За цената на тока и нашето противодействие

Модератор: Lord

За цената на тока и нашето противодействие

Мнениеот ники » 18 Фев 2013, 21:53

Гледам тука, че на поредните протести нещата лееко са ескалирали, та се питам, как изведнъж цената на тока стана такъв проблем.

Та, трябва ли изобщо да се борим за по-ниска цена на тока или това всъщност не е най-важното? Защо сме възприели протестите за средство, което решава всички проблеми? Как всъщност е редно да протестираме? Защо винаги се стига до излизане на улицата?

Да започнем с това срещу какво всъщност протестираме.
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Re: За цената на тока и нашето противодействие

Мнениеот MidwinterSun » 18 Фев 2013, 21:59

На хората им писна. Така стават протести като този - защото няколко поредни месеца се дразниш на високите сметки за ток, които ти пристигат и които категорично не са оправдани от потреблението ти, и няколко поредни месеца плащаш повече пари, отколкото смяташ, че трябва да дължиш... и в един прекрасен момент някой организира протест, ти се навиваш като пружина и излизаш да протестираш.
Long overdue беше това нещо днес, мен ако питаш.
Друго нещо, което трябва да се има предвид, е, че напоследък българите сме станали значително по-активни по отношение на изразяване на гражданската ни позиция чрез протести. Събират се много по-големи масовки, които в крайна сметка в около половината от случаите дават желаните резултати.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот ники » 18 Фев 2013, 22:05

Желаните от кого? Няма ли по-цивилизован начин от това да замеряме сградата а Народното събрание с павета?
Аватар
ники
Чалгар

Мнениеот fak » 18 Фев 2013, 22:06

ми на имейлите не отговарят, ники
:wink:
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот sunny.v.b » 18 Фев 2013, 22:13

Протестите далеч не са само за тока, това беше последната капка според мен. Не случайно лозунгите започват да се променят и се насочват към правителството като цяло.
Стига се до улицата, защото иначе никой не чува и си търпим ли търпим безобразията на управниците. Трябва да има хора на улицата, за да покажат, че е време да спрат да се гаврят с нас. Разбира се, не трябва да е такава вандалщина като тази в София, но тя е нормална за ситуацията на тълпа, където моделите за поведение попринцип си се дават от най-неуравновесените и много хора губят реален контрол над самосъзнанието си и чувство за отговорност.
Мисля си обаче, че и полицаите са отчасти виновни. Във Варна, където полицията е показала своята подкрепа, няма такива неща. В София те са били по-агресивни и съответно и протестиращите са били по-агресивни.
"..вечно и свето е само мъртвото,
живото живее в грях."

One more depending on a prayer
And we all look away
People pretending everywhere
It's just another day
Аватар
sunny.v.b
Just like a heartbeat the drumbeat carries on

Благодарил (а): 97 пъти.

Мнениеот ники » 18 Фев 2013, 22:28

Да де, така е, то ясно. Ама какво предлагаме като алтернатива - национализация на монополистите? Предлагаме ли изобщо нещо или просто сме недоволни.
Аватар
ники
Чалгар

Мнениеот fak » 18 Фев 2013, 22:33

не, най-добре да продължим да плащаме сметките и да блеем..
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Мнениеот DidMyTime » 18 Фев 2013, 22:34

Много е тъжно, когато малка група лумпени превръща мирния протест в побой.

Защо? Не могат да набият полицаите колкото и да се силят, нито пък да променят нещо изобщо. За съжаление повечето хвърлящи камъни и репчещи се на полицаите са непълнолетни идиоти, които никога през живота си не са плащали сметка за ток и изобщо не знаят за какво са излезли на тоя протест. И после полицейско насилие. Еми малко им е!

Жалко е за хората, които са излезли, държали са се нормално, показали са гражданска позиция и после са се прибрали. Защото техният протест е бил опорочен. Още по-жалко е и ако са били бити или арестувани, а нямат нищо общо с малоумните провокатори на насилие.

