Ревюта на филми.

Модератор: Търговецът на кристал

Re: Ревюта на филми.

Мнениеот Cecilia Lisbon » 29 Мар 2010, 10:49

Отдавна съм го гледала, той не е нов :)
Cecilia Lisbon
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 121 пъти.

Мнениеот camel » 29 Мар 2010, 10:52

MERCES_LETIFER написа:Отдавна съм го гледала, той не е нов :)

Да бе, ясно е, че не е нов, ама аз си помислих, че си го гледала тая сутрин. :lol: Така де- не е най-известният филм на Бейл, даже оскари не е взел. :lol: Старая се да изравям по-неизвестни, но хубави филми напоследък. :blackeye:
dexteriti написа:Не си нищо повече от един шибан никнейм и твоето мнение си е като твоя г*з, носи си го, но не го навирай много...
:notworthy:

- I want to change the world....
Did u bring in any weapons?
- Of course not!
Then you are not changing anything...
Аватар
camel
SentineL

Благодарил (а): 42 пъти.

Мнениеот Grunge_Down » 12 Апр 2010, 21:59

Колеги, гледах един разкошен филм въпреки задачите, които имах, и съм толкова приятно изненадана, че не се стърпях да споделя.
Valley of the wolves: Iraq / Kurtlar Vadisi Irak / Долината на вълците: Ирак - турски филм, привлякъл вниманието ми с Бергюзар Корел (Шехерезада от "Binbir Gece"), но далеч не крепящ се само на нейния талант и красотата й. Участва още Били Зейн - примамка за комерсиално настроените. Американците са в Ирак и раздават правосъдие по своему. Опияненето от власт и недосегаемост разкрива хората в тяхната същина - неверници, насилници, убийци. Били Зейн (гаден и в червата, както сме свикнали да го виждаме на големия екран) е фанатизиран главнокомандващ, опитващ се да внесе своя ред в чуждата държава и да пресече сътрудничеството между Турция и Ирак. Той и Диего Серано са крайно отрицателните герои - капиталисти или просто долни хора, те нехаят за правилно и грешно, търсят кръв и сеят омраза. Но вниманието не е съсредоточено върху тях - набляга се на породените от несправедливостта мъка и жажда за отмъщение на една иранска вдовица, двама турци и един кюрд ("различен кюрд"). Обич, уважение, вяра, търпение, ценности, изкупление - филмът е една интересна и доста отрезвяваща гледна точка за онези, които смятат западния образец за истина и морал за единствения възможен и верен, уважаващите другостта пък ще открият потвърждение на своите възгледи. За всички е гарантирано съпреживяване в увлекателната история на размирния Близък изток. Един от малкото филми (броят се на пръсти), които ме задържаха до последния кадър. Бих го гледала пак (а принципно не повтарям филм).

P.S. Не съм добра в ревютата, просто ми се ще повече хора да разберат за този филм.
Don't think you are, know you are!
Аватар
Grunge_Down
бъцкаджия

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот pora_e_priqtel » 25 Апр 2010, 19:47

Изображение

"Катин" (2007)

Режисьор: Анджей Вайда

Кратка историческа справка:

През 1940 г., когато Полша е окупирана наполовина от германците и наполовина от руснаците, цветът на полската интелигенция и военен елит е предвиден за унищожение от Москва. Над 20 000 офицери и интелектуалци са избити методично, като на конвейр, в гората край село Катин, недалеч от Смоленск (днешна Русия, тогава РСФСР). Впоследствие Германия напада СССР и нацистите откриват масовите гробища край Катин. После силите се обръщат и руснаците изтласкват германците. Накрая Германия е победена, а Полша е включена в съветската зона за влияние. Понеже не е много готино за общественото спокойствие и за имиджа им да кажат: "Ние избихме хората в Катин, а сега ще правите каквото ви кажем", руснаците фалшифицират историята и изкарват, че клането е извършено не през 1940 г. от тях, а през 1942 г. от нацистите. Тази версия се поддържа с десетилетия от съветската пропаганда, докато през 1990 г. Москва не признава, че масовите убийства са извършени от НКВД, а не от СС.

