Кризата в Турция

Модератор: Lord

Мнениеот pora_e_priqtel » 17 Май 2007, 18:25

Мдаа и Европейският съюз се издразни на това изказване. Честно казано шапка им свалям на турците, че се вдигнаха превантивно срещу евентуалното избиране на президент ислямист. Не вярвам друг мюсюлмански народ да направи същото. Хората си държат на светския характер на държавата и това е похвално (според мен поне, според религиозните фундаменталисти не е).

А защо се издразни ЕС? Защото отново си пролича, че в Турция армията играе много важна роля в политическия живот. В никоя държава от ЕС не би било възможно такова изказване. Но факт е, че Турция е полицейска държава (както и до голяма степен военна такава), за разлика от повечет европейски. А ЕС не търпи такива в себе си. Та турците имат още бая хляб да изядат, докато се присъединят. Но то може би е и за тяхно добро, знае ли човек...
Аватар
pora_e_priqtel
Гурбангули Бердимухамедов

Благодарил (а): 305 пъти.

Мнениеот Mo'Nique » 17 Май 2007, 19:02

като цяло военните преврати там са нещо като традиция - справка с историята им....имали са си период горе долу на 10 години и армията се намесва
Далеч от претенциите че съм вълк, аз отказвам да блея.
Защо очакваш един мъж да плаща на други хора, за да те забавляват (в ресторанти, дискотеки, кина) вместо да му позволиш да те забавлява той лично (у тях)?
http://puresmile.blog.bg
Аватар
Mo'Nique
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Joker » 18 Май 2007, 16:23

Армията пази светския характер на държавата от парламента, който ще гласува за ислямист-президент. Сега ще правят парламентарни избори. На тях ислямистите ще увеличат присъствието си в парламента и ще прокарат промяна в конституцията, която ще предвижда пряк избор на президента от народа. Какво по-демократично от това? С него ислямистите ще спечелят още по-лесно президентския пост. Става ясно, че Турция, най-модерната и реформирана ислямска държава, е на столетие от европейската цивилизация. В нея трябва да се избира между демокрацията и светската държава - абсурден избор от гледна точка за ЕС, но си е така.

Какъв е резултатът? Турция може и да преговаря, но няма да влезе в ЕС. Друг тип цивилизация, опряна на друг тип култура. Май е срещуположният тип на европейската цивилизация. Просто в основата на едната е Ислямът, а на другата Християнството. Русия и Америка също са доста далече от европейската цивилизация, но все пак имат същата основа като нея. Сега ще ми обясните, че там има и други религии, но доминиращата е една и съща все пак.

А при управлението на Саркузи и Меркел, какъв преговорен процес чакате? Дали и случката с Батак, не е нещо в този дух - отдалече обработване на общественото мнение в близка до Турция държава. Щатите има да си плачат Турция да влезе в ЕС. Като е толкова хубава, защо не си я вземат те?

Случката в Анкара много ме кефи. Сега и кюрдите да се размърдат, не че в Ирак не ври и не кипи... :twisted:
Joker
Легендарен флуудър

Мнениеот tamerlan » 27 Май 2007, 23:10

По-добре военен преврат, отколкото ислямизиране на управлението :roll: Дано все пак разумната част от хората надделеят на изборите, но едва ли
Изображение
„Той се смееше в обратнопропорционална зависимост спрямо съдържанието на хумор в ситуацията.“
Аватар
tamerlan
спамероинтелигент

Благодарил (а): 4 пъти.

симплицитно казано

Мнениеот Apolon » 28 Май 2007, 12:20

армията оправя реда в държавата в една консервативна общност за да изглежда тя свободна - такъв парадокс може да се случи само ако USA финансират и поддържат турската войска - както това се случва- само че америка си взе всички дадени пари с последната девалвация на лирата от преди 3 години - това беше голямо сътресение - янките с едната ръка дават с другата два пъти повече взимат - но има резултат контролират ситуацията и въвеждат демокрация в една консервативна държава и така се стига до парадокса военнизиран ислям - единствения в света и аз мисля че Турция дори е по-светска в много отношения от Албания и Сърбия да речем.
Apolon
В началото бе словото

Мнениеот pora_e_priqtel » 28 Май 2007, 17:07

Apolon каза в една друга тема:
армията оправя реда в държавата в една консервативна общност за да изглежда тя свободна - такъв парадокс може да се случи само ако USA финансират и поддържат турската войска - както това се случва- само че америка си взе всички дадени пари с последната девалвация на лирата от преди 3 години - това беше голямо сътресение - янките с едната ръка дават с другата два пъти повече взимат - но има резултат контролират ситуацията и въвеждат демокрация в една консервативна държава и така се стига до парадокса военнизиран ислям - единствения в света и аз мисля че Турция дори е по-светска в много отношения от Албания и Сърбия да речем. Ако можехме и ние българите да имаме такава армия която да коригира гршките на политиците и със високата си обществена позиция да служеше за коректив - можеше да няма преход 18 години - но каква е равносметката между Турция и България - Турция е по-либерализирана и най-бързо развиващата се ориенталска икономика след Китай, тя има изключително добре работеща икономика за разлика от нас - т.е. много трябва за да кажем - как ще ги стигнем ние турците и отбелязвам че това са моите позиции изградени върху патриотичното ми мислене - за да искаш да успее страната ти, трябва да я сравняваш с тези страни които вървят напред. Понятията и ситуациите от среднощен експрес вече отминават в близкото минало на Турция.
Аватар
pora_e_priqtel

