Сергей Игнатов ще е новият министър на образованието

Модератор: Lord

Сергей Игнатов ще е новият министър на образованието

Мнениеот Unforgivable » 18 Ное 2009, 11:11

Сергей Игнатов е новият министър на образованието, младежта и науката. Това заяви вчера в парламента премиерът Бойко Борисов, след като досегашният министър...

http://klassa.bg/news/Read/article/4959 ... 1%82%D0%BE

Здравейте! Аз съм студент в НБУ и ми е интересно какво мислите за новия министър на образованието, който е бивш ректор на НБУ, тоест последния такъв! Аз съм горд, че точно него избраха, защото съм сигурен, че той ще въведе много промени в образованието разбира се в положителна насока и, че той е точния човек за поста! Очаквам с интерес вашите мнения!
Unforgivable
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Сергей Игнатов ще е новият министър на образованието

Мнениеот Jamesmagno » 18 Ное 2009, 17:32

Страхотна новина :) Добра крачка към по-добро :) Игнатов е страхотен човек и специалист - твърдя го от личен опит. Мисля, че няма как това да не означава подобрение :)
How am I supposed to explain to my son why two men are getting married when I don't have a son and also who is this kid??
Аватар
Jamesmagno
The best things in life aren't things

Благодарил (а): 1403 пъти.

Мнениеот Pisobella » 18 Ное 2009, 17:52

освен да се надявам, че ще се спре с убиването на българското образование, друго няма кво. Само времето ще си покаже. Дано този човек си върши работата както трябва >.<
Изображение
"Искам да мога да накарам светлината да разказва истории в тъмното."
click me !! ---> http://z0r.de/63
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Благодарил (а): 128 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 18 Ное 2009, 18:05

Еми... бил е ректор. Бил е вътре В системата. Мисля, че можем да си позволим да му възложим някакви надежди...
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот Jamesmagno » 20 Ное 2009, 23:20

Прясно от новия министър ;)

http://www.novatv.bg/bg/videos/view/1761/
How am I supposed to explain to my son why two men are getting married when I don't have a son and also who is this kid??
Аватар
Jamesmagno

Мнениеот Norwegian Wood » 21 Ное 2009, 10:59

Бтв, Игнатов каза, че щял да продължава политиката на Фандъкова в образованието, аз не знаех, че е имало такава. :lol:

Нещо от блога на Филип Петров
Мнения?

Днес прочетох една статия, в която е цитиран новият министър на науката и образованието – Сергей Игнатов. Изключително тъжно ми стана от последните няколко реда, цитирам:

В понеделник вкарваме и нов закон, който ще отмени действията на стария със степените и званията. Ще има нови процедури, а назначаването на доцентите и на професорите ще става вътре в Университетите. Ще премахнем ВАК, а на негово място ще има малка апелативна комисия, следяща за законността на процедурите. Всеки ще си е професор в своя университет, обясни министърът.

Не знам дали осъзнавате колко радрушителен за системата ще бъде този ход. Освен това добре подготвен предварително чрез сериозна медийна подкрепа.

Ако днес попитате някой студент, преподавател или учен какво мисли за ВАК, то най-вероятно ще чуете добре обиграното медийно клише: „те са синодални старци“. Аз не отричам, че във ВАК съществува тежка корупция и връзкарство. Това обаче в никакъв случай не означава, че ВАК трябва да се закрие!

Основната функция на „Висшата Атестационна Комисия“ е да въвежда стандарт в качеството на дипломите на доктори на науката, доценти и професори. Тази функция в никакъв случай не трябва да се подценява и пренебрегва. Нима не е важно да имаме база за сравнение за качеството на дипломите, които се издават от различните университети?

Представете си, че ВАК изчезне както обеща новият министър. Кандидат докторите обаче няма да изчезнат. Те ще бъдат поставени пред сериозен избор:
Да изберат да станат доктори в реномиран университет с десетилетни традиции, където ще се срещнат с тежка бюрокрация и множество научни бариери за преодоляване;
Да отидат в някой новосформиран частен университет, където се работи по формулата „аз си плащам, за да НЕ уча!“.

Известно време името ще продължава работи за старите университети с традиции, където „е голям зор“. Да, но „студентопотока“ бавно, но сигурно ще се насочи към новите частни. Те ще си правят „PhD“-та на килограм, а няма да има ВАК, който да ги изпита накрая и да каже „ти хубаво си плати в новия Пернишки университет, но я да видим дали са те научили на нещо“. В резултат традиционните университети ще трябва да се нагодят към „финансовия поток“ от студенти и ще трябва да снишат критериите си. Финалната фаза ще бъде точно това, което се случи със средното образование, а именно – ще завършват и получават дипломи хора без никакво образование. Изобщо българската диплома ще има стойност на мартеница или по-лошо – салфетка.

От думите и изказванията на Сергей Игнатов прозират плановете му за ВАК, а именно – да бъде свито влиянието му само и единствено до административни функции. Желанието е, както е цитирано по-горе в прав текст, университетите да станат независими структури за производство на „учени“. Това се прави именно защото новите планирани частни университети трябва да могат да си набавят персонал за фасада. Получават се фабрики за продажба на дипломи…

Впрочем това никак не е изненадващо с оглед произхода на Сергей Игнатов – той беше ректор на Нов Български Университет. Дали има финансови апетити към другите два планирани частни университета в България не се знае. Фактът обаче е налице – Сергей Игнатов лобира мощно за прокарване на идеи за въвеждане на изцяло частно образование в България. Вчера го каза и в Панорама: „ще работим по образец от Северна Америка“. Аз вече съм написал надълго и нашироко защо моделът на частно образование е унищожителен за България. Просто не можем да си го позволим.

