"Пайнер Медиа" ООД БЕНЕФИЦИЕР!!! по Оперативна програма

Модератор: Lord

Субисидрането на Пайнер от ЕС е?

Подигравка с българска култура и унижение пред чужденците;
1
5%
Голямо морално падение;
3
14%
Грешка, парите би следвало да отидат на друго място;
1
5%
Просто бизнес, не е наша работа;
2
9%
Чудесен пример, който другите компании трябва да последват;
11
50%
Слабо ме интересува чалгата и всичко производно на нея;
1
5%
Първо си оправи правописните грешки, пък после ми говори как и за какво става въпрос.
3
14%

Общо гласове : 22

Re: "Пайнер Медиа" ООД БЕНЕФИЦИЕР!!! по Оперативна програма

Мнениеот Bragi » 17 Яну 2013, 00:12

Алтернативно можете да отворите по един тълковен речник...
Look at the odds as a challenge
Аватар
Bragi
The Allbrother

Благодарил (а): 325 пъти.

Мнениеот Ангел » 17 Яну 2013, 11:48

Животът е твърде кратък, за да си позволяваш да го разхищаваш в неща, които не ти носят удоволствие.
[Покажи] Спойлер: Offspring
Running down a spiral
with the light of better men,
shouting: "PROGRESS IS SURVIVAL!",
take one last look and see me...
„Пий повече!“ „НЕ МИ Е ДОБРЕ.“ „Този ПЕТЪК няма да свърши!“
ФАРА!!!
Аватар
Ангел
Socially Awkward

Благодарил (а): 339 пъти.

Мнениеот fluffy cloud » 17 Яну 2013, 12:12

Пак от същото място - http://www.europe.bg/htmls/page.php?id= ... tegory=329. В коментарите има доста оборващи идеята за "бенефициер" мнения, а ако наистина в Речник на българския език има "бенефициент" (ако някой има речника, да провери), то няма какво да се спори. БАН имат думата по въпроса за езика.
I wanna fall from the stars straight into your arms
Аватар
fluffy cloud
сладоледено-шоколадово-спагетено чудовище

Благодарил (а): 208 пъти.

Мнениеот Pisobella » 17 Яну 2013, 14:13

Ами в речника от 2002г на БАН (мисля, че наскоро имаше някаква редакция по-нова), има думата "бенефициент", но не и бенефициер :)
Изображение
"Искам да мога да накарам светлината да разказва истории в тъмното."
click me !! ---> http://z0r.de/63
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Благодарил (а): 128 пъти.

Мнениеот dismisstorka » 17 Яну 2013, 14:34

Доколкото знам(а и в коментарите под тази статия пише нещо подобно), чисто граматично е правилно да се каже "бенефициер", но чуждицата със значение "облагодетелстван" е навлязла и се е утвърдила в българския език като "бенефициент". А когато е ставало това, защо лингвисти не са се намесили да коригират, е друг въпрос.
Serendipity. Look for something, find something else, and realize that what you've found is more suited to your needs than what you thought you were looking for.
Аватар
dismisstorka
Cindefuckin'rella

Благодарил (а): 222 пъти.

Мнениеот fluffy cloud » 17 Яну 2013, 14:58

Pisobella написа:Ами в речника от 2002г на БАН (мисля, че наскоро имаше някаква редакция по-нова), има думата "бенефициент", но не и бенефициер :)

Има съвсем ново издание, аз имам само книжката за правилата за правопис и пунктуация, но си има и речник - http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5122851.
dismisstorka написа:Доколкото знам(а и в коментарите под тази статия пише нещо подобно), чисто граматично е правилно да се каже "бенефициер", но чуждицата със значение "облагодетелстван" е навлязла и се е утвърдила в българския език като "бенефициент". А когато е ставало това, защо лингвисти не са се намесили да коригират, е друг въпрос.

Да, именно. Причините, по които са утвърдили "бенефициент" като думата за облагодетелствано лице може да са грешни, но това не променя факта, че каквото БАН(и по точно - Институтът по български език) каже, е с нормативен характер. А критики за речника изобщо не липсват - http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5229931.
Аватар
fluffy cloud

Мнениеот Ангел » 17 Яну 2013, 15:26

Хайде сега, щом навремето са допуснали грешка, да не правим нищо по въпроса... Хайде и да се съгласяваме с по-скорошните такива, защото ги е допуснала институция - няма проблем...

Also, http://i2.kym-cdn.com/photos/images/new ... 789549.jpg ;-)
Животът е твърде кратък, за да си позволяваш да го разхищаваш в неща, които не ти носят удоволствие.
[Покажи] Спойлер: Offspring
Running down a spiral
with the light of better men,
shouting: "PROGRESS IS SURVIVAL!",
take one last look and see me...
„Пий повече!“ „НЕ МИ Е ДОБРЕ.“ „Този ПЕТЪК няма да свърши!“
ФАРА!!!
Аватар
Ангел
Socially Awkward

Благодарил (а): 339 пъти.

