Китай - обща тема

Модератор: Lord

Re: Китай - обща тема

Мнениеот Кръчма точка ком » 09 Окт 2010, 00:47

Don Horhe написа:По-скоро не смеят да си кажат пред камерата. :P

Не бих твърдял това. Повечето китайци, поне по мое впечатление, са много аполитични и по-скоро ще ти кажат някой актьор като Чоу Юнфат или някой певец като Пан Уейбо (Уилбър Пан), отколкото някакъв си десидент, който бил съден нещо си и пр. Аз, общо взето минавам за ерудиран човек, но и аз не го бях чувал, макар да съм все из нет-а.
Всъщност това кой за кого е чувал, момчета и момичета, нищо не значи. 99% от хората около мене не са чували никога за Аристип, но това не означава, че е нямало такъв философ и, че не е значим. В същото време даже и да приемем, че за Лю-бчо са чували - какво от това? Те и за разни психари, които из детските градини в Китай извършиха серийни убийства са чували, но това не прави от психарите достойни за уважение хора. Популярността не е равносилна, нито равнозначна на добрина, значиност, полезност и пр. И една котка също може да е популярна...както и някакъв симулакрум като Снежанка -внучката на Дядо Мраз...
www.kry4ma.com - първа виртуална бг-кръчма: Свободна трибуна за баннати от други форуми+ Запознаства с азиатки+ Алтернативна енциклопедия за нещата, които ги няма по някакви причини в Уикипедия+ Безплатни реклами за всички+ Интересното от други форуми+ Безплатни уроци по италиански и китайски, и пр.
Аватар
Кръчма точка ком
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Don Horhe » 09 Окт 2010, 06:51

Навсякъде има шуробаджанащина - в това спор няма. Но там това се случва прекалено масово и показно, като не се изразява само в назначаването на хора на определени длъжности. Стига само да се види какво се прави на ниво местна власт (примера с чичото от Ухан, което се случва навсякъде из държавата) и на човек му става ясно, че беззаконието е повсеместно. Като за начало, виж този сайт (не знам дали е достъпен в континентален Китай): http://www.chinasmack.com/

Относно Лю Сяобо - няма и как да си чувал за него, защото в конвенционалните медии нарочно не се споменава и се крие. Той наистина е доста известен - все пак 1989 не е толкова отдавна и много хора помнят събитията от тогава. Но това принципно няма нищо общо с приноса му и личните му жертви, направени в името на свободата.
That government is best which makes itself unnecessary. - Wilhelm von Humboldt
Bill Hicks - Revelations (Uncut)
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Благодарил (а): 37 пъти.

Мнениеот Гуньо Простия » 09 Окт 2010, 10:58

Имам въпрос към специалистите по китайските въпроси.Срещал съм проучвания,според които демографската политика на страната ще доведе до катастрофално състояние на възрастовата пирамида след 2-3 десетилетия и огромно количество застаряващо население,което неминуемо ще спре икономическото развитие и ще предизвиква социални вълнения,трудно контролируеми за местните управляващи.Единственият начин това да се избегне е премахването на всякакви ограничения на раждаемостта не по-късно от няколко години.Има ли такъв проблем в действителност,или подобни прогнози изразяват надеждите на стреснати от китайския възход западни специалисти?
"Демокрацията трябваше да ни донесе справедливост,но вместо това ни донесе правова държава."
Изображение
Аватар
Гуньо Простия
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот Don Horhe » 09 Окт 2010, 11:51

Има, да, и то това е доста сериозен проблем, тъй като Китай на практика НЯМА функционираща пенсионна система и старите хора се издържат от по-младото поколение. На някои места, като например Шанхай, на градските жители им е позволено да си направят по още 1 дете, в опит развитието на тази опасна демографска тенденция да се забави. Според някои източници, броят на хората в трудоспособна възраст ще стигне своя връх през 2020 година тогава ще започне рязко да спада, а до 2050, около 25% от населението ще е над 65-годишна възраст. С една дума - криза.

На пръв поглед решението на този проблем наистина е премахването на ограниченията за раждане. ОБАЧЕ, от друга гледна точка, Китай е страшно пренаселен и прираст на населението ще доведе до спад в качеството на предлаганите на пазара услиги, засилено търсене на недвижими имоти, което от своя страна ще вдигне и без това изкуствено поддържаните високи цени, ще се увеличи битовата престъпност (тя и сега не е много ниска, но нищо не се казва по медиите) и като цяло резултатът ще е един и същ - криза.

