Израелско-палестинският проблем - обща тема

Модератор: Lord

Израелско-палестинският проблем - обща тема

Мнениеот pora_e_priqtel » 29 Окт 2008, 11:55

Нека обсъдим и този проблем, който лично на мен ми се струва най-безнадежден за разрешаване. Коя от страните според вас има право и за какво?

Прави ми впечатление, че и двамата кандидати за президент на САЩ обещават, че ще подкрепят твърдо Израел. Чудя се с какво тази страна е заслужила такава сляпа подкрепа от "световния полицай" и как американците си представят, че могат да разрешат един конфликт по мирен начин, като неприкрито вземат страна?
Аватар
pora_e_priqtel
Гурбангули Бердимухамедов

Благодарил (а): 305 пъти.

Re: Израелско-палестинският проблем - обща тема

Мнениеот Boromir » 29 Окт 2008, 12:41

От 100 и повече години насам е ясно защо САЩ подкрепят ционизма и извращенията му. Аз не съм на ничия страна - араби избиват евреи и обратно - за мен проблем няма, след като очевидно им е приятно, нека се веселят. На мен сеирът им даже ми е забавен на моменти.

Но ако трябва да защитя нечия страна, то това за мой ужас ще е тази на палестинците - тяхната земя е ограбена безконтролно и безжалостно. И както обичам да казвам - нека всички други народи се радват, че Ерусалим се е случил в Палестина, а не в тяхната земя. Защото ако Ерусалим беше в Бакаджиците, сега щеше да има "ивица Ахтопол", (или Сакарски вместо Голански възвишения) и нас щяха да требят като животни и да ни изкарват виновни на туй отгоре.
Изображение
Аватар
Boromir
Proud and Noble Man

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот pora_e_priqtel » 29 Окт 2008, 13:00

Чак пък толкова силно лоби да са имали евреите в САЩ преди стотина години? Може де, трябва да погледна една хубава книжка на Пол Джонсън.

Сега обаче, сляпата подкрепа на САЩ за Израел е очеизбождаща, а това, което особено ме дразни, е, че демократите разчитат на еврейското лоби дори повече от републиканците, към които храня искрена и смятам обоснована антипатия. Какъв е изводът - каквито и золуми да върши, Израел ще си остане приятел на САЩ, все едно при коя администрация. Израелците винаги ще бъдат представяни като "добрите", а палестинците като "лошите" - типично в стила на републиканската реторика.

Буа!
Аватар
pora_e_priqtel

Мнениеот ники » 29 Окт 2008, 13:49

pora_e_priqtel написа:Чак пък толкова силно лоби да са имали евреите в САЩ преди стотина години?

Оооо, това се знае. От край време там евреите на на особена почит. По принцип не искам да взимам страна, но боромир е прав, че това принципно си е земя на палестинците и тя им е отнета абсолютно безскрупулно.
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот pora_e_priqtel » 29 Окт 2008, 14:31

С това и аз съм съгласен.
Аватар
pora_e_priqtel

Мнениеот Lord » 29 Окт 2008, 16:44

Ооо, любима тема. :)

От край време ненаселени земи, или поне такива, за които никой да не предявява права, няма. Всяка държава, която иска да получи земя трябва да го направи по the good old-fashioned way - с война. Tака и всеки народ, който иска да си направи държава няма друг избор освен да се бие за нея, като правилата са ясни и прости - побеждаваш и те признават; губиш - и ядеш хурката. Израел води шест войни и ги печели, значи има право на държава. Щом евреите са си защитили земята - тяхна си е. Палестинците да са си я пазили.

Смятам,че евреите имат право на свобода, уважение, представителство във властта и изобщо на всички малки радости, които се полагат на народите с национални държави (за "емигрантските" държави няма да говорим), както преди това са имали право да се бият за тях. Тибетците, кюрдите, чеченците се борят за независимост, да се разбира свобода, а в миналото и ние сме го правили. Защо евреите да не могат? Не загрявам наистина.