Мнениеот Joker » 28 Май 2007, 19:25

Мила написа:Украйна :wink: (pora_e_priqtel)
Според мен е невъзможно да се върнат толкова назад - това означва просто да сложат пепел на 100 години изграждана държава.

Мдаа, в Унгария оранжевото се издъни.... То и в Украйна натам тръгва... :?
А ако обществото прецени, че тези 100 г. (те са почти 180!) е вървяло по грешен път, да не се ли поправи? :shock:
Joker
Легендарен флуудър

Re: Кризата в Турция

Мнениеот tomagordeev » 06 Окт 2008, 19:24

15 турски войници загинаха при нападение на ПКК срещу военен пост в Югоизточна Турция
Изображение

04.10.2008

Нападението било извършено снощи срещу военния пост Актютюн в района на град Шемдинли (окръг Хаккяри, граничещ с Ирак).

Освен 15-те убити турски войници, двама военнослужещи се смятат за изчезнали, съобщи говорителят на армията ген. Метин Гюрак.

При вчерашното нападение са били ранени и много войници, които са приети в болници в различни градове в Турция. Състоянието на шестима от пострадалите е тежко, информира телевизионният канал Си Ен Ен-Тюрк.

След нападението турски военни самолети, хеликоптери и артилерийски части са обстрелвали позиции на бунтовниците в Северен Ирак, посочва Гюрак.

Вчерашното нападение на кюрдските сепаратисти беше извършено, след като турската армия няколко пъти посочи, че бунтовниците от ПКК са ослабени в следствие на действията на турската армия.

Нападението изглежда беше най-смъртоносната атака на кюрдски бунтовници срещу турската армия през последните няколко месеца, отбелязва АП.
http://www.septemvri23.com

СИЛАТА НА ПРОЛЕТАРИАТА Е В НЕГОВАТА ОРГАНИЗАЦИЯ
Аватар
tomagordeev
От дъжд на вятър

Мнениеот Boromir » 06 Окт 2008, 19:29

Тома, ти ангажиран ли си със страна в този конфликт?

Аз лично съм за/против и двете. Турците са турци, а кюрдите са порочно, необразовано множество. Който и да бие, все едно. Важното е пуцанье да има. :twisted:
Изображение
Аватар
Boromir
Proud and Noble Man

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот tomagordeev » 06 Окт 2008, 19:39

Boromir написа:Тома, ти ангажиран ли си със страна в този конфликт?:

Естествено, че съм ангажиран:

комунистите навсякъде подкрепят всяко революционно движение против съществуващия обществен и политически строй. (Маркс/Енгелс)

Аватар
tomagordeev
От дъжд на вятър

Мнениеот Joker » 06 Окт 2008, 19:41

Много съм пристрастен в турско-кюрдския конфликт, признавам си! Как не може и двете страни напълно да загубят.... Ех,.... :blackeye:
Joker
Легендарен флуудър

Мнениеот Boromir » 06 Окт 2008, 19:45

Нищо против тази светла идея за обединяване на всички революционни братя, ама ето ти една уловка от мен - възшествието на НСДАП започва с Бирения пуч У Мюнхен, който по съществото си е бунт срещу съществуващия обществен и политически строй на Ваймарската република. Ти подкрепяш ли го, така, принципно? :wink: :wink:
Изображение
Аватар
Boromir
Proud and Noble Man

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот tomagordeev » 06 Окт 2008, 19:46

Засега губят и двата народа. Но само временно. В крайна сметка фашизмът в ТУрция ще бъде бит, както и навсякъде другаде по света.

„ПКК – това е народът, а народът е тук!”.
Изображение

Аватар
tomagordeev
От дъжд на вятър

Мнениеот pora_e_priqtel » 07 Окт 2008, 15:25

Явно и ти си на принципа "пуцанье да има". По тази логика подкрепяш ли уйгурските революционни организации, които се борят срещу китайския комунистически режим?

Всъщност постът ми общо взето се дублира по смисъл с този на Боромир. Нищо де - ето ти два неудобни въпроса. Две е повече от едно :P

А между другото като пействаш новини е хубаво да посочваш източник. (Ясно, че материалът е от Асошиейтед прес, но е преведен от българска медия и е редно тя да се посочи).
Аватар
pora_e_priqtel

Мнениеот tomagordeev » 07 Окт 2008, 20:52

Ето го моят източник: http://septemvri23.bestforumonline.com/ ... ic-t30.htm

Аватар
tomagordeev
От дъжд на вятър