Това, което е трябвало да се направи още навремето, или по-скоро НЕ Е ТРЯБВАЛО да се прави, е Мао Дзъдун да кара китайците да се множат ли множат, с идеята, че "колкото повече китайци, толкова повече комунисти". Сега им предстои да си понесат последствията, освен ако партията не реши всяка година да отделя огромна част от държавния бюджет за издръжката на тези хора в продължение на 10-15 години, за което много се съмнявам, че ще стане.

Едит:
Ето един репортаж на BBC по въпроса: http://www.bbc.co.uk/news/business-11288492
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Мнениеот Кръчма точка ком » 09 Окт 2010, 12:08

Дон Хорхе, ако приемем, че в КНР шуробаджанаклъкът се случава по-често, отколкото на други места (в процентно изражение, а не само като число не знам дали някой е провеждал статистики, за да го знаем със сигурност), то, както знаят повечето българи, в КНР също и толкова масово и показно се изпълняват и смъртни присъди, доживотни и др. тежки наказания за това престъпление. Само че, когато се изпълняват такива наказания, някои хора по света използват това, за да кажат колко лошо, опасно, недемократично било в Китай. Няма как да се угоди на всички :lol:
За споменатия сайт - да, виждал съм го; беше достъпен поне преди няколко седмици. Част от новините там са известни. Друга част са неизвестни, но остава и да помним, че винаги има фалшиви новини като онези на американската медия, които се доказа, че са монтажи. Примерно дават как бият тибетци в Непал, а пишат, че било в Тибет :lol: :lol: ...И необразованите относно Изтока (т.е. по-голямата част от хората, щото не всеки има време или интерес да се образова по Изтока), лапват веднага. Все едно на мене някой да ми представи фалшиви кадри от Колумбия, а да пише, че са от Венецуела. Въобще не ги различавам, да ти кажа. Така че, поне ние - хората с университетско образование - трябва винаги да се пазим от СИМУЛАКРУМА (вж. Бодрияр).
Свободата е относително понятие. Едва ли съм първият, който ще ти каже и ти е казвал, че ако в Китай настъпи "свобода", няма да има КНР, а ще имаме нещо такова: Република Източен Туркестан (Синдзян-уйгурски автономен район), Теокрация Тибет (Тибетски автономен район) и вероятно много марионетки-провинции, та Китай ще се върне в 19-ти век, когато Великите сили си правеха каквото си искат с него. А никой китаец не иска това. Т.е. видя какво беше СССР преди и виж какво е останало от него сега. КНР (в лицето на управляващите) точно това не иска да допусне. В тоя смисъл, всеки който му е по-приятно да има Китай, а не да няма Китай, вижда, че при по-голяма свобода от това, което има в момента - става недалновидно. Всъщност в Китай има някои свободи, които ги няма в считани за свободни страни като Канада, например. При нужда може да конкретизирам.
www.kry4ma.com - първа виртуална бг-кръчма: Свободна трибуна за баннати от други форуми+ Запознаства с азиатки+ Алтернативна енциклопедия за нещата, които ги няма по някакви причини в Уикипедия+ Безплатни реклами за всички+ Интересното от други форуми+ Безплатни уроци по италиански и китайски, и пр.
Аватар
Кръчма точка ком
В началото бе словото

Мнениеот Кръчма точка ком » 09 Окт 2010, 12:26

Гуньо, много хубаво източно име е това :) Може да е хуно-българско, кой знае...
Сега за въпросите - ами да, това е един от социалните проблеми на КНР, но има 2 неща, които малко се споменават, а аз ги споменавам, за да знаят хората :)
а) В Китай отдавна вече няма стриктна политика "Едно дете на семейство" - има си много изключения - примерно малцинствата могат да имат и по 3; ако съпругът и съпругата са 1 дете в семейство, въпреки и да не са малцинство, могат да имат 2 деца. Така че, общо взето, са си смегчили тоя проблем.
б) В Китай много старци даже и по на 70 години са активни - играят танци, правят тай-чи, пеят песни...почти нищо общо с традиционния пенсионерски живот в България. Даже гледах състезание с разни препятствия - бягане, лостове, въртящи се кръгове и пр. На него много млади хора - студенти, манекенки и пр. се проваляха, а дойде един отбор по танци за пенсионерки и грабнаха няколко награди. Имаше и няколко старци, които също минаваха напред, просто щото тренират хората. Така че работоспособността на китайския пенсионер е сравнително по-висока от тази на българския. Въпрос на физическа култура, най-вече.
в) Лично аз не вярвам за Китай да има трудно-контрулируемо вълнение. Справят се добре, даже са прекалено толерантни понякога (лична преценка)