Относно конфликта съм по-склонен да смятам, че палестинците имат по-голяма вина за продължаването му. Израел вече се изтеглиха от Газа и евакуираха заселниците си оттам, докато палестинците не са направили нищо по-значително, за да покажат, че искат мир. А това, което трябва да направят е да спрат терористичните атаки - само това се иска от тях и си получават Западния бряг. Ръководителите на ФАТАХ и ХАМАС обаче печелят прекалено много от конфликта и никога няма да си спрат кранчето към личните хазни, а в палестинското общество са толкова силни, че няма кой да им се противопостави. След всеки опит за примирие правят нов атентат и израелците искат-неискат се защитават и така насилието продължава безкрайно. А от него палестинците, имам предвид палестинския народ, а не кликата, която го управлява, не печелят - те нямат шанс да победят в каквато и да е война срещу Израел и знаят това добре. Знаят също, че еврите се страхуват да ги смажат, т.е. да ги изтребят, заради отзвука, който това ще има в околните държави. Затова лидерите им поддържат умерено насилие -колкото да си държат нелошия бизнес жив.

Така че - конфликтът ще продължи, най-вероятно до безкрай.
Последна промяна Lord на 29 Окт 2008, 16:59, променена общо 1 път
Мы строили, строили и наконец построили. Ура!
http://www.youtube.com/watch?v=BTgScuKReSo

Clevinger was dead. That was the basic flaw in his philosophy.
Аватар
Lord
The bombardier

Благодарил (а): 158 пъти.

Мнениеот Boromir » 29 Окт 2008, 16:49

Принципно имаш известно право. Но прочети повече за това как точно се случва така щото чиф... така де, Израел, да се установи точно в Палестина, кой е владял тогава земята и какво всъщност се цели със стоварването на чиф... на евреите там и с карането им да водят една безкрайна война.
Изображение
Аватар
Boromir
Proud and Noble Man

Мнениеот Joker » 29 Окт 2008, 17:00

Там онзи със 5-сокчето ни учеше за някаква декларация на Балфур от ПСВ, с която се признава правото на евреите на "държавно огнище" в Палестина. Междувременно Сталин им прави едно такова на много хубаво място в Сибир, а Хитлер им планира на Мадагаскар...
И за мен този конфликт е повече лабораторно упражнение и обект за наблюдение. Не можем да отречем, че англичаните оставят зад себе си едно от най-тъпите решения, освен ако не е нарочно... :roll: За тях никога не можеш да бъдеш съвсем сигурен, деба!
Палестинците са ми по-симпатични, но няма как да подкрепям тяхната кауза или особено чиф.., така де, еврейската! :D :wink:
Joker
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Lord » 29 Окт 2008, 17:07

Boromir написа:Принципно имаш известно право. Но прочети повече за това как точно се случва така щото чиф... така де, Израел, да се установи точно в Палестина, кой е владял тогава земята и какво всъщност се цели със стоварването на чиф... на евреите там и с карането им да водят една безкрайна война.

Относно "целенето" може да се каже същото за всяка страна, която получава свобода с помощта на някоя от Великите сили, включително България.

Аватар
Lord
The bombardier

Мнениеот pora_e_priqtel » 29 Окт 2008, 17:53

Доколкото си спомням първите по-масови заселвания на евреи в Палестина, която тогава е владение на Османската империя, стават още в края на 19-ти век.
Аватар
pora_e_priqtel

Мнениеот Дичоу » 30 Окт 2008, 01:05

Lord написа:Ооо, любима тема. :)

От край време ненаселени земи, или поне такива, за които никой да не предявява права, няма. Всяка държава, която иска да получи земя трябва да го направи по the good old-fashioned way - с война. Tака и всеки народ, който иска да си направи държава няма друг избор освен да се бие за нея, като правилата са ясни и прости - побеждаваш и те признават; губиш - и ядеш хурката. Израел води шест войни и ги печели, значи има право на държава. Щом евреите са си защитили земята - тяхна си е. Палестинците да са си я пазили.

