Работните заплати

Модератор: Lord

Re: Работните заплати

Мнениеот happyswift » 16 Сеп 2010, 13:49

"Парите не им стигат"

Има един лаф : "парите са разпределени по равно - на никой не му стигат"

Ако си мислиш, че има на някой, на който парите му стигат :lol: :lol: :lol: И аз нямам Ягуар, не живея в триетажна къща, не мога да си позволя почивка на Хаваите, скъпо ми идват кубинските пури и Swing Johny Walker уиски....не ми стигат парите, какво да направиш :( мизерия.....
Последна промяна happyswift на 16 Сеп 2010, 13:55, променена общо 1 път
Аватар
happyswift
Флъдзила

Благодарил (а): 5 пъти.

Мнениеот WeeDichou » 16 Сеп 2010, 13:51

DID_miss ,
Не знам защо при нещата толкова лично...
...Изглежда си разделила хората на два отбора, на които отговаряш вкупом...все едно аз и Захариев се опитваме да ти кажем едно и също...
Не е точно така.
Не се опитвам да ти кажа, че средния българин живее прекрасно, напротив, мисля, че живее в ануса на Европа...
Не се опитвам да ти кажа, че ти живееш по-добре, от колкото ти самата мислиш...това е абсурдно.
Искам да кажа, че...да...ние живеем мизерно, но може и да не живеем мизерно...имаме пълната свобода как да изкарваме парите си и как да ги изразходваме. Сиреч, който намери подходящата формула за живота си...живее добре, който не я намери - не живее добре.
...и, което основно искам да кажа: Не съществува държавна, религиозна, космическа или друга пречка да живееш добре...освен самата ти.
...и за това, когато ми кажеш: "Средният българин живее мизерно", "Аз живея мизерно"...аз те разбирам, като: "Аз не мога да се справя с живота си..." "I am a loser" един вид...

И щото взе, че реши, че лично те упреквам и взе да разказваш за собствения си живот...някак си се почуствах задължен да ти върна (въпреки че се заядох със Захариев именно за това).

Аз получавам 700 лв. месечно
- 400 си изкарвам за около 50 часа месечно работа (можеш да сметнеш средно на ден колко се пада)
- 300 получавам от родителите си, като един вид издръжка, докато уча.

Живея точно с 400те, а останалите 300 спестявам. Цигарите ми отнемаха около 120 лева месечно преди началото на 2009-та, когато ги спрях. 6 месеца смърках енфие, което намали разходите ми със 115 лева месечно, след което тотално отказах никотина. До сега съм спестил около 2000 лева от това...(С тях си купих кола преди седмица)
Изнесох се от Студенски град, защото противно на очакванията...там животът е значително по-скъп от живот където и да е другаде. И от там спестих значителна сума от разходите си....и така...и така...
Мога да ти разкажа също за факта, че единствените осигуровки, които съм внесъл за 4 години работа са за 3те месеца, в които работех като нощен пазач в "Била" за да си върна заема, с който си купих акции, които повишиха цената си с 10% за една година.
По-горното е в смисъл, че съм доволен от нещата, които правя със себе си, защото съм свободен да си го подредя, както аз искам...и не мизерствам, а напротив, гордея се с живота си, защото се стремя да драпам и да отстранявам пречките пред мен...
...а...да кажа: "Живея мизерно" значи да се отдръпна от отговорност, да се откажа от свободата си сам да си нареждам картите в живота...

...извинявай ако не ми се разбира...доста съм напушен...имам чувството, че го пиша цял ден...пийс.
:JC_spliff:
Аватар
WeeDichou
4:20

Благодарил (а): 14 пъти.

Мнениеот Baggins » 16 Сеп 2010, 13:56

Не виждам кое е смешното в случая, много добре знаеш какво имам предвид. Познавам хора от централна и западна Европа, те определено не казват "не ми стигат кинтите" толкова често, колкото ние. А лафа с уискитата и пурите го каза вече, измисли нещо ново.
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Благодарил (а): 66 пъти.

Мнениеот happyswift » 16 Сеп 2010, 13:58

Добре, не мога да си позволя диамантена гривна и поръчков Cartier часовник с инкростация на черни диаманти :(

И вместо да карам Майбах, се возя на някакви автобуси.....