След всичко казано дотук ме налягат доста тежки мисли. Преди по времето на предишното управление мои приятели говореха, че образованието ни е стигнало дъното. Оказа се, че и в дъното може да се копае още. Сериозно се замислям дали има смисъл да оставам да се боря с вятърни мелници в тази каша или не е по-добре да се спасявам навреме докато съм млад…
Последна промяна Norwegian Wood на 21 Ное 2009, 14:21, променена общо 1 път
Когато нямаш какво да кажеш, кажи някоя древна китайска поговорка (древна китайска поговорка).
Аватар
Norwegian Wood
граф О'Манов

Благодарил (а): 8 пъти.

Мнениеот Lord » 21 Ное 2009, 17:06

„ще работим по образец от Северна Америка“

нееееееееееее
Мъчно ми е.

Вярно - там е най-доброто висше образование, ама по причина, че и най-богатата страна в света е там.
Мы строили, строили и наконец построили. Ура!
http://www.youtube.com/watch?v=BTgScuKReSo

Clevinger was dead. That was the basic flaw in his philosophy.
Аватар
Lord
The bombardier

Благодарил (а): 158 пъти.

Мнениеот ники » 21 Ное 2009, 17:53

Ееее, на път съм много сериозно да намразя сегашното правителство. Първо Министерство на отбраната спря изплащането на пари към фирмата на баща ми, в резултат на което той може да бъде съкратен с още сума ти хора. Майка пък е на път да става професор в ТУ. И като се замисля, какъв зор беше с всички тия книги, статии, докторанти, проекти и т.н... А сега всеки щял да може да си става професор в собствения си университет без ВАК. Еми, глупаво е.
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот Mira » 21 Ное 2009, 18:09

Хм, авторът на тази статия в България ли живее? Защо имам чувството, че "последиците", за които той говори, вече са си факт от доста време? :roll:
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Mira
Стенограф

Благодарил (а): 207 пъти.

Мнениеот Jamesmagno » 22 Ное 2009, 02:10

Дали има финансови апетити към другите два планирани частни университета в България не се знае. Фактът обаче е налице – Сергей Игнатов лобира мощно за прокарване на идеи за въвеждане на изцяло частно образование в България.

Е, т'ва са лайна, шъ ма прощавате. Смешни лайна. Човекът е министър от няколко дни. Правителството също не е отдавна. За образовнието не знам, но политическото ни търпение определено е БАШ Щатско, разбира се, в някои отношения.
Аватар
Jamesmagno

Мнениеот Lord » 22 Ное 2009, 09:06

Абе прав си, че не можем да очакваме колосални (а и квито и да са други) резултати за два месеца, обаче пък можем да оценяваме намеренията и изказванията им. Намерението да направиш образованието непосилно скъпо и да принудиш студентите да завършват с ей такиваааааааааа заеми е тъпо. Ако живеехме там, където трудът ти се заплаща - ок, ама случаят не е такъв.
Мы строили, строили и наконец построили. Ура!
http://www.youtube.com/watch?v=BTgScuKReSo

Clevinger was dead. That was the basic flaw in his philosophy.
Аватар
Lord
The bombardier

Благодарил (а): 158 пъти.

Мнениеот Norwegian Wood » 22 Ное 2009, 10:08

Mira написа:Хм, авторът на тази статия в България ли живее? Защо имам чувството, че "последиците", за които той говори, вече са си факт от доста време? :roll:

Това с премахването на ВАК определено не е.
Както и да е, едва след внесен законопроект можем да почнем да си говорим по-сериозно.
Когато нямаш какво да кажеш, кажи някоя древна китайска поговорка (древна китайска поговорка).
Аватар
Norwegian Wood
граф О'Манов

Мнениеот Шепот » 22 Ное 2009, 11:49

Лайна, не лайна, ама този е бившият ректор на НБУ, нали? Нормално е да се стреми към частно образование, нали? Обратното би било странно.

Бтв, омръзна ми от политици на ръководни длъжности, носещи името "Сергей". :? Спокойно, не търся под вола теле и не мисля, че Игнатов е замесен със Станишев или други подобни конспиративни теории, просто се чудя това ли е най-често срещаното мъжко име в БГ. :roll:
Аватар
Шепот
:) !

Благодарил (а): 137 пъти.

Мнениеот fak » 22 Ное 2009, 12:33

мене името си ме кефи...
и човека си ме кефи...
веднъж съм му била в лекцията и ми се видя доста... сериозен..
което ми е и единственото впечатление от него :)
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот Norwegian Wood » 22 Ное 2009, 13:05

Шепот написа:Спокойно, не търся под вола теле и не мисля, че Игнатов е замесен със Станишев или други подобни конспиративни теории, просто се чудя това ли е най-често срещаното мъжко име в БГ. :roll:

Не, просто едно време е било модерно да си кръщаваш детето с това име, особено ако си от по-заможните. :P
Аватар
Norwegian Wood
граф О'Манов

Следваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към България