Така че проблем има, но не е толкова голям и толкова сигурен, както някои синофоби и/или чули-недочули са го представили като голям и сигурен проблем!
Аватар
Кръчма точка ком
В началото бе словото

Мнениеот Кръчма точка ком » 09 Окт 2010, 13:01

Ще корегирам някои изказвания на Дон Хорхе, заради самите изказвания, не че имам нещо против човека (все пак не се познаваме, а и звучи като възпитан, и четящ много човек, та нямам някакви лични антипатии към момчето!)

1. В Китай не само в Шанхай, а навсякъде може да се видят семейства с повече от едно дете. Млади семейства. (Някои ги имат нелегално и по 3-4, та млади ще има повече, отколкото е официалната прогноза. Също както и това, че в Китай има повече население, отколкото е преброено. Особено по селата и малките градове усилено имат манията да правят повече от едно дете). А за малцинствата вече казах. А и като сложиш това, че и те си правят деца повече от допустимото -виждал съм уйгури с по 9 члена в семейството...

2. Икономическото развитие в момента на Китай, даже по време на Световна икономическа криза, е около 10 %. Даже и да са верни сметките на Дона, че ще падне с 25% и дори с 50 %, то пак ще е с пъти по-голямо от това на средното за Запада. А и, както казах, много народ на 65 години в Китай си бачка и си подскача - виждал съм и по на 80 години да бачкат: доктори в аптеки, обущари, събирачи на вторични суровини, строителни работници, градинари, чистачи, продавачи...

3. За пенсиите - виждал съм някои да вземат пенсии, но и да не вземат - не страдат много от лишения. И не само от младите имат пари. Просто си бачкат нещо - правят барбекю на пътя, продават плодове, събират вторични суровини (някои и по 20 лева на ден правят от такова)...колкото за ядене и облекло има, а някои чак и почивки си правят из градове по на 2000 километра от родното им място...

4. ВЪОБЩЕ не е вярно, че престъпността се крие в Китай. CCTV12 е държавен канал на кит. тв., който предава всеки ден за закони, дела, полицейски акции, наказателни процеси. Който иска да се нагледа на китайски престъпления само сийсийтийвий 12!

5. Съгласен съм, че е било грешка да се допуска толкова голямо пренаселване, но и сегашния прираст не е кой знае колко голям. Все пак смъртността е сравнително-висока - умират редовно от наводнения, земетресения, из мините. Немалко емигрират...Но като цяло пренаселването е проблематично. Ако бяха 4 пъти по-малко, т.е. колкото САЩ, сега щяха да са със стандарта на страна като Нова Зеландия (по пер капита, де, за други стандарти не говоря)
Аватар
Кръчма точка ком
В началото бе словото

Мнениеот Кръчма точка ком » 09 Окт 2010, 13:47

Официалната реакция на Китай относно Нобеловата на Лю:

"Китайските власти нарекоха Сяобо престъпник и заявиха, че присъждането на Нобеловата награда за мир на дисидент е "цинизъм" и противоречи на целите, за които се дава тя.

Едно изданието в Китай, което излиза на английски език, в уводната си статия днес пише: Очевидно тазгодишната Нобелова награда за Мир има за цел да ядоса Китай, но няма да успее. Точно обратното - комитетът се опозори."

http://news.ibox.bg/news/id_901535947
Аватар
Кръчма точка ком
В началото бе словото

Мнениеот Tommy » 09 Окт 2010, 13:55

Кръчма точка ком написа:Официалната реакция на Китай относно Нобеловата на Лю:

"Китайските власти нарекоха Сяобо престъпник и заявиха, че присъждането на Нобеловата награда за мир на дисидент е "цинизъм" и противоречи на целите, за които се дава тя.