Много готино звучи...обаче...Ирак напада Кувейт и го окупира....Кувейт губи ли право на държава???
Русия напада Грузия и я смазва...грузинския народ губи ли право да населява земите си.????
Турция се хлацка на България...смазва ни точно за 1 ден (като си почиват на пазарджишката отсечка на магистрала Тракия за по едно вкусно шкембе)...ние губим ли правото на държава???
В крайна сметка кое излиза на преден план...реакцията...отношението на големите в конфликта...
...е тогава Боромир излиза прав за (айде аз ще го кажа) ЧИФУТИТЕ....за САЩ и т.н
....щото Израел като се създава...получава "Шърмани" от Хамерика...и кинти от полвин Европа + СССР които са вярвали че именно Израел ще се превърне в проводника на комунизма на арабския полуостров...(е как да не го мислят...ако не се лъжа...в първия КПСС от 56 човека, 52ма са евреи)
ФъЖъМъКъъЪъЪЪъъЪЪъъЪЪъЪЪъъЪЪъЪЪЪ
Аватар
Дичоу
Дръменбейсонафт

Мнениеот pora_e_priqtel » 30 Окт 2008, 01:13

Дичоу написа: (е как да не го мислят...ако не се лъжа...в първия КПСС от 56 човека, 52ма са евреи)

Само дето по това време повечето вече са изтребени.
Аватар
pora_e_priqtel

Мнениеот Tommy » 30 Окт 2008, 09:23

Доста съм съгласен с Боромир, обаче не съм сигурен във времена на ислямски фундаментализъм, дали опитите на евреите, въпреки, че не са, за да защитят света от тях, да ги борят не са донякъде оправдани. Защото евреите поне няма да ни залеят с терористични актове. При второ четене, обаче, загиват предимно цивилни и е трудно да се говори кой е по- прав и кой- по- крив в случая.
Knights of the Cross
Аватар
Tommy
Плиний Стари

Мнениеот Lord » 30 Окт 2008, 11:10

Дичоу написа:Много готино звучи...обаче...Ирак напада Кувейт и го окупира....Кувейт губи ли право на държава???
Русия напада Грузия и я смазва...грузинския народ губи ли право да населява земите си.????
Турция се хлацка на България...смазва ни точно за 1 ден (като си почиват на пазарджишката отсечка на магистрала Тракия за по едно вкусно шкембе)...ние губим ли правото на държава???

Не всяко завладяване и не всяка военна победа води до създаване на нова държава/присъединяване на територия/изчезване на държава. За да стане това трябва окупаторът трайно да упражнява фактическа и юридическа върховна суверенна власт върху завладените територии. В нито един от случаите, които описа това не става, защото тези войни (говоря преди всичко за руско-грузинската, защото с нея съм запознат) не се води за територия. За сметка на това след турската инвазия в Кипър нова държава се създава. И изобщо не броя дебелата и мазна международна общност, която трябвало да признае нещо си, my a$$.

Не виждам защо толкова роптаеш (а и останалите) срщу израелска държава. Ако толкова презираш евреите, за теб трябва да е добре дошло, че всички са решили да заминат за дълбоката пустиня, където и кактуси едва виреят. Много по-добре отколкото да мърсят милата ни рОдина с недостойното си съществуване, а.

Аватар
Lord
The bombardier

Мнениеот Boromir » 30 Окт 2008, 11:25

Lord написа:Не всяко завладяване и не всяка военна победа води до създаване на нова държава/присъединяване на територия/изчезване на държава. За да стане това трябва окупаторът трайно да упражнява фактическа и юридическа върховна суверенна власт върху завладените територии. В нито един от случаите, които описа това не става, защото тези войни (говоря преди всичко за руско-грузинската, защото с нея съм запознат) не се води за територия. За сметка на това след турската инвазия в Кипър нова държава се създава. И изобщо не броя дебелата и мазна международна общност, която трябвало да признае нещо си, my a$$.

От това изявление не личи да си запознат с конфликта в Южна Осетия. Много е куул да цитираш сочни юридически термини и определения, но никак не е куул да говориш за руско-грузинска война - такава официално не е обявявана, водена и приключвана.
И окей, грешката в името на войната ти е простена, ама да казваш, че не е било за територии и ама съвсем не е довело до създаване на нови държави - тук вече лошо стъпи накриво. Ами официалното признаване на Абхазия и самата Южна Осетия от Москва (и Никарагуа, хъхъхъ), ами очакваното откриване на "посолства" на тези две държави в Москва, ами изявлението на Кокойти, че Южна Осетия никога няма да е част от Грузия? Или това не ти изглежда достоверно?

Нищо лично, ама обърни внимание на две неща - първо, като изказваш мнение, гледай да е защитено с факти, не с дефиниции. После, като казваш, че си запознат с нещо, гледай наистина да е така. Мир и любов.
Изображение
Аватар
Boromir
Proud and Noble Man

Следваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Светът