Мнениеот Kristo » 17 Яну 2013, 15:38

"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот dismisstorka » 17 Яну 2013, 15:41

Ангел написа:Хайде сега, щом навремето са допуснали грешка, да не правим нищо по въпроса... Хайде и да се съгласяваме с по-скорошните такива, защото ги е допуснала институция - няма проблем...

Also, http://i2.kym-cdn.com/photos/images/new ... 789549.jpg ;-)

Какво предлагаш да направим в такъв случай? Протест пред БАН? Гладна стачка? Да основем партия, да спечелим изборите, да уволним всички в Института за български език, че не са го поправили? :roll:
Serendipity. Look for something, find something else, and realize that what you've found is more suited to your needs than what you thought you were looking for.
Аватар
dismisstorka
Cindefuckin'rella

Благодарил (а): 222 пъти.

Мнениеот fak » 17 Яну 2013, 16:04

в правната терминология е наложен терминът бенефициент. всички документи, всички наредби за кандидатстване по мерките в това число и по ОП Конкурентоспособност се използва този термин. Досега съм срещала само на едно място в едни "Насоки за кандидатстване" варианта бенефициер и то като синоним на бенефициент като единият термин е написан последователно след другия в скоби. Вместо да мрънкате, че някой е взел едни пари, да си бехте направили труда да прочетете наредбите , за да проверите дали и вие можете да кандидатствате..

Днес си направих труда да направя справка тук - http://www.trc.government.bg/bg/static_txt/za-nas
смятам го за официален източник
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот fluffy cloud » 17 Яну 2013, 16:18

Ангел написа:Хайде сега, щом навремето са допуснали грешка, да не правим нищо по въпроса... Хайде и да се съгласяваме с по-скорошните такива, защото ги е допуснала институция - няма проблем...

Въпросът е, че няма ясно доказателство, че това е наистина погрешно. Има и мнения като това: "Второ, точно на български наставката -ер носи идиеята за вършител, т.е. активна страна, а -ент на пасивна страна, получател. От чисто българска езиковедска гл. точка бенефициент е по-сполучлива дума, тъй като т.нар. beneficiary получава, а не дава", което пак ми звучи точно толкова смислено, колкото за отношенията при даването и получаването на мандат, а в същото време защитава обратната позиция. Очевидно има причини за спор между специалистите, но в БАН се предполага да има достатъчно такива и да могат да вземат мотивирано решение. Ако тръгнем да оспорваме решенията на всяка българска институция (не че не ни дават достатъчно основания да го правим), ще настане тотален хаос. Така че: БАН каза, Хао!
Аватар
fluffy cloud

Мнениеот Плазмодий » 17 Яну 2013, 16:28

В случая абсолютно няма значение как е правилно да се напише, първо щото е чуждица и второ щото както беше споменато в нормативните документи и в практиката е наложен термина "бенефициент". Хайде като си попълвате формулярите по проекти напишете, че искате да сте бенефицер да видим ще ли ви дадат нещо изобщо.

А пайнера що престанахме да го дъвчееееееееееееееееееееееееееееееееееееееем
Патрона=>Цевта=>Спусъка=>Отвъд ?!?
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Благодарил (а): 447 пъти.

Мнениеот fluffy cloud » 17 Яну 2013, 16:42

Плазмодий написа:В случая абсолютно няма значение как е правилно да се напише, първо щото е чуждица и второ щото както беше споменато в нормативните документи и в практиката е наложен термина "бенефициент". Хайде като си попълвате формулярите по проекти напишете, че искате да сте бенефицер да видим ще ли ви дадат нещо изобщо.
А пайнера що престанахме да го дъвчееееееееееееееееееееееееееееееееееееееем

Не е вкусен :). Българската граматика не е чак толкова пикантна, по-апетитна е.
Аватар
fluffy cloud

Мнениеот Libra » 17 Яну 2013, 17:08

Ей това е! Само чалга революцията може да обедини всички форонци :lol:

Нимоа да изчета всички мнения обаче:

1. Бенефициент е правилното.

2. Който кандидатства с адекватен проект :arrow: получава пари, който не кандидатства :arrow: не получава.

Това е моето мнение. :cat:
Не съм това, което съм, но и другите не са това, което са.
Аватар
Libra
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 316 пъти.

Мнениеот Kristo » 17 Яну 2013, 17:26

Мен друго ме заболя в сърцето, жегна ме един вид - "културните стожери" вдигнаха олелия по случай тва с Пайнер. Как да имаш добро мнение после за хора, които се показват като комплексари, завиждат, гледат в чуждата паничка и знаят само да критикуват, но не са направили нищо стойностно в "кариерата" си.

Скандалът с Пайнер ще отшуми, споко, едва януари сме, колко още скандала ще дойдат.... време бол... Но гадното чувство, че сме народ от такива хора, които се считат и за Интелигенция и представители на Българската култура - ей тва чувство остава... и е адски обидно.

Някакси не мога да приема, че човек се пише интелектуалец и културен, ако
а/ не е направил нищо значимо в културен аспект
б/ душевните му качества са в контраст със заявената обществена позиция и ценности.

Един вид не може простакът да вика "дръжте простака".
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към България