Децентрализацията на администрацията ;)

Модератор: Lord

Re: Децентрализацията на администрацията ;)

Мнениеот Faith_no_more » 14 Юни 2012, 19:59

Абе, на мен ли ми се струва или понятието в заглавието не е вярно :scratch:

Според учебника по Конституционно право:
1. Децентрализация - прехвърляне на властнически правомощия от органи на централната власт към органи на местно управление, които не се намират в йерархическа подчиненост спрямо първите (местното самоуправление е израза на децентрализация)
2.Декоцентрация - създаване на местни структури на централни органи (напр. данъчни)
Faith_no_more
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 421 пъти.

Мнениеот Kristo » 14 Юни 2012, 20:16

Faith_no_more написа:Абе, на мен ли ми се струва или понятието в заглавието не е вярно :scratch:

Според учебника по Конституционно право:
1. Децентрализация - прехвърляне на властнически правомощия от органи на централната власт към органи на местно управление, които не се намират в йерархическа подчиненост спрямо първите (местното самоуправление е израза на децентрализация)
2.Декоцентрация - създаване на местни структури на централни органи (напр. данъчни)

Реално действията на правителството не са нито едно от тези.
Първо, че не прехвърлят власт от една агенция в друга и
второ, че не създават местни клонове не съществуващите.

Това, което правят е "преместване на структури извън столицата". Но познайте какво - никъде по закони и Конституцията не е казано, че баш тия органи трябва да са в София. Има изискване за няколко такива, които са най-логичните и се знаят (НСС, доколкото помня, ВКС, ВАС, СП, НС, МС) - но за други няма изискване в кой град да са.

И още 1 пример - в ЮАР има 3 столици - ако мога да цитирам уикипедия на български език:
Република Южна Африка има три столици — главните градове на трите основни колонии, влезли в състава на Южноафриканския съюз. Органите на изпълнителната власт се намират в Претория, парламентът е в Кейптаун, а Върховният съд — в Блумфонтейн

Друг пример е САЩ, където борсата е в Ню Йорк, президента и двете камари са във Вашингтон, а като "културна столица" можем да отбележим Л.А.

А инак би било много яко и ние да направим 2-3 столици - Бойко и правителството да са в Пловдив, Парламентът по традиционни причини да е в Търново, а София да е културна, икономическа и бизнес-столица.

пс1: забравих да спомена - Колко яко ще е ако преместят СП и БНБ в Габрово? Дали няма да ни потръгне държавицата?
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот happyswift » 25 Юли 2012, 17:56

На мен ми отнема време да разбера защо изобщо Морска администрация се намира в София?!
Аватар
happyswift
Флъдзила

Благодарил (а): 5 пъти.

Мнениеот mikko » 23 Окт 2012, 22:45

alter ego написа:Аз съм за децентрализацията, въпреки, че любимият град, ще бъде затрупан и от шопската простотия. А вие, драги ми колеги? :)

То простотията на жителите на любимия ти "град" е огромна по рождение, тъй че не се бой, на нейния фон няма да се забележи. :lol:
А аз предлагам така да се децентрализира държавата, че да стане федерална република, с автономни области. Например Варна да си е автономна област и т.н. А и мнения като това на автора показват, че явно българите сме по-добре отделно. Иначе как да се тълкуват подобни дребнави и просташки мнения говорещи за простотия и местен шовинизъм?
mikko
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Kristo » 23 Окт 2012, 22:50

И аз съм съгласен да разкараме Варна, кой е За? Да направим референдум!
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот clinical_dead » 24 Окт 2012, 18:04

Нов april_z? :lol:
Изображение

Изображение
Аватар
clinical_dead
Стенограф

Благодарил (а): 422 пъти.

Предишна

Назад към България