Работните заплати

Модератор: Lord

Re: Работните заплати

Мнениеот Zahariev » 16 Сеп 2010, 12:14

Виж, основния икономически въпрос е как с ограничени средства да запълним колкото се може повече нужди. Това важи за хората, които получават 5000 лева и тези, които получават 250.

Очевидно хората, които могат да си позволят да пушат цигари за каквито и да е пари се лишават от нещо друго, което биха могли да свършат с тези пари. Нека приемем, че даден човек на месец пуши цигари на стойност 50 лева - това прави 600 лева на година. И ако реши да спре да пуши, може да вложи тези пари в една почивка например ? Естествено не говорим за петзвезден хотел с минарални бани и т.н., а говорим за семейно хотелче в планината, където той може да прекара 4-5 дена спокойно. Също така тези пари биха добили и някаква друга функция в друг случаи. Очевидно обаче хората са решили това да бъде тяхната функция и това си е лично тяхно решение. Обаче това решение води до това, че цигарите не са нещо "осезаемо" от сорта на почивка/дрехи/нова мебел или каквото и да е друго. Както и думите "Всеки ден пуша цигари" и "Ходих на почивка" не са равносилни. Това искам да кажа.

А ако прибавим и другите подобни разходи, които бяха споменати по-горе ... ;)

И, да WeeDichou каза факт. Цигарите са пари отделени по даден начин за удоволствие. Щом имаш достатъчно пари за да отделяш за удоволствие перманентно как можеш да твърдиш, че си беден и мизерстваш ?

The names of the future are stamping of impatience.
Аватар
Zahariev
The Sound of Victory

Благодарил (а): 29 пъти.

Мнениеот Baggins » 16 Сеп 2010, 12:19

Не знам защо извадихте точно цигарите, ама явно се въртим около тях :lol: Та,
аз не пуша, но съм останал с впечатлението, че за пушачите цигарите не са допълнително удоволствие. Както за мен кафето сутрин и няколкото бири през деня не са удоволствие, а част от "основните нужди". И ако ми казваш, че трябва 1 месец да не пия бира, за да отида на море....да, това е мизерстване. :wink:
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Благодарил (а): 66 пъти.

Мнениеот happyswift » 16 Сеп 2010, 12:25

Така е, съгласен съм :lol:

Аз не смятам пиенето на уиски в дискотека за удоволствие, а за неотложна нужда.И ако някой ми каже, че за да си купя часовник Rolex трябва да спра да пръскам пари по дискотеките, наистина си е мизерия от където и да го погледнеш :lol:

Замислям да стартирам подписка за нова конституция, която да отмени масовата демокрация.....
Аватар
happyswift
Флъдзила

Благодарил (а): 5 пъти.

Мнениеот Zahariev » 16 Сеп 2010, 12:30

Не съм сигурен дали знаете защо в Западна Европа в момента живеят по-добре ? Протестантската аскеза. ;)

Baggins, мисля, че мнението ти е показателно за точно това, което казвам аз. Тези неща, като "няколко бири" и "няколко цигари" са допълнително удоволствие, поради фактите, които изтъкнах по-горе. А това кой каква представа има за това си е негова работа. За мен може примерно почивката в Швейцария да не е допълнително удоволствие, а просто навик. Цигарите/бирите (като принцип) и тази почивка (като принцип) са плод на едно и също - решение на самите хора как да използват парите си. А щом говорим за съществуването на алтернатива, то тогава говорим и за хора, които имат достатъчно пари, за да имат алтернативи.

П.С. : happyswift, да.

Аватар
Zahariev
The Sound of Victory

Мнениеот DID_miss » 16 Сеп 2010, 12:38

WeeDichou написа: Идеята е, че трудно можеш да наречеш "мизерстване" начин на съществуване, в който даваш, да речем, половината си доходи за неща, които не са свързани пряко с оцеляването ти, а са, практически, плод на фешън, консуматорските прищявки...
....сиреч, доходите ти стигат за да оцелееш + да се глезиш...е тва ако не е кеф, кое е ?

Чакай сега, това, че си избрал да пушиш, вместо да ядеш качествена храна, аз не го определям като глезене хич. Щото няма как за 400 лв да се храниш нормално и да си платиш сметките. Няма как...

WeeDichou написа:Всеки е свободен да си харчи парите за каквото иска...
...но наистина, в очите на един непушач, например...е малко странно как някой дава 1/3 от доходите си за цигари и след това мрънка, че не стигат парите...
DID_miss, 50 лева колко пари са...наистина е относително, но това как ще ги изхарчиш и за какво...лежи само и единствено на твоите плещи...
Сиреч, дали ще ги инвестираш, дали ще ги изпушиш...или ще си избършеш задника с тях си е твоя работа...и евентуалната мизерия или разкош и охолство са си само по твоя вина.
50 лева са си много, защото са показателни как харчиш останалите 450 лева...