Едно изданието в Китай, което излиза на английски език, в уводната си статия днес пише: Очевидно тазгодишната Нобелова награда за Мир има за цел да ядоса Китай, но няма да успее. Точно обратното - комитетът се опозори."

Е, то не се очакваше да реагират по различен начин. Поне награждаването му показва, че усилията и жертвите му не са били напразни, а идеята му има и ще има чуваемост, дори и в Китай да се опитват да му запушват устата.
Knights of the Cross
Аватар
Tommy
Плиний Стари

Мнениеот alter ego » 09 Окт 2010, 14:28

Вярно е също, че комитетът се опозори, но не отсега. :roll:
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот Don Horhe » 09 Окт 2010, 14:39

Това, което казваш за Тибет го знае всеки нормално мислещ човек и никой не го оспорва. По-долу започвам по точки.

1. В Китай не само в Шанхай, а навсякъде може да се видят семейства с повече от едно дете. Млади семейства. (Някои ги имат нелегално и по 3-4, та млади ще има повече, отколкото е официалната прогноза. Също както и това, че в Китай има повече население, отколкото е преброено. Особено по селата и малките градове усилено имат манията да правят повече от едно дете). А за малцинствата вече казах. А и като сложиш това, че и те си правят деца повече от допустимото -виждал съм уйгури с по 9 члена в семейството...

Тук принципно си прав - многодетни семейства бол и то не само ханци (етнически китайци), а и от малцинствата. Лично съм преподавал на дечица, които с усмивка заявяват, че са общо 3 деца в семейството. В общи линии ограничението за раждане гласи, че всички градски жители от етноса Хан имат право на 1 дете, освен в случаи когато самите родители са единствени деца - тогава имат право на още 1. Неградското население има право на второ, ако първото им е момиче (все пак трябва работна ръка на полето) или момче с недъг. Малцинствата по градовете имат право на 2, а в провинцията - 3 и даже 4. Но всяка провинция може сама да решава дали и колко строго ще се спазва ограничението. В провинция Хънан, най-многолюдната, мерките са драконови (май имаше някакъв скандал около някаква болница, където насилствено стерилизирали мъже и жени в Хънан, трябва да се поразровя). Вярно е и това, че има повече население, отколкото е преброено. Колко да са наистина? 1.5 милиарда вместо 1.3. Според мен това няма да има кой знае какъв ефект върху задаващата се демографска криза. Дори и да са повече 1.6-7 милиарда, голяма част от тях са или от малцинствата, или на провинциалисти и тези деца, така да се каже, няма да станат до един ядрени физици със заплати от по десетки хиляди на месец. Да, има и богати семейства с много деца и те имат или достатъчно пари да си платят глобите или достатъчно връзки, за да накарат някой чиновник да си затвори очите, но те като процентно съотношение според мен не са много. Все пак, университетски преподаватели и членове на Китайската академия на науките (от такива хора идват тези статистики) не са чули-недочули, а аз може да съм всичко, но не и синофоб. Щях ли да уча китаистика в противен случай?

2. Икономическото развитие в момента на Китай, даже по време на Световна икономическа криза, е около 10 %. Даже и да са верни сметките на Дона, че ще падне с 25% и дори с 50 %, то пак ще е с пъти по-голямо от това на средното за Запада. А и, както казах, много народ на 65 години в Китай си бачка и си подскача - виждал съм и по на 80 години да бачкат: доктори в аптеки, обущари, събирачи на вторични суровини, строителни работници, градинари, чистачи, продавачи...

Статистиките, които съм дал се отнасят за прогнозния брой души над 65-годишна възраст през 2020 г., а не за икономическото развитие на Китай. Да, те работят, защото просто нямат друг избор. 老百姓 (обикновените хора) са оставени да се оправят кой както може, а Китай се води "социална" държава.

Точка 3 не я отричам, макар че за мен да правиш барбекю на пътя и да събираш боклуци не е най-добрият начин на живот за един пенсионер.

4. ВЪОБЩЕ не е вярно, че престъпността се крие в Китай. CCTV12 е държавен канал на кит. тв., който предава всеки ден за закони, дела, полицейски акции, наказателни процеси. Който иска да се нагледа на китайски престъпления само сийсийтийвий 12!