Радвам се, че българинът започна да изказва някакво мнение и да показва някаква позиция, но не вярвам, че с мятане на камъни, клони и с побои на улицата нещо ще се промени.
Аватар
DidMyTime
В началото бе словото

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот fak » 18 Фев 2013, 22:37

а тия дето заклеймяват протестите при текущата ситуация дали някога са си плащали сами тока и парното?
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Мнениеот Kristo » 18 Фев 2013, 22:40

Чакайте малко, усетихте ли как напрежението ескалира от нищото? Според статистиката, едва 4-5% от сметките са сгрешени. Което излиза, че хората протестират за високи сметки, напълно водени от мисълта "да взема да изкярам по-ниска сметка тоя път".

Но защо точно тази зима, месеци преди изборите? Това за енергото не беше ли мотив последните 10год? Или цените не са били високи до този януари?

Според мен партиите вече са яхнали този протест и е политически. Няма какво да се лъжем. Подобна предизборна кампания не е имало никога, тук няма значение цената на тока или как се определя тя (това ще се запази, без значение кой е на власт и кой е шеф на ерп или държавен регулатор) - няколко партии се възползват от народното недоволство (което в България винаги съществува, поради вечното българско недоволство от нещо) - и се опитват да разклатят държавата.

Но да ви върна лентата през 2009г- ГЕРБ печели изборите и съставят сами правителство, което е знак, че хората са крайно против ДПС/БСП/НДСВ дотолкова, че гласуват масово за новодошла партия, която не е имала хора в парламента до онзи момент. Хората го правят изцяло от недоволство от тогаващното управление на страната.

Днес, 2013г. въпросните партии се опитват да канализират ново такова недоволство срещу сегашните управляващи. Началото беше инцидента с Доган, месеци преди него ДПС се бяха покрили и не се чуваше нищо от тях. Те създадоха и използваха етническия въпрос за да станат новина номер1. Сега иде ред на втория им ход - протести, които да оставят впечетление за лошо управление сред народа. А де, когато ДПС беше на власт, рай ли е било? (не си спомням да са ми давали 47 девственици, щях да помня).

И какво ще стане ако БСП и ДПС дойдат на власт? Нови 4 загубени години за България и след това, през 2017г. някоя партия, за която сега не знаем, ще дойде на власт. Просто сме на това положение, защото повтаряме същите грешки, като сваляме и издигаме вечедоказано некадърни управници.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот dismisstorka » 18 Фев 2013, 22:44

В неделя гледах излъчване на живо на протеста в София по Канал 3. Камерата снимаше един жандармерист в гръб, който спокойно си седеше. Изведнъж отнякъде изскочи един палячо, на средна възраст, с шалче-трикольор на врата. Би един шут в задника на жандармериста и хукна да бяга. Естествено, жандармеристът, след като се окопити, тръгна да гони тоя, дето го срита.
Ето това превръща мирния протест в безредица. Ето това прави протестите не израз на народното недоволство, а някакво меле между участници и охраняващи.
За мен протестИТЕ не са признак на активно гражданско общество. Хората се научиха за всички да протестират, не искам да изброявам примери, щото най-вероятно някой ще ми скочи. Не може всяка една промяна да се посреща на нож, без оглед толкова лоши ли са последиците и не може да очакваш, че купичката ти с попара автоматично ще се удвои. Положението на всички ни е незадоволително и промяната няма да стане с магическа пръчица.
Това горното е по повод на безбройните протестчета, шествийца и т.н.
НО! Ситуацията днес е различна. Днес народът има право да недоволства. Но как управляващите и външните наблюдаващи да приемат бунта насериозно, при положение че това е поредният такъв и най-значимото, което правят протестиращите, е да хвърлят маса яйца и да се сбиват с полицаите?
Лошото е, че вървим към оставка на Бойко и на правителството, а това е абсолютно безсмислено в момента, четири месеца преди редовните избори. сички ще действаме под състояние на афект и много лесно ще се поддадем на опозиционните ма нипулации
Последна промяна dismisstorka на 18 Фев 2013, 22:52, променена общо 1 път
Serendipity. Look for something, find something else, and realize that what you've found is more suited to your needs than what you thought you were looking for.
Аватар
dismisstorka
Cindefuckin'rella