Това на какво прилича :lol: :lol: :lol:
Аватар
happyswift
Флъдзила

Благодарил (а): 5 пъти.

Мнениеот steamer » 16 Сеп 2010, 14:05

Baggins написа:Добре, слушал си на лекциите по икономика и сега ни пееш нещата наизуст, браво. Само че не можеш да слагаш суха теория към всеки въпрос от живота и да го решаваш. (както се е опитал да направи брадатият, знаеш). В случая става дума за нещо много по-просто. Колко произвеждало обществото едва ли има значение за обикновения човек, на когото не му стигат парите. А такива хора са масата хора в България. Това е. И като им кажеш "ама взимате повече абсолютни пари от китайците и грузинците" хич не ги топлиш.

Нищо не ти пея наизуст. Да не говорим, че същите неща съм ги знаел далеч преди лекциите ми по икономика :D

Това, което ти твърдиш, просто не е логично. Всяка теория се стреми да опише акуратно действителността. Никоя не го прави. Това не пречи например физичните теории да се приемат като адекватно описание на природните процеси. Ерго, точно тази "суха" теория следва да се прилага към живота. (Сега само ще те помоля да не ми обясняваш как икономиката не е физика, защото този спор вече съм го водил поне 2 пъти и не - в крайния резултат от прилагането на методите на двете науки няма нищо принципно различно.)

А това лично ме разбива:
Колко произвеждало обществото едва ли има значение за обикновения човек, на когото не му стигат парите.

Ами не му стигат. Да се откаже от 40-часовата си работна седмица и да премине на 60-часова. Ако пак не му стигат (или ако това е настоящата му ситуация), да се преквалифицира. Ако не може или не иска, да смени града - държавата дори, ако където и да е другаде са готови да го приемат. Да хленчи колко е беден в случай че няма сериозни здравословни проблеми обаче не мога да приема. Никой не е длъжен да плаща пряко или косвено разходите на който и да е друг, ако не желае да го прави.

По-интересно ми е обаче ти какво предлагаш. Комунизъм? Социалдемокрация? Някакъв изроден егалитарен капитализъм (в който ще видиш технологични иновации през крив макарон)?

От постовете ти в тази (и не само) тема откровено ми "лъха" на марксизъм. Ако смяташ, че това е решението - има 1 страна, която спазва принципите му, и още една, която уверено се е насочила натам. Тъй че имаш алтернативи за емиграция, ако смяташ това за по-добра алтернатива. Интересното обаче е, че точно страната, която се движи уверено към марксизма, отчита сериозен спад на БВП при принципно повишаващи се цени на международните пазари на основния й експортен продукт. Защо ли?
Humanism is death disguised as life.
Аватар
steamer
Драскач

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот DID_miss » 16 Сеп 2010, 14:13

WeeDichou, да, изглежда съм те разбрала грешно. Като цяло съм съгласна с теб - всичко зависи от човека. На този принцип живея и аз - правя каквото мога, доволна съм и не се оплаквам от своя живот. С риск да започна нов спор с някого :lol:, обаче, ми се струва че не всички хора дефакто имат равен шанс да живеят така (щото деюре имат). Когато си човек със семейство, вече не толкова млад и смел, някак не винаги ти се поемат рискове с цел да си промениш живота. Хората се въртят в един омагьосан кръг - знаят, че трябва да променят нещо, ама не го променят, за да не стане по-зле. И така си минава времето.

До останалите - безумно тъпо е да се хващате за всяка дума с цел да върви спорът. На всички е ясно за какво иде реч и недоумявам защо го отричате. Хората живеят бедно (не "на прага на бедността", добре) и неспокойно - животът им се върти около мисълта как да вържат двата края (което естествено е понятие, в което всеки влага нещо различно). Намесих се в темата, защото според мен е странно, че има хора, които не го виждат. Тя си е безкрайна, това е ясно.
Аватар
DID_miss
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 20 пъти.