Неведнъж съм слушал разкази за недокладвани или игнорирани от властите изнасилвания, нападения, грабежи, побоища и прочее, само и само да се запази имиджа на дадено предприятие - университет, фирма, кметство или каквото и да било друго. Както и тук е било навремето, изкуствено се създава и поддържа илюзията за хармонично общество (和谐社会). А CCTV12 за мен е пясък в очите на народа. Защо никога не се говори за общонационални проблеми като например насилственото изземване на земи от страна на строителни предприемачи, неофициално подкрепени от местната, а понякога и от централната, власт?

По точка 5 нямаме разногласия.

Тук искам да отбележа 2 неща. Първо, не съм против смъртната присъда. Второ, далеч съм от мисълта, че във високите етажи на властта няма свестни хора, които гледат по някакъв начин да нормализират нещата. Тежките престъпления, особено ако са замесени хора на партията, трудно придобиват публичност. Хубавото е обаче, както каза Кръчма, е че веднъж разчуе ли се, или ги стрелят на стадиона, или ги вкарват в затвора за цял живот и то съвсем показно. Относно Тибет и Синдзян (или Източен Туркестан), западните медии често преекспонират нещата, а понякога, както видяхме преди няколко години, добягват и до чиста фалшификация. Писахме много по тази тема тогава - мнението ми не се е променило. Тибетците и синдзянците съвсем ще измрат от глад ако не е Китай да им строи пътища, училища и болници. Същевременно обаче, ханци масово се преселват в тези региони с цел да се асимилират с местното население, което, ако трябва да бъдем обективни, нямат нищо китайско в тях - нито езикът (с изключение на тибетския - имат общ праезик с китайския), нито културата, нито етносът е китайски, а ханската култура им се налага насилствено. Грозна гледка е да разговаряш с тибетец, който да говори с пекински акцент и да ти казва, че на тибетски говори само с майка си и то не винаги, защото понякога му е по-лесно на путунхуа (официалният език на Китай - очаквайте статия и на тази тема), или синдзянци да се оплакват, че по родните им места няма работа, понеже навсякъде взимат само ханци. Не, не съм за отцепването на двата автономни района, по-скоро съм за истинска широка автономия.
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Мнениеот alter ego » 09 Окт 2010, 14:53

Автономия означава анатомия, казва НИВ Султан Абдулхамид Втори, когато ратифицира Органическия устав на Източна Румелия и взел та познал. Дали сега е толкова по-различно? :scratch:
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот Кръчма точка ком » 09 Окт 2010, 20:03

Tommy написа:
Кръчма точка ком написа:Официалната реакция на Китай относно Нобеловата на Лю:

Е, то не се очакваше да реагират по различен начин. Поне награждаването му показва, че усилията и жертвите му не са били напразни, а идеята му има и ще има чуваемост, дори и в Китай да се опитват да му запушват устата.

Ами страх ги е хората да не станат пак полуколония на САЩ, Англия, Русия, Япония и пр. Няма как да разпуснат всичко, защото си наясно, че ще стане това, което става във всички разпаднали се структури като СССР, Югославия и пр.
Идеите, по принцип, са теория. А практическата им реализация зависи от времето, мястото, международното положение. Някои идеи са добри за едни страни и лоши за други (от гледна точка на запазването на страните)...Всъщност не е редно да говоря за идеите му, защото не съм ги чел. На тебе кои негови идеи ти допаднаха?
Аватар
Кръчма точка ком
В началото бе словото

Мнениеот Кръчма точка ком » 09 Окт 2010, 20:04

alter ego написа:Вярно е също, че комитетът се опозори, но не отсега. :roll:

Съгласен съм :) А Обама казал, че даже и Лю заслужавал повече от него Нобеловата за мир :cheers: , с което за сетен път им припомня, да не са толкова конюнктурни. :cherry:
Аватар
Кръчма точка ком
В началото бе словото