Благодарил (а): 222 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 18 Фев 2013, 22:50

ники написа:Ама какво предлагаме като алтернатива - национализация на монополистите? Предлагаме ли изобщо нещо или просто сме недоволни.

Работата е там, че не е наша работа да предлагаме каквото и да е. Идеята държавата да е организирана по този начин е в това компететни хора да бъдат поставени на ръководни постове и тези компетентни хора със своите знания и професионален опит (и симпатични заплати) да вземат такива решения, които да удовлетворяват обществения интерес.

Когато този обществен интерес не е обезпечен е нормално хората да са недоволни и да заявят недоволството си по въпроса. Всъщност, това и трябва да направят. Техните данъци плащат заплатите на гореспоменатите компетентни лица, заемащи ръководни постове.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот ники » 18 Фев 2013, 22:58

fak написа:а тия дето заклеймяват протестите при текущата ситуация дали някога са си плащали сами тока и парното?

Четиричленно семейство сме вкъщи. Два компютъра работят по няколко часа на ден, два телевизора също, хладилник, пералня, печка, бойлер, климатик. Не сме богати определено. Никога не е било проблем да си плащаме тока. Сметките общо взето не са мръднали. Не съм плащал до момента сам, един ден и това ще стане. Ако мисля обаче, че сметката ми е завишена, няма да очаквам правителството да ми я плати.

Това, което ме дразни, е че за всяко нещо се протестира. Хората са манипулирани непрекъснато в такава ситуация и изведнъж се сещат, че видиш ли, "правителството краде". Ама то това народно събрание го избира съседа, нали.

Та, срещу какво протестираме? Предсрочни избори при положение, че текущите са след няколко месеца? Какво предлагаме, какво не е наред?
Аватар
ники
Чалгар

Мнениеот slighter » 18 Фев 2013, 23:48

пффф то и нормален протест не може да има в тая държава... таковало си е таковата отвсякъде
Някои ходят и е така за спорта, щото не ги свърта на едно място вече... тия дето хвърлят павета, палят казани и се бият с полицаите заслужават малко да ги пратят в Сирия да поизпуснат парата... нали са големи мъже
После за какви "манипулации" съм бил говорил - ето за тия дето стават пред очите ни. Всичко се използва, политизира, манипулира до n-та степен и отвъд. Всеки гледа да изкяри от ситуацията както на него му е удобно.
"Има протест? - Дай ша ходим да трошим парламента"
"Има протест? -Дай ша искаме предсрочни избори"
"Ша има протест? -Дай ша увоним някой министър"
Гаврата е всеобхватна.
То говедото е отишло там да се бие и да троши, нема значение, с кого, за какво и защо. На първа линия пича с двулитровка Ариана, пее химна с пълно гърло!?!? Има ли смисъл повече какво да коментирам...
Не ща да протестирам за нищо.
Като ми е надписана сметката, отивам и си подавам жалба. С ЕРП-тата да се оправя държавата, хората си казаха мнението и се чу, какво повече трябва стане? Да изгоним тия да дойдат ония... същия чеп.

ФАРА!
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 243 пъти.

Мнениеот Crippled Alice » 19 Фев 2013, 00:01

Много ме зарадваха мненията в темата. Кристо отново ме изненада - за втори път днес съм съгласна с него :lol: ще чакам да стане скандала обаче, защото все ще се намери кой да се изрепчи :)
Аватар
Crippled Alice
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 853 пъти.

Следваща

Назад към България