Едва ли сте забравили, че по-рано този месец полският президент Лех Качински се опита да посети Катин, за да отдаде почит на избитите преди 70 години, но самолетът му се разби при опит за кацане на летището в Смоленск и всичките над 80 души в него загинаха.

Филмът:

Най-много ще хареса на любителите на историята. Ако търсите екшън, заплетен сюжет и силен съспенс, вероятно ще останете разочаровани. Няма изявени централни герои, историята е преплитане от съдбите на различни поляци, преживели по един или друг начин събитията. Една от най-силните страни по мое мнение е духът на времето, така както е представен от Вайда. Нямам претенции да го познавам, така че да твърдя, че е представен автентично, или не. Във всеки случай филмът изглежда реалистичен и хвърля интересен поглед върху полския дух и начин на живот под една или друга окупация. Наред с импровизираните руски концентрационни лагери и затворнически вагони виждаме един на пръв поглед спокоен бит и маниери с аристократичен привкус. Същевременно страхът е навсякъде, а тревогата за съдбата на пленените близки е неделима част от живота на героите. Има два много силни момента, в които нацистите прожектират пропаганден филм за клането в Катинската гора, представящ отчасти истината, макар и извъртяна в полза на райха. Малко по-късно руснаците прожектират също толкова убедителен филм и привеждат същите доказателства към тезата, че клането е извършено от нацистите. Ако ви е доскучало това, което четете, най-вероятно и филмът няма да ви впечатли. Струва си обаче възможността веднъж поне да видим как хора в съветски, а не само в нацистки униформи, убиват пленниците с куршум в тила и ги хвърлят в ямите с безразлична методичност.
Аватар
pora_e_priqtel
Гурбангули Бердимухамедов

Благодарил (а): 305 пъти.

Мнениеот camel » 04 Май 2010, 21:25

Триъгълник (Triangle)

Изображение

Държава: Великобритания
Година: 2009
Жанр: Трилър, ужаси
В ролите: Лиам Хемсуорт, Майкъл Дорман, Мелиса Джордж, Рейчъл Карпани и др.
Режисьор: Кристофър Смит

"Триъгълник" е филм, който затвърди убедеността ми, че англичаните, редом до японците, са майстори на хорър жанра.

За какво става дума...добро актьорско присъствие, увлекателна атмосфера, оригинален и непредсказуем сюжет (не навсякъде, де). Като цяло филмът се нарежда редом до Райското езеро (Eden lake) като един доста добър продукт на английската школа. В същото време интересното е, че кървища почти липсват - нещо доста дръзко, имайки предвид, че повечето съвременни хоръри са по-скоро брутални и гнусни, отколкото страшни. Този обаче ако не е страшен, то поне е заплетен, психарски и доста...песимистичен. :?

Сюжет

5-6 човека решават да се разходят с лодка, но внезапно се появява буря, яхтата им се разбива и те попадат на необитаем кораб...интересното е, че всъщност корабът изобщо не е необитаем, но какво го обитава така и не става ясно на никой. Важното е, че някой (някои) трябва да загинат на него...

Актьорска игра

Тук не мога да кажа кой знае колко много. Мелиса Джордж беше на доста добро ниво, не може да се отрече. Странно е, че англичаните са се спряли на американка (при това не толкова красива...всички очаквахме поредната секс бомба) за главната роля, но пък тя се справи повече от успешно.

Атмосфера

Завладяваща, мрачна, психарска, потискаща...различна. Отново ще повторя, че филмът не грабва с кървища и висящи черва, а с подхода, с който е направен. Като цяло има нещо оригинално, нещо различно в муувито, което беше нещото, заковало ме пред монитора. Хем почти отгатнах финала, хем исках да разбера дали накрая режисьорът няма да ми поднесе някоя поредна изненада. Случи се нещо между двете. Особено птицата на финала беше...доста добре поставена. :o

Оценка
Актьорска игра: 6.5/10
Атмосфера: 8/10
Сюжет: 7/10
Общо: 7.16/10

(Oценка в IMDB - 6.8/10)
dexteriti написа:Не си нищо повече от един шибан никнейм и твоето мнение си е като твоя г*з, носи си го, но не го навирай много...