Мнениеот Кръчма точка ком » 09 Окт 2010, 21:33

Хорхе много добре се е разровил и е уточнил за бройките децА в Китай, за което му благодаря!
За населението - ами и аз си мисля нещо такова, че може да са над 1.5 милиарда души към днешна дата.
ОСПОРВАМ това, че от малцинствата или от провинцията нямало да станат ядрени физици. Особено малцинствата се ползват с много големи привилегии за влизане в университетите. А университетът в Урумчи, примерно, произвежда ежегодно сериозни кадри. А и Китай, доколкото знам, не се стреми към изграждане на общество от богаташи, а към една средна класа.
Не оспорвам и статистиките, но се съмнявам в способността на преброителите да преброят всяко семейство правилно. Оттам и грешките в статистиките. Просто не мога да си обясня, особено по селата, ако преминаваш хвърли едно око и ти, как има толкова многодетни семейства. Но ти сам си го казал - може и по 2, по 3, даже по 4 деца...И в резултат Китай се увеличава всяка година, горе-долу, колкото 1 България (не ми се гледа в момента дали не бяха и 2 Българии...)
За синофобията говорех по принцип, не за тебе. И да не си помисли някой, че тя е само на Запад? Неее. В Азия - примерно Япония, Виетнам, Филипините, също има бая синофоби. Та те може да се хванат и за сламката, за да докажат как "още малко и комунизмът ще си отиде", "Китай ще се сгромоляса след Олимпийските игри" и пр. А такива предсказания се изтъркват, но, предполагам помагат на икономиката на тези страни, защото който пише такива статии взема пари, с които купува стоки и така се поддържа икономическия цикъл...

"Да, те работят, защото просто нямат друг избор."

Това, Доне, е отделна тема. РАДОСТНОТО Е, че признаваш, че и дъртите в Китай работят и са много по-производителни, отколкото някои западни старци, нали? Ето затова твърдя, че даже застаряли, китайците пак ще са трудоспособни, особено ако нямат друг избор. Икономическото развитие на Китай като държава, която произвежда евтини стоки и изстрелва спътници с ракети, точно И НА ТОВА се дължи, че няма избор. А, ако имаше избор, всичко щеше да се изхайлази, да затлъстее по американски терптип и да затъне в дългове. Така че - съгласихме се - а) Старият китаец е пак работоспособен, б) Като няма избор, ще си действа и Китай ще се крепи.
(А и да не забравяме нещо, че след 10-50 години научно-техническия прогрес ще предостави нови улеснения. Примерно сега, ако нямаш пари за кино, можеш пак да гледаш филми по телевизията или по интернет...нещата се изменят).
Китай се води, на първо място, РАЗВИВАЩА СЕ държава. Както беше заявил Ху Дзинтао, Китай все още не може напълно да се справи с противоречието между постоянно-нарастващите духовни и материални потребности на целокупния китайски народ, и тяхното задоволяване. В този смисъл социалното се развива, но не е развито и само времето ще покаже дали ще се доразвие по набелязаните планове, както става, общо взето, досега.
Какъв е най-добрият начин на живот за един пенсионер не знам. Най-доброто се намира и изгражда от хората, защото, по природа, не е зададено. Т.е. това си е човешка, субективна работа. За някой пенсионер може да е добре да се излежава по старчески домове, а друг да предпочита да се труди. И пак по-добре, че има достатъчно хора, които изхвърлят боклуци, и такива, които ядат шишчета и пр., иначе щеше да има глад. Т.е. в Китай безработица на практика не може да съществува на тоя етап, ако човек е готов дори да работи такива неща.

Чакай сега - нали казваше, че не се показва престъпността в Китай, аз ти давам цял канал, който по 24 часа върти полицейски акции, наказателни дела и пр., а ти казваш, че е "пясък в очите на народа". Ако ще и чакъл да е в носа на народа (т.е. не ни интересуват предикативните моменти, които би му сложил, а съществителното, което установихме, че е НАЛИЧНО), признай факта, че има такъв канал, че има и достатъчно криминални рубрики по вестниците, за да се информират хората обективно. А това дали е имало нещо скрито или не - щом като е скрито, би трябвало да не знаем за него.
А относно хармоничното общество - в много отношения е по-хармонично от това, примерно, в САЩ или Западна Европа. Джини индексът не е толкова висок. Няма скинарски организации по улиците, не се продава огнестрелно оръжие и пр. А това, малко или повече, допринася за постигането на хармония, която никак не е илюзия. Самите западни жени тука супер се кефят, че през нощта могат да си ходят и сами по улицата, а при тяхните общества това е немислимо! Такива дребни факти задават хармоничност, а колкото до 100% хармония, те никога не е била обявявана от правителството на Китай и все се говори за нея като за стремеж, а не като за нещо завършено.
Колкото до разказите, които си чувал - те някои и за даоси, които говорят с духове приказват - не вярвай лесно на всичко, което чуеш. Аз даже бях чул, че са уловили истински дракон бебе, ама там е работата, че следвам един принцип наречен БРЪСНАЧА НА ОКАМ и на "казванки" не вярвам. Това не означава, че всяка "казваница" е невярна. Означава просто, че е по-добре да не си създаваш картина за света по слухове. По-добре НУЛА ИНФОРМАЦИЯ, отколкото СЪМНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ.