Мнениеот Baggins » 16 Сеп 2010, 14:14

Ти наистина живееш на друга планета. ;) Какво ми обясняваш решения, все едно лично аз ти се оплаквам за пари. Знаеш, че става въпрос за повечето хора. Всички да минат на 60-часова седмица ли ? Всички да се преквалифицират ли ? Освен това никъде не твърдя, че предлагам решение, просто говоря за конкретни проблеми. Не се самозалъгвам, че знам начин да се оправят нещата. Ти обаче звучиш сякаш си мислиш, че знаеш абсолютно всичко и го знаеш много по-добре от останалите...което не ти помага да те приемам насериозно обаче. Не знам къде точно видя марксизъм в постовете ми, не ме и интересува особено много.
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот steamer » 16 Сеп 2010, 14:21

Знаеш, че става въпрос за повечето хора.

Знам, че повечето хора се оплакват. Не съм видял нито един да прави каквото и да е по въпроса - всички чакат или държавата, или Бог, или и аз не знам какво да им реши проблемите. Еми, няма да стане.

Всички да минат на 60-часова седмица ли ? Всички да се преквалифицират ли ?

Или това, или да приемат живота си без да се оплакват. Благата не падат от небето - не сме в Еден.

Ти обаче звучиш сякаш си мислиш, че знаеш абсолютно всичко и го знаеш много по-добре от останалите

Не знам нищо, което произволен човек, имаш базови познания по икономика, не знае. Очевидно някои от пишещите в тази тема ги нямат. Очевидно същото се отнася и за поне 2/3 от хората изобщо.

Не знам къде точно видя марксизъм в постовете ми

Цялостната идея на всичките ти постове, макар и не заявена в пряк текст, е, че повечетп хора "мизерстват" не по тяхна вина. Е, това освен че е невярно, е и основната идея, върху която е изграден марксизма.
Humanism is death disguised as life.
Аватар
steamer
Драскач

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот Zahariev » 16 Сеп 2010, 14:28

DID_miss написа:Когато си човек със семейство, вече не толкова млад и смел, някак не винаги ти се поемат рискове с цел да си промениш живота. Хората се въртят в един омагьосан кръг - знаят, че трябва да променят нещо, ама не го променят, за да не стане по-зле.

Тук си абсолютно, ама абсолютно права. И за да не се получава нещо подобно, хората би трябвало да правят семейства, когато всичко е наредено, както си го нареждате ти и WeeDichou примерно. Ето ти го и решението. :roll:

Baggins, пътувайки с влак във Франция попаднах на следната картинка :

Арабско семейство насядало на едно място и английско семейство седнало на друго място. И двете семейства представляваха майка, баща и малко дете (5-6 годишно). Арабското детенце през цялото пътуване се тръскаше, скимтеше, пищеше, недоволничеше. В същото време англичанчето стоеше мирно и на 3-4 пъти попита майка си нещо. Мисля, че тази единична случка има и връзка с оплакването, недостига, трудностите и ... манталитет, възпитание и да ... още веднъж манталитет и възпитание. :roll:

И така ... аз смятам да се самоубия, защото не мога да ходя по два пъти годишно на круиз из средиземноморието. Събирам още навити ... поне да е показно, ако не друго ? :)

П.С. Може да се оплачем, че сме в задните части на Европа, а не в средата на Азия, Африка и Южна Америка също така ... :roll:
Последна промяна Zahariev на 16 Сеп 2010, 14:30, променена общо 1 път

The names of the future are stamping of impatience.
Аватар
Zahariev
The Sound of Victory

Благодарил (а): 29 пъти.

Мнениеот Baggins » 16 Сеп 2010, 14:29

Знам, че повечето хора се оплакват. Не съм видял нито един да прави каквото и да е по въпроса - всички чакат или държавата, или Бог, или и аз не знам какво да им реши проблемите. Еми, няма да стане.
Или това, или да приемат живота си без да се оплакват. Благата не падат от небето - не сме в Еден.

Айде, тогава ни кажи ти какво предлагаш, след като всеки човек сам си е виновен за живота, (според теб) без значение къде живее. "Всеки се спасява както може, майната им на другите", така ли? И после ме обвиняваш в марксизъм. От твоята гледна точка сигурно всичко друго изглежда като марксизъм.