Добре, разбрах. Сега, понеже очевидно аз си харча парите зле, че даже не ме е и срам, ще направя моята разбивка за месец, та да се разберем кой какво има предвид. Аз (сама) живея средно с 600 лв на месец - ухаааа! От тях, давам 50 лв за наем и консумативи (В Студентски очевидно), 50 лв за телефон и интернет (о, ужас), 50 лв за транспорт (що ли не си седя вкъщи...), още 50 лв за елементарни битови нужди (разбирай бърша си задника с тях), около 250 лв лично аз давам за храна (момиче съм, храня се разнообразно - хубаво месо, плодове, заленчуци, мляко и сирене никога не липсват в хладилника ми - един вид лукс). Рядко излизам, ама като изляза, пия! А да, 100 лв давам за цигари, даже не 50. Останалите си ги събирам в касичката, та като ми се иска да охолствам, да имам откъде :lol: Или те май не останаха... Както казах, хич не се и оплаквам. Пилея си парите и си свиркам.

Айде сега, сметни си сам, колко от тези пари са за глезене - 200 лв? Добре. Дай ги тия 200 лв на едно средностатистическо семейство в България, да се глезят един вид. Да си купят памперси (е що да не перат и сушат пелени през 3 часа, да не са сакати нещо?), учебници и дрешки, та децата им да ходят на училище (да бе, що пък трябва да учат?), да си платят тока (бе то не е толкова студено зимата всъщност...), че даже и да успеят да си предвидят странични разходи, които неминуемо излизат всеки месец.

Захариев, пак ти казвам, слез на тази планета. В едно такова българско семейство, никой не си сменя gsm-a през 3 месеца с последен модел, никой не кара чисто нова кола на изплащане и никой не обикаля дискотеките да дава по 50-70 лв за Джони.

Ако някой от вас желае да изчисли колко нормално трябва да струва един нормален ден в едно такова семейство, моля да сподели. След това да сподели и колко от семействата го правят реално (с 500 лв заплата - нека са х 2, т.е. 1000).

Извинете, но аз все още не съм слязла толкова ниско, за да съм доволна, когато имам пари за храна и вода!
Аватар
DID_miss
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 20 пъти.

Мнениеот DID_miss » 16 Сеп 2010, 12:52

Zahariev написа: Иначе и ти си пример за хората, които казват "Всички живеят зле, но аз съм изключение". Не съм сигурен щом повечето хора са изключение, кои "всички" остават.

Това се получава, защото се намираш във форум на студенти. Разходите, които споменах по-горе, за нас нищо не значат в момента. Затова сме изключение. Моята заплата като е 600 лв на месец (работя на 4-часа), а заплатата на леля Пенка от Шумен например е 500 лв за 12-часов работен ден - аз не мизерствам, ама нейното семейство - да! И понеже ти сам каза по-рано, че хората на нейната възраст са болшинството работещи в България - ясно е какво се получава с масата. Разликата между нас с теб е, че аз го виждам, а ти не.
Аватар
DID_miss
Пишете, о, братя

Мнениеот Zahariev » 16 Сеп 2010, 13:06

Леля ти Пенка беше добре обсъдена вече. Аз и останалите няма нужда да се повтаряме ... просто прочети назад.

Твоя живот не е довод за каквото и да е.

Аватар
Zahariev
The Sound of Victory

Мнениеот DID_miss » 16 Сеп 2010, 13:10

Zahariev написа: Твоя живот не е довод за каквото и да е.

Ми тогава защо го намеси в своите доводи?

Zahariev написа: Иначе и ти си пример за хората, които казват "Всички живеят зле, но аз съм изключение". Не съм сигурен щом повечето хора са изключение, кои "всички" остават.
Аватар
DID_miss
Пишете, о, братя

Мнениеот Zahariev » 16 Сеп 2010, 13:13

Ти си част от хората, които считат и казват дадено нещо, но твоят живот не е показен сам по себе си. Това също е нещо, което вече сукахме и въртяхме. Отново прочети назад.

Аватар
Zahariev
The Sound of Victory

Мнениеот steamer » 16 Сеп 2010, 13:14

Хайде да си изясним следното нещо:
Да мизерстваш не е някакво субективно понятие, което всеки си дефинира както иска (примерно липса на пари за цигари/за бира/за Джони/за екскурзия до Залцбург). Ако беше така, всеки човек, стигнал до някакъв жизнен стандарт и наложило му се да "слезе" на някакво по-ниско ниво, би могъл да твърди, че мизерства. Което е смешно.