Тежките престъпления, извършени от партийци също придобиват публичност (а дали има укрити, както ти казваш, пак остава само да се гадае, защото, както казах, ако се укрити, няма да се знае за тях; хубаво е да разсъждаваме научно, по Окам, а не дилетантски) си има комисия за партийна дисциплина (предполагам, че по-добре от мен знаеш как точно се казваше този орган), която досега излови доста такива хора и си понесоха наказанието. Последно бях чул за един от пров. Шандун, който се хвалел, че даже тая комисия не можела да му каже копче, ама взели, че могли. Ако бъркам нещо - поправи ме.
Сега видях, че по-долу си писал нещо подобно. Значи и тука имаме сходни мнения.
Тибетците и синдзянците, ако не са в Китай, може и да не умрат от глад, но спонсорите - Индия, Турция, САЩ и, вероятно - Русия, ще ги направят марионетки и просто ще сменят подчинението от Източно - на Западно (за мен Индия и Турция са по-скоро западни страни, а не източни като Казахстан или Япония).
Не знам дали преселването на хан-китайци е с цел асимилация или просто по икономическо-стратегически причини. А относно това кой с кого има общо - малко пояснения - не само тибетците и тибето-подобните народности имат сино-тибетско (汉藏语言系) родство, но и някои народности в Синдзян:

дунганите (хуей дзу) - говорят си на мандарин и, като цяло, са ислямизирани китайци или както аз им казвам "китайски помаци"

потомците на манджурите (в момента забравих как се казват, но още май Канси ги беше пратил в оня край), които ползват и мандарин

коренните ханци в Синдзян (местни хан-китайци, които са си там отпреди десетки поколения)

Отделно, като изключиш руското и таджикското малцинство (индоевропейци) - останалите са основно Алтайци (тюркска и монголска работа), та те исторически си имат общо не само по визия, но и в аспекти от културата с китайците (за справка "Прабългари, хуни и китайци" - студия на шъфу Д. Александров, публикувана в списание "Дун-оу").

Няма начин да не си срещал уйгури, които даже не знаят как да четат йероглифи и си пишат на арабица. Не виждам много да са ги насилили на китайски. А срещнах една татарка от Тачън, тя говореше по-добре уйгурски, татарски и РУСКИ, отколкото мандарин...Така че това за голямата хан-изация са митове и легенди. При редовия тибетец също не знам да има много хан-грамотност. Първо си развиват местаните езици и култура, после стават хан-разбиращи. Поне из Автономните райони. Ако си ходил във Вътрешна Монголия си наясно, че там даже някои и мандарин не говорят...За какво насилствено променяне на културата говорим?!...

Това за тибетеца, който говорел с пекински акцент ми звучи като възмущение на някой защо младото турско поколение в България не си говорело добре турския! Ами хората говорят това, от което има повече полза. Езикът не е самоцел, а е инструмент. И на мен ми е по-лесно да говоря на български, отколкото на татарски, но какво от това?!
За синдзянците - нямало работа по местата им? Не знам, ама знам, че където и да заседнат са добре дошли да си отворят ресторант или да правят шишчета и нанове по улиците. При тях има, както казах, даже позитивна дискриминация - може да откажат на някой ханец, просто защото малцинствата са привилегировани.
И не знам за каква автономия говориш, но такава, каквато са дали на уйгурите и тибетците в Китай не се радват никои малцинства в Турция, например. А и да не забравяме, че има много уйгури във властта на КНР, че тяхната арабица е и на китайските юани и пр. Т.е. те са си част от Китай и отделно са си автономни...рядко има такива привилегии по света. Даже в Русия няма толкова свобода за нерусите в републиките им. Кога на руските рубли ще надпишат нещо на якутски, башкирски, чувашки или татарски?
Аватар
Кръчма точка ком
В началото бе словото

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Светът