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

Мнениеот camel » 04 Май 2010, 21:40

Призрачната къща (Haunted)

Изображение

Държава: Великобритания
Година: 1995
Жанр: Трилър, психо
В ролите: Ейдън Куин, Кейт Бекинсейл, Антъни Андрюс, Алекс Лов и др.
Режисьор: Луис Гилберт

Понеже съм на вълна английски психо филми смятам, че този се нуждае от специално ревю

Какви са позитивите на филма - 1/страхотен, оригинален, грабващ сюжет, 2/ доста добро актьорско присъствие, 3/ Кейт Бекинсейл (за всички почитатели филмът разполага и с една доста гореща сцена с нея към края), 4/ самият факт, че си говорим за стар английски филм на
тематика, с която днес повечето режисьори си правят гаргара говори сам за себе си. Забравих да спомена, че финалът е по-скоро отворен, но не е важен той, колкото самото осмисляне на филма като едно цяло, което мен лично доста ме обърка накрая. :lol:

Сюжет

Интересен. Световнопризнат професор, който е посветил живота си в развенчаване на фалшиви гадателки, призраци и всякакви подобни неща, решава да откликне на повика на една възрастна жена, която е убедена, че е тероризирана от призраци. Така и нашият професор отива в къщата, само за да забележи, че нещо не е в ред с нея...или с него... :roll:

Актьорска игра

Е тук не мога да напиша, че е била гениална, но определено не беше и слаба. Не познавам актьорския състав, но като цяло бях удовлетворен. Чувството за изкуственост, което наблюдавам в повечето нови хоръри го нямаше, а Кейт Бекинсейл просто е различен човек като млада - пълен сладур. :D

Атмосфера

Много добра. Даже изумително добра за филм от средата на 90-те, за който повечето хора биха казали, че е скучен по дефалт. Да, ама не. Обрати, интриги, стряскащи моменти и уникални разкрития ще се постараят да запълнят този час и половина от вашето време по възможно най-добрия и интересен начин.
За финал искам да кажа, че оценката на този филм в IMDB е смешно ниска и не отговаря на достойнствата на "Призрачната къща", които, както казах, изобщо не са малко. Предполагам, че повечето от оценките са дадени от 12 годишни, които никога не биха се прежалили да се опитат да разберат подобни филми или поне просто да ги догледат докрай. :evil:

Оценка
Атмосфера: 8/10
Сюжет: 8/10
Общо: 7.5/10

(Оценка в IMDB: 6.1/10)
Последна промяна camel на 04 Май 2010, 22:05, променена общо 1 път

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

Мнениеот camel » 04 Май 2010, 22:00

Мъжете, които се взират в кози (the men who stare at goats)

Изображение

Държава: САЩ
Година: 2010
В ролите: Кевин Спейси, Джордж Клуни, Боб Уилтън, Иън Макгрегър, Козата :mrgreen: и др.
Жанр: ?
Режисьор: Грант Хеслов

Колкото и да не искам да го кажа, доживях да гледам филм с Клуни, който да ми допадне.

Не харесвам Джордж Клуни. И не се срамувам да го кажа. В същото време обаче обожавам Кевин Спейси (не само заради ролите му в "Седем" и "Предай нататък). Така че доста противоречиви чувства ме накараха да гледам този филм на кино и въпреки това не съжалих. "Козите" е много свеж филм, който изпълва реципиента с позитивна енергия и за около два часа го пренася в един свят, паралелен с онзи от Междузвездни войни, и все пак малко по различен. "Защото светът днес се нуждае от джедаи повече от всякога".

Сюжет

Героят на Иън Макгрегър е неуспял журналист и след като жена му го зарязва, той решава да я впечатли като напише статия за боевете в Ирак. Неочаквано той се сблъсква с Джордж Клуни :mrgreen: (сори ама не им помня имената), който решава да го въведе в изкуството, в което е обучен, а именно да контролираш другите чрез поглед, а понякога даже и да убиваш кози. :mrgreen:

Актьорска игра

Без нито капчица злоба ще призная, че никога не бях виждал Клуни в подобна светилна. Той просто беше гениален с всичките си луди изражения по лицето, с жестовете си, с мимиките, с непохватните движения и същевременно странно надменната физиономия. :shock: Честно казано - без да твърдя, че съм гледал много филми с него, в 'Kozite" той определено надскочи себе си. Ако зависеше от мен веднага му връчвах оскар. Останалите бяха на ниво. Особено ми допадна Стивън Ланг (лошият полковник в Аватар), който доста разведри обстановката с лудата си роля. :mrgreen:

Aтмосфера

Свежа, комична, забавна, интригуваща, макар че на моменти филмът определено заскучава. Въпреки това като цяло се съмнявам, че някой ще заспи на него. :P
Айде...три ревюта за една нощ...малко ми дойде повечко. :P

Оценка:
Актьорска игра: 9/10
Сюжет: 9/10
Атмосфера: 7/10
Общо: 8.33/10

(Оценка в IMDB 6.5/10)
Последна промяна camel на 04 Май 2010, 22:06, променена общо 1 път

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

Мнениеот Scorpion » 04 Май 2010, 22:04

Катастрофално неразбиране на английската пунктуация, Камеле...
I won't waste myself on you! http://www.youtube.com/watch?v=7UZLUmx7a34
Аватар
Scorpion
Неодекадент

Благодарил (а): 69 пъти.

Мнениеот camel » 04 Май 2010, 22:06

my bad... по инерция...

sry :oops:

Ти ако си мислиш, че българската ми е по-добре... :P

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

Мнениеот pora_e_priqtel » 13 Май 2010, 03:11

Изображение Изображение

V for Vendetta

Едва ли изненадвам някого. Това е един от любимите ми филми и всеки път, когато го гледам, ми въздейства могъщо, и откривам нови детайли - много е изпипан.

Обстановката е антиутопична - Англия е преминала през катаклизми и на власт са дошли фашизоидни тоталитаристи, превърнали страната в нещо като ранна фаза на Океания от "1984". Камерите са навсякъде, полицията и тайните служби също. Животът на всеки е под засилено наблюдение, а черни камиони с надпис "For your protection" редовно отвеждат по някой несретник, сметнат за заплаха за обществото. Телевизията бълва интензивно правителствена пропаганда. Монархията вече не съществува, а властта е концентрирана в новата институция "канцлер" (Джон Хърт)... и тайната полиция, разбира се. В САЩ се води гражданска война, така че американците удобно стоят настрана. Англия явно се намира във възход на международната сцена, най-вече благодарение на войната в САЩ и факта, че се е сдобила с биологически оръжия, които не се притеснява да използва, включително срещу собствените си граждани.

Изображение Изображение

Естествено всяко действие си има равно по сила и обратно по посока противодействие и золумите на властта създават V (Хюго Уийвинг) - сам човек, пострадал лично от гадостите на режима и решен да го свали. Неговите оръжия са вярата му в правото на човека на свобода, изключителната му образованост и интелигентност, дързост и умение да вдъхновява. Също така доста добре върти кинжали, което винаги си е полезно умение.

В сблъсъка между репресивната власт, и отмъстителя и борец за свобода попада Ийви (Натали Портман) - служителка в лондонска телевизия, коятo V спасява от двама нощни пазачи, решили да се позабавляват с нея в една тъмна уличка. Тя попада в неговия свят и под въздействието на неговите идеи.

Тук вече ще спра да разказвам, за да ви е интересно. Ще видите една впечатляваща картина на тоталитарно общество в една от люлките на демокрацията. Ще видите репресии, груба пропаганда, страх, но също така вяра в справедливостта, сблъсък на ценности и сили по-могъщи от страха. Надявам се, че след този филм ще оцените свободата като ценност с една идея повече, отколкото досега. Режисурата е страхотна, актьорската игра също, сюжетът също, атмосферата е поглъщаща, така че... насладете се! :)

Изображение
Аватар
pora_e_priqtel

Мнениеот camel » 13 Май 2010, 11:37

Много хубав филм. Наистина. Особено алюзиите с Граф Монте Кристо ми допаднаха много. :D

Като цяло за мен това е нещо средно между Граф Монте Кристо и 1984.