За мен, ако някой твърди, че мизерства, то той следва да отговаря на поне едно от следните условия:
1. Да гладува
2. Да няма покрив над главата си
3. Да няма достъп до базова медицинска помощ

Хайде сега да си зададем въпроса колко точно от етническите българи на територията на България (или от всички граждани на тази територия без един конкретен етнос) отговарят дори на един от тези три критерия. Сигурен съм, че има - както и съм сигурен, че процентът им е някъде в рамките на статистическата грешка.

Съвсем между другото, Световната банка е поставила един много ясен индикатор за границата на бедността, която всъщност е добър ориентир какво точно означава "да мизерстваш". Той е 1.25 ППП долара на ден на човек. Ако на някой му се занимава да си играе да конвертира през ППП курсовете (не валутните, че ще стане някоя грешка), може и сам да си пресметне колко прави това на ден за България. Във всеки случай обаче е по-малко от лев и петдесет. Повече от 1,5 милиарда души живеят с по-малка реална покупателна способност. Та е хубаво да се замислите преди да твърдите, че живеете чак толкова зле.

П.П: 600 лева заплата за 20-часова работна седмица (приемам, че не се работи през уикенда) за човек без кой знае какъв опит и/или квалификации всъщност може да се определи като изключително добро заплащане. Факт е, че и с него хората се чувстват недоволни и "мизерстващи". All is relative. Ако живеехте в Таджикистан или, да минем на полуевропейска вълна - Грузия, щяхте да мислите различно.

Замислям да стартирам подписка за нова конституция, която да отмени масовата демокрация.....

Нямаш никакъв шанс. За съжаление даването на политически права на идиоти е необратимо.
Humanism is death disguised as life.
Аватар
steamer
Драскач

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот DID_miss » 16 Сеп 2010, 13:17

Мисля, че достатъчно добре казах от коя част от хората съм аз и коя част от хората е мнозинство в България. Няма нужда да се връщаш чак толкова назад :wink:
Аватар
DID_miss
Пишете, о, братя

Мнениеот Baggins » 16 Сеп 2010, 13:20

Доводи, тип "какво се оплаквате, хората живеят с по 2 долара на ден" сте ги слагали и в други теми. Явно говорим за различни неща и на различни езици. :wink:
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот DID_miss » 16 Сеп 2010, 13:25

steamer написа:
П.П: 600 лева заплата за 20-часова работна седмица (приемам, че не се работи през уикенда) за човек без кой знае какъв опит и/или квалификации всъщност може да се определи като изключително добро заплащане. Факт е, че и с него хората се чувстват недоволни и "мизерстващи". All is relative. Ако живеехте в Таджикистан или, да минем на полуевропейска вълна - Грузия, щяхте да мислите различно.

Никъде не съм твърдяла обратното. Напротив, съгласявам се ;)
Аватар
DID_miss
Пишете, о, братя

Мнениеот steamer » 16 Сеп 2010, 13:36

Baggins написа:Доводи, тип "какво се оплаквате, хората живеят с по 2 долара на ден" сте ги слагали и в други теми. Явно говорим за различни неща и на различни езици. :wink:

Добре, а ти какво очакваш?
Парите са носител на стойност, те не са самата стойност. Релевантно е това, което стои зад тях, тоест произведените стоки и услуги. Нищо, което не е произведено, не може да бъде консумирано. Както и обратното - всичко произведено се потребява от някого, освен евентуално при свръхпредлагане, което в сериозен обем не се е случвало от периода на депресията.

За да ти изглежда скъп твоят живот, ти просто произвеждаш по-малко, отколкото желаеш да консумираш. Аналогично, за да ми твърдите, че българското общество мизерства, трябва по необходимост то да произвежда по-малко, отколкото потребява. Е, в кой е вината в случая?
Humanism is death disguised as life.
Аватар
steamer
Драскач

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот Baggins » 16 Сеп 2010, 13:44

Добре, слушал си на лекциите по икономика и сега ни пееш нещата наизуст, браво. Само че не можеш да слагаш суха теория към всеки въпрос от живота и да го решаваш. (както се е опитал да направи брадатият, знаеш). В случая става дума за нещо много по-просто. Колко произвеждало обществото едва ли има значение за обикновения човек, на когото не му стигат парите. А такива хора са масата хора в България. Това е. И като им кажеш "ама взимате повече абсолютни пари от китайците и грузинците" хич не ги топлиш.
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

ПредишнаСледваща

Назад към България