Децентрализацията на администрацията ;)

Модератор: Lord

Децентрализацията на администрацията ;)

Мнениеот alter ego » 03 Май 2012, 00:20

Напоследък тя е нова мода в управлението на герберите. Изселване на държавни агенции и части от министерства извън София. Разбира се, най-големите градове са готови да посрещнат дори части от централните държавни институции.
Та, как гледате на новата мода? Добре ли е Агенцията по рибите да отиде във Варна, а да не разчита само на езерото Ариана и т.н.?
В Европа това не е съвсем ново. В Холандия и досега не са съвсем наясно кое им е столицата: Амстердам или Хага. В Германия неслучайно борсата е във Франкфурт, централните съдилища също са пръснати, сещам се за Карлсруе... В България също е имало подобни идеи и то специално за изнасяне на ВКС и ВАС извън София между двете световни войни. Например, Централният военен архив и в момента е в Търново.
Мотивите за: работни места в провинцията, разтоварване на София, активизиране на големите градове...
Мотивите против: временно затруднение в работата на изселените структури докато се установят и съберат необходимия им персонал, намаляване на работните места в столицата и частичното й обезличаване като столица...
Аз съм за децентрализацията, въпреки, че любимият град, ще бъде затрупан и от шопската простотия. А вие, драги ми колеги? :)
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Re: Децентрализацията на администрацията ;)

Мнениеот MidwinterSun » 03 Май 2012, 00:44

Това чисто теоретично е доста добра идея. Администрациите, които се занимават с морето, рибите и прочее, няма какво да правят в София, най-добре е да са си по Черноморието.
На практика обаче, тази децентрализация на физическата структура трябва да се съчетае с електронна "централизация", така да го кажа, т.е. да се реализира прословутото електронно правителство, за което си чешем езиците толкова време. При това трябва да се реализира до нивото на поне някакъв функционален минимум. Докато това стане, разпръсването на различните агенции по всевъзможни градове в България най-вече ще ни увеличи пътните разходи.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот ники » 03 Май 2012, 06:59

Съгласен съм с midwintersun. Докато качеството на административното обслужване е такова, каквото е, децентрализацията би била просто един фарс. Електронно административно обслужване му е майката, а не да се хрантутят една камара лелки в административните звена, които играят ролята уж на деловодителки, секретарки и разни други.

То сега като тръгнеш да вършиш нещо минаваш през n на брой звена в администрацията, през n.n гишета и говориш с n.n.n служители. Представям си при децентрализирана администрация.

Иначе идеята е добра, ама подхвърлена ей така няма никаква стойност. Как ще стане това, в какви срокове, колко ще струва?
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот Плазмодий » 03 Май 2012, 09:20

Тия гаргари и маневри ще ми прецакат занаята :shaking2: Ето нещичко, чиято аргументация споделям
http://sulla.bg/2012/05/02/2644.html
Патрона=>Цевта=>Спусъка=>Отвъд ?!?
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Благодарил (а): 447 пъти.

Мнениеот Kristo » 03 Май 2012, 17:31

Мисля си, че е добра идея - но имам доста забележки:

1/ Защо им е да местят министерство в Пловдив? Доколкото разбрах, ще е това на туризма, което как точно е свързано с Пловдив и как са избрали този град, не е ясно. Но пък оплакванията от забатачване на администрацията са абсурдни в този случай - колко пъти ви се налага да ходите до това министерство, да висите по опашки там? Дори знаете ли, каква работа вършат хората там?

Би било логично, ако ще местят част от правителството, да не местят хората, а да наемат нови. Иначе няма смисъл - едно, че сегашните служители едва ли биха заменили София за ПЛД, а друго е, че един вид звучи като "ние се кефим на града ви, ще преместим министерство там, ама нямате добри специалисти, та ще си носим от тука". Неква пародия е.

2/ Далеч по-важни части от правителството са редица агенции и комисии, които все още ще си остават в София, което ще направи цялата работа - работа на парче. Демек ако ви трябва документ от НАП, тичате до Каспичан, от там минавате през съда в Криводол и след това обратно вкъщи, примерно за да подадете жалба в МВР. Къв е смисъла?

3/ Децентрализацията в други страни е направена успешно, защото са
а/ малки държави с близост между градовете
б/ с удобен транспорт
в/ специалнопостроени столици.
Както знаем, България е далече от трите. Ако имахме специално построен град за столица, във който е планирано всяко едно министерство къде ще е, съдилища, парламент, президенство и всичко това в един квартал, тогава нямаше да има нужда от децентрализация. Аз имам друга идея - всички правителствени сгради и посолства да бъдат извадени в един сателитен-град извън София (или кой да е друг град разположен близо до летище, международни пътища и пристанище например) - и всички дейности по управлението ще се извършват там. София и без това е презастроена, представете си огромния брой хора, които бачкат в администрацията, колко по-лесно ще е да ги изведем да живеят и работят извън града. Ще намалим трафика, пренаселването и ще облекчим целия град.