Едит: тук ще напиша някое ревю. Няма да остане гол коментар. :reindeer:

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

Мнениеот tamerlan » 14 Май 2010, 15:02

V for Vendetta е доста добър за холивудска продукция, но разбира се ако прочетете оригиналния комикс ще видите, че политическите и философски послания, както и по-директните алюзии с действителността за безцеремонно орязани. Основните типажи пък са здраво ошлайфани, за да се доближат възможно най-много до рамките на филмовите клишета. Разбира се пак е по-добре от онези екранизации на Граф Монте Кристо, завършващи с хепиенд :lol:
Изображение
„Той се смееше в обратнопропорционална зависимост спрямо съдържанието на хумор в ситуацията.“
Аватар
tamerlan
спамероинтелигент

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот pora_e_priqtel » 17 Май 2010, 23:02

Не съм чел комикса, но доколкото знам илюстрира, макар и хиперболизирано, управлението на Желязната лейди. Не знам колко са орязани политическите и философските послания, но доста са останали. Значи комиксът сигурно е бъкан с тях. Ще взема да си го издиря :drunken:
Аватар
pora_e_priqtel

Мнениеот camel » 26 Май 2010, 20:31

Принцът на Персия: Пясъците на времето
(Price of Persia: The sands of time)

Изображение

Държава: САЩ
Жанр: Приключенски
Година: 2010
В ролите: Джейк Гиленхал, Бен Кингсли, Гема Артертън и др.
Режисьор: Майк Нюъл

Филмът ме израдва на максимална степен. Препоръчвам го на всички фенове на филми от сорта на Властелинът на пръстените и Карибски пирати.

Веднага искам да изразя учудването си от доста ниската оценка, която филмчето има в IMDB. Наистина Принцът на Персия не блести с някакви гениални мисли за смисъла, нито вкарва зрителя в усукани размишления за живота, смъртта, началото и края, но...за сметка на това филмът е разкошен в тази част, в която трябва да бъде - забавлението. А то е завладяващо и нестихващо :mrgreen: по време на цялото двучасово представление, което ни поднася филмът.

Сюжет

Доста наивен, но...увлекателен. Като приказка. Всъщност който е играл играта ще остане задоволен (като мен). Не очаквайте кой знае какъв дълбок сюжет. Идеята на филма е да грабне вниманието и да ви вкара в една приказка за големи и малки. Накратко - персийците превземат един свещен град и намират в него един доста чудат кинжал, пазен от красива принцеса. Неочаквано обаче кралят на персите умира, отровен от смъртоносно наметало и всички обвиняват нашия човек, който успява да избяга от крепостта заедно с принцесата и тръгва да търси кой стои зад заговора срещу краля и какви сили крие тайнственият кинжал...

Атмосфера

Пълна десятка. Филмът не доскучава и за миг. От изключителните бойни сцени до по-бавните разходки из пустинята и през обикновените "диалози" между тримата братя Принцът на Персия остава до дупка интересен, увлекателен, а на момента и спиращ дъха.

Визуални ефекти

Гледайте филма на кино. Наистина. Ако можете на възможно най-голям екран. Ще се насладите на макс на летящи стрели, огнени фонтани, рушащи се сгради, красиви пейзажи и... Абе...като един лаик в областта просто ще кажа, че ефектите бяха впечатляващи. Много по-добри от тези на недоразумението Сблъсъкът на Титаните.

Актьорска игра

Какво да кажа тук? Определено оскари няма да се раздават, но...актьорите си свършиха работата и допринесоха за цялостния забавен, а на моменти и леко трагичен облик на филма. Иначе всички ще са доволни: налице е готина мацка, готин пич (според Блъди :albino: ), готини масовки...всичко готино!!! :queen:

Оценка:
Визуални ефекти: 9/10
Атмосфера: 10/10
Сюжет: 7/10
Общо: 8.13/10

Оценка в IMDB: 6.8/10

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

Мнениеот HeyGod » 26 Май 2010, 20:37

Този за козлетата е абсолютна боза.
Гледах го преди месец ... имаше един два забавни момента,всичко останало :pukeright: .
Но определено е забавен начинът по който се подиграват на американската армия. То това е и идеята на филма.
Pick your moment and make the right play...
Изображение

"[02:21:01] Blood Countess каза:недей,че ще те напляскам!!" Влюбен съм!!!
HeyGod
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 8 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към Театър, кино и телевизия