Не знам нищо, което произволен човек, имаш базови познания по икономика, не знае. Очевидно някои от пишещите в тази тема ги нямат. Очевидно същото се отнася и за поне 2/3 от хората изобщо.

Базовите познание по икономика сами са себе си не значат нищо, важното е как ги прилагаш и как осмисляш света и хората около себе си.

Цялостната идея на всичките ти постове, макар и не заявена в пряк текст, е, че повечетп хора "мизерстват" не по тяхна вина. Е, това освен че е невярно, е и основната идея, върху която е изграден марксизма.

Явно ме разбираш както ти е удобно. Не се учудвам. :wink:
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот WeeDichou » 16 Сеп 2010, 14:30

Дае, хора...
Политическата система на България, за единия си век независимост е постигнaлa няколко успеха...
1) свободното изучаване на чужд език
2) липсата на каквито и да е политически и законови пречки всеки един гражданин да емигрира в друга държава, обществена и политическа система...сиреч - всеки да може да я напусне.

Държавата не е задължително помощник в стремежите ти, обществото не винаги може да отговори на потребностите ти, за да кажеш: "Рахат...вече не мизерствам"...май по-често държавата е препятствието, което ти пречи да постигнеш определени цели...
...Абсолютно лично твой е избора дали ще преодолееш това препятствие или не...
Аватар
WeeDichou

Мнениеот Baggins » 16 Сеп 2010, 14:36

офф:
Zahariev написа:Арабско семейство ... английско семейство ...

Хах, хич не обичам такова разделение. Не може ли просто едното дете да е било мрънкащо, а другото кротко и възпитано ?
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот WeeDichou » 16 Сеп 2010, 14:37

Baggins написа:офф:

Хах, хич не обичам такова разделение. Не може ли просто едното дете да е било мрънкащо, а другото кротко и възпитано ?

Ми не...
...защото тогава не може да има също и "Среден българин", "масата" "хора в България"...
Ще има само мизерстващи и немизерстващи обитатели на планетата Земя :)
Аватар
WeeDichou

Мнениеот DID_miss » 16 Сеп 2010, 14:43

Zahariev написа:
DID_miss написа:Когато си човек със семейство, вече не толкова млад и смел, някак не винаги ти се поемат рискове с цел да си промениш живота. Хората се въртят в един омагьосан кръг - знаят, че трябва да променят нещо, ама не го променят, за да не стане по-зле.

Тук си абсолютно, ама абсолютно права. И за да не се получава нещо подобно, хората би трябвало да правят семейства, когато всичко е наредено, както си го нареждате ти и WeeDichou примерно. Ето ти го и решението. :roll:

Ох, душичка :) Ако всичко беше толкова просто, тая тема нямаше да я има :) Виждаш ли, сам намери проблема, само че погрешно го оприличаваш на решение - в България хората нямат сигурност - нито на 20, нито на 30, нито на 80 години. Такова понятие като "всичко да е наредено" няма. То по принцип никъде го няма де, ама тук е повече от абсурд. Болен оптимизъм е това твоето, но спокойно - животът ще те излекува ;)
Аватар
DID_miss
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 20 пъти.

Мнениеот Zahariev » 16 Сеп 2010, 14:47

WeeDichou написа:
Baggins написа:офф:

Ми не...
...защото тогава не може да има също и "Среден българин", "масата" "хора в България"...
Ще има само мизерстващи и немизерстващи обитатели на планетата Земя :)

Да и защото на различните места и хора носят различен манталитет и възприятия.

П.С. DID_miss, душичке, ако искаш да върнем соц. времето ? Фиксирана държавна заплата и сигурност ?
Сигурност се постига чрез старание и работа. Хората нямат сигурност за нещо, когато се появи някой по-можещ от тях или те не влагат достатъчно усилия. Мисълта ми беше, че когато направиш бебе на 20 години е нормално, че животът ти ще тръгне надолу и няма да можеш да се развиеш. А когато си на 28-29 е доста по-възможно вече да си осигурил добра заплата, приличен стандарт, прилично място за живот и т.н. ... тогава ще го правиш семейството. :roll:

The names of the future are stamping of impatience.
Аватар
Zahariev
The Sound of Victory

Благодарил (а): 29 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към България