А колкото до Бойко, той едва ли чете форона, но ако го прави или ако МВР следи тука, нека чуе още едно предложение - независимата съдебна власт може да се децентрализира - т.е. върховни съдилища по области, без единен ВАС и ВКС. Като най-отгоре ще седи КС, който ще е единния национален съд. Ако ми ползвате идеята, намерете ме да ме почерпите по 1, пия мастика и/или мента.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот fak » 04 Май 2012, 18:07

аз съм ЗА!
софия не е България.
Предлагам също да изместят президентството в Гоце Делчев, където президент плевнелиев ще се чувства най-добре - домà!, ама айде да направят околовръстното първо.., че сега всичко е разкопано..
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот Bragi » 18 Май 2012, 10:15

Поредния дебилизъм на бойко простия
Че не ни е достатъчно тромава администрацията, дай да я пръснем из цяла България и като ни трябва нещо да правим национално турне. Тамън да видим свят

Какво точно ще облекчи това на София? Нищо
Да бяха вдигнали 10 сгради на 20км от София, да наблъскат всичко там и да го нарекат административна столица, както се прави в белите страни - ок
Ама т'ва... поредната пародия
Look at the odds as a challenge
Аватар
Bragi
The Allbrother

Благодарил (а): 325 пъти.

Мнениеот fak » 18 Май 2012, 12:07

виж с'я. И мене ми е супер неудобно да пътувам на 100 км. от наш'то село до областна дирекция *на каквото се сетиш* Благоевград, щото ако се мине през Общинската служба *на каквото се сетиш* процедурите траят 30! работни дни ;) ..
Що трябва само ние да страдаме, като може да страда целата държава?!
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Мнениеот Kristo » 18 Май 2012, 13:36

fak написа:виж с'я. И мене ми е супер неудобно да пътувам на 100 км. от наш'то село до областна дирекция *на каквото се сетиш* Благоевград, щото ако се мине през Общинската служба *на каквото се сетиш* процедурите траят 30! работни дни ;) ..
Що трябва само ние да страдаме, като може да страда целата държава?!

И като преместят някое министерство в Ловеч/Добрич/Сунгурларе, ти изобщо няма да чакаш 30 работни дни, а?

Да не говорим, че навсякъде сроковете са еднакви, зависи от процедурата. ГД да беше столица, пак щеше да чакаш, ама дори повечко...
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот fak » 18 Май 2012, 14:10

ще чакам, няма начин, ама и всички други ше чакат.. на 'сички ше им е зле.
Ще се дигнат и ще 'земат да го направят най-сетне тва електронно правителство.. Щото, когато неудобството е за 40% от населението, останалите 60 им е през .... . Ама когато на всички им е некомфортно, ще има отзвук и нещата ще си дойдат на мястото бързо бързо..
Пътят към благото минава през общото страдание.. ;)
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Мнениеот Kristo » 18 Май 2012, 14:17

fak написа:ще чакам, няма начин, ама и всички други ше чакат.. на 'сички ше им е зле.
Ще се дигнат и ще 'земат да го направят най-сетне тва електронно правителство.. Щото, когато неудобството е за 40% от населението, останалите 60 им е през .... . Ама когато на всички им е некомфортно, ще има отзвук и нещата ще си дойдат на мястото бързо бързо..
Пътят към благото минава през общото страдание.. ;)

Те и в Сомалия всички страдат, но блатото там не идва и не идва...

Истината е другаде - местната администрация да си върши работата "бързо, точно, срочно - с ракетна бързина". Ако ще и 200 лаптопа да им дадете, лелките като са заспи и тъпички, ще те влачат насам-натам.
А и винаги съм се чудел, що баш лелки? Ако назначат само мъже, нещата може би ще потръгнат, а?
Мъжете-служители винаги са по-любезни, по-умни и по-бързи.

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот ники » 18 Май 2012, 15:40

Ама и вие какво сте написали...

Идеята е хубава, ама не е много приложима за страна, в която регионалната политика се свежда до това да набутаме всички в столицата.
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот blz » 14 Юни 2012, 09:29

fak, пише се София.

Относно предложението:

+ по-малко хора в София (теоретично)
- увеличаване на трансакционните разходи в цялата икономика
- създаване на още повече възможности за злоупотреби и корупция
- малко вероятно свиване на административния капацитет

Истинското решение: електронно правителство. Защо няма да стане - прозрачност, намаляване на корупцията, загуба на работни места, намаляване на трансакционните разходи.

Като цяло: тъпо решение, което ако се въведе ще се въведе по, убеден съм, най-скандалния начин.

P.S. Кристо, някакъв мит е това за мъжете. В държавните структури всички са безполезни твари. Общувал съм със служители мъже само в НАП и в Столична община..Абсолютни катили.
The true balance sheet of US Investment banks:
There are two sides of the balance sheet: the left side and the right side.
On the left side, there is nothing right.
And on the right side, there is nothing left.
Аватар
blz
homo economicus

Благодарил (а): 6 пъти.

Мнениеот fak » 14 Юни 2012, 11:04

blz написа:fak, пише се София.

пише се както си искам.
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Мнениеот blz » 14 Юни 2012, 19:49

Yep, отворих току що "Българска граматика" от П. Пашов и там пише: "София се пише София, но fak и Бойко Борисов пишат както си поискат". My bad.
The true balance sheet of US Investment banks:
There are two sides of the balance sheet: the left side and the right side.
On the left side, there is nothing right.
And on the right side, there is nothing left.
Аватар
blz
homo economicus

Благодарил (а): 6 пъти.

Следваща

Назад към България