,83
Брой студенти в направление
145,00
Брой преподаватели с трудов договор в направление
21,00
Осигуряване на учебния процес
Оценка на материалната база
5,67
Оценка на административното обслужване
5,40
Организация на учебния процес
5,80
Оценка на библиотечния фонд
5,80
Наличие на работещ кариерен център
30,00

Научноизследователски процес
Статии в научни списания
52,00
Брой издадени книги на преподавател
0,14
Преподаватели, участващи в проекти на ФНИ
36,00
Преподаватели, участващи в международни научни проекти
41,00

Международен научен обмен
0,00
Участие на студенти в НИД
40,00
Обучение на докторанти в професионалното направление
0,00
Социално-битови условия
Удовлетвореност от социално-битовите условия
4,66
Престиж
Среден успех от дипломата за завършено средно образование
5,62
Престиж сред студентите
11,50
Реализация
Осигурителен доход на завършилите
Няма данни
Безработица сред завършилите
Няма данни
Реализация по специалността
Няма данни
Добих увереност, че ще успея в живота
63,50
Създадох важни контакти и приятелства
79,93
Предпочитания на работодателите
0,32

ДАННИ НА МУ-СОФИЯ

Учебен процес
Оценка на НАОА
5,00
Теоретична подготовка
5,37
Практическа подготовка
4,23
Участие в стажове
60,00
Актуалност на преподавания учебен материал
4,90
Обучение по чужд език
4,37
Преподаване
4,83
Оценяване
4,39
Интензивност на обучението
14,40
Щатни преподаватели
58,59
Хабилитирани преподаватели
16,18
Асистенти с докторска степен
6,07
Чуждестранни студенти
31,43
Брой студенти в направление
1712,00
Брой преподаватели с трудов договор в направление
1003,00
Осигуряване на учебния процес
Оценка на материалната база
4,39
Оценка на административното обслужване
4,23
Организация на учебния процес
4,77
Оценка на библиотечния фонд
4,83
Наличие на работещ кариерен център
16,67
Научноизследователски процес
Статии в научни списания
718,00
Брой издадени книги на преподавател
1,57
Преподаватели, участващи в проекти на ФНИ
61,30
Преподаватели, участващи в международни научни проекти
11,11
Международен научен обмен
0,03
Участие на студенти в НИД
23,33
Обучение на докторанти в професионалното направление
0,00
Социално-битови условия
Удовлетвореност от социално-битовите условия
4,24
Престиж
Среден успех от дипломата за завършено средно образование
5,67
Престиж сред студентите
70,72
Реализация
Осигурителен доход на завършилите
1075,86
Безработица сред завършилите
-0,14
Реализация по специалността
74,86
Добих увереност, че ще успея в живота
13,86
Създадох важни контакти и приятелства
44,21
Предпочитания на работодателите
2,85

Групата на МФ в facebook e : http://www.facebook.com/group.php?gid=1 ... all&ref=ts
Аватар
dqvolito
От дъжд на вятър

Мнениеот walcho » 14 Апр 2012, 08:57

Здравейте! Искам да попитам единствено с болница Лозенец ли е свързан МФ т. е. само там ли се провежда стаж и практика? И как стои въпроса със специализацията след обучението, ако искам да специализирам примерно кардиохирургия задължително ли е това да става в б. Лозенец?
walcho
В началото бе словото

Мнениеот dqvolito » 14 Апр 2012, 20:44

Здравей!
УБ "Лозенец" е база за обучение на студентите по медицина в МФ на СУ. Голяма част от клиничните дисциплини се провеждат във ВМА. Други бази са УМБАЛ "Св. Иван Рилски". Стажът може да го караш навсякъде, където болницата е акредитирана за това. Но в МФ на СУ се предпочита да караш стажа в една от базите на университета. Специализациите за момента си се определят от самата болница. Ти може да учиш в Плевен, но да специализираш после, където си поискаш в България или някъде другаде. Т.е. обучението ти не е обвързано със специализацията.
Ето и някои полезни линкове:
http://www.lozenetz-hospital.bg/static. ... tent_id=47
http://www.vma.bg/
http://www.rilski.com/

Аватар
dqvolito
От дъжд на вятър

Мнениеот gabrielaradeva » 02 Юни 2012, 10:09

Здравейте! Бих искала да Ви попитам дали знаете колко са местата за медицина в СУ тази година, какви са таксите и колко години е обучението обща медицина и специализацията. Като в МУ ли е или има някакви различия? Извинявам се ако се повтарят въпросите ми, но не намерих обявено нито в сайта нито в някоя от темите във форума, а съм кандидат-студентка и предполагам сте по-запознати. Препоръчвате ли факултета или да се пробвам и в МУ :?
gabrielaradeva
В началото бе словото

Мнениеот dqvolito » 03 Юни 2012, 12:01

gabrielaradeva написа:Здравейте! Бих искала да Ви попитам дали знаете колко са местата за медицина в СУ тази година, какви са таксите и колко години е обучението обща медицина и специализацията. Като в МУ ли е или има някакви различия? Извинявам се ако се повтарят въпросите ми, но не намерих обявено нито в сайта нито в някоя от темите във форума, а съм кандидат-студентка и предполагам сте по-запознати. Препоръчвате ли факултета или да се пробвам и в МУ :?

Местата са:

Медицина 65
Медицинска сестра 36
Медицинска рехабилитация и ерготерапия: 25

Таксата е 462.50 лв. на семестър за медицина.

Обучението е 6 години(обща медицина). Специализацията е от 4 до 6 години в зависимост каква е тя, но тя се кандидатства отделно. Всеки университет се различава с нещо. Учебните програми са малко различни, но всички те отговарят на единните държавни изисквания. Аз когато бях кандидат студент имах възможност за избор и избрах МФ на СУ и съм много доволен.

Аватар
dqvolito
От дъжд на вятър

Мнениеот gabrielaradeva » 03 Юни 2012, 12:46

Благодаря много :)
gabrielaradeva
В началото бе словото

Мнениеот yusufmusov » 15 Юни 2012, 12:23

Здравейте! Кандидат-студент съм тази година и ще кандидатствам медицина. На предварителните изпити в СУ изкарах много добри оценки - балът ми е 34.26. Въпросът ми е дали с тякъв бал приемането в СУ ми е гарантирано и в кои други универистети препоръчвате да се пробвам? :D
yusufmusov
В началото бе словото

Мнениеот dqvolito » 15 Юни 2012, 13:49

Почти съм сигурен, че ще те приемат с тази оценка. Около 90% си вътре още на първо класиране. Аз бях като теб, когато кандидатствах и реших никъде другаде да не ходя. Сега можеш да си почиваш спокойно и да чакаш септември, че те очаква едно тежко следване. Успех и честито :)

Аватар
dqvolito
От дъжд на вятър

Мнениеот walcho » 23 Юни 2012, 08:30

Здравейте! Използвам темата да попитам, каква е таксата за участие в класиране? Мислех че, само изпитите се плащат но явно не е така. Търсих в сайта но ненамерих конкретни цифри.
walcho
В началото бе словото

Мнениеот dqvolito » 23 Юни 2012, 10:38

Мисля, че е 30 лв. т.е. двата ти изпита по 30 лв и една такса за участие още 30 лв. Преди години беше така. Общо 90 лв. всичко.

Аватар
dqvolito
От дъжд на вятър

Мнениеот walcho » 23 Юни 2012, 11:39

Благодаря :D
Последна промяна walcho на 09 Юли 2012, 07:54, променена общо 3 пъти
walcho
В началото бе словото

Следваща