Тило Сарацин и страхът на немската нация от...нацията.

Модератор: Lord

Тило Сарацин и страхът на немската нация от...нацията.

Мнениеот Equilibrium » 02 Сеп 2010, 22:32

*нека не се асоциира всичко това с крайно-дясна пропаганда от моя страна, защото знам, че е тънък момента.

Немският банкер публикува една 'скандална' за немското общество книга относно определени социални групи и доколко спомагат те за развитието на немското общество (и на западното, всъщност). Аз смятам да си я купя, ако все пак поради скандалите я преведат на български. Ако не, ще я търся или на немски, или на английски. Мисли някакви по въпроса?

http://www.dnevnik.bg/sviat/2010/08/30/ ... isemitska/
Аватар
Equilibrium
копеле на света

Благодарил (а): 4 пъти.

Re: Тило Сарацин и страхът на немската нация от...нацията.

Мнениеот alter ego » 05 Сеп 2010, 11:32

Дано стигне по-бързо и до нашите ширини :P :salute:
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот atanas_tsankov » 05 Сеп 2010, 12:04

Хахах еми да си земат немците. С такава история, холокоста и тн, сега всяка дума против емигрантите се посреща като "расистка". В Англия са си много по-консервативни и не дават така лесно паспорти, а Германия е станала като САЩ - много националности, единственото им общо е мястото, където живеят... Не трябва да е така. В Европа да си германец например не значи просто да си живял в Германия 5-10 години... Иначе дори да е прав човека, малко хора ще го слушат.
Попитах го кой е най-големият проблем на човечеството - невежеството или апатията. Той ми отговори "Не знам и не ми пука."
Аватар
atanas_tsankov
swing life away

Благодарил (а): 36 пъти.

Мнениеот Baggins » 07 Сеп 2010, 16:57

atanas_tsankov написа: Германия е станала като САЩ - много националности, единственото им общо е мястото, където живеят... Не трябва да е така.

Защо ?
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Благодарил (а): 66 пъти.

Мнениеот atanas_tsankov » 07 Сеп 2010, 17:05

Ами защото се губи националната принадлежност. Това е една заблуда за хората, с цел държавата да привлича млади хора от по-бедните държави. Тези африканци във Франция например са задължени да учат чужда история и да се гордеят с Наполеон и тн.. Заблуждават ги, че те са същата нация, като останалите французи... Аз съм "за" един ден светът да е една държава, да няма национализъм и държавите да са както сега са градовете - да, един е от София, друг от Варна, но няма софийски национализъм и омраза към останалите градове. Но преди това да стане ми се струва грешно богатите държави да привличат хора и по този начин да ги приобщават към тяхната държава. Така те стават все по-богати, а бедните държави все по-бедни.
Попитах го кой е най-големият проблем на човечеството - невежеството или апатията. Той ми отговори "Не знам и не ми пука."
Аватар
atanas_tsankov
swing life away

Мнениеот steamer » 07 Сеп 2010, 22:07

Baggins написа:
atanas_tsankov написа: Германия е станала като САЩ - много националности, единственото им общо е мястото, където живеят... Не трябва да е така.

Защо ?

Примерно защото за разлика от САЩ Германия винаги е била монолитна национална държава. А когато етническият състав на националните държави се променя, нещата могат да свършат само по един начин - и той определено не съдържа в себе си братска любов и реки от благодат.
Humanism is death disguised as life.
Аватар
steamer
Драскач

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот alter ego » 08 Сеп 2010, 23:16

:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот Гуньо Простия » 10 Сеп 2010, 11:43

Едва ли някой се е учудил,че днес Сарацин си е подал оставката под натиска на "общественото мнение".Иначе в ЕС свободата на словото е сред фундаменталните ценности.Изглежда ръководните обществени фактори съзират истините,които излизат на повърхността в трудове като този и няма да могат да ги заклеймяват просто като "крайни".Когато всички последици от безумната им имиграционна политика се стоварят върху тях,ще осъзнаят,че е трябвало да отсеят разумните аргументи от крайните и да ги впрегнат в цивилизована всеобхватна дискусия,която да реши проблема в съответствие с утвърдените съвременни стандарти и "ценности".
"Демокрацията трябваше да ни донесе справедливост,но вместо това ни донесе правова държава."
Изображение
Аватар
Гуньо Простия
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот Baggins » 10 Сеп 2010, 12:07

steamer написа:Примерно защото за разлика от САЩ Германия винаги е била монолитна национална държава. А когато етническият състав на националните държави се променя, нещата могат да свършат само по един начин - и той определено не съдържа в себе си братска любов и реки от благодат.

Да, винаги е била. :wink: Минало време, нещата се променят. И защо да е толкова фатално да се променя етническия състав?
До atanas_tsankov - какво значи "тези африканци във Франция" ? Детето на алжирски емигрант не става ли вече французин ? Зидан, Малуда и Анелка какви са ? Нацията се определя от това какъв се чувстваш, а не от цвета на кожата ти.
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот Гуньо Простия » 11 Сеп 2010, 12:21

Baggins написа:
steamer написа:Примерно защото за разлика от САЩ Германия винаги е била монолитна национална държава. А когато етническият състав на националните държави се променя, нещата могат да свършат само по един начин - и той определено не съдържа в себе си братска любов и реки от благодат.

Да, винаги е била. :wink: Минало време, нещата се променят. И защо да е толкова фатално да се променя етническия състав?
До atanas_tsankov - какво значи "тези африканци във Франция" ? Детето на алжирски емигрант не става ли вече французин ? Зидан, Малуда и Анелка какви са ? Нацията се определя от това какъв се чувстваш, а не от цвета на кожата ти.

Зидан,Малуда и Анелка са родени във Франция африканци,които играят за националния отбор на страната,а Жереми Тулалан например е французин.Американската,канадската,бразилската,австралийската и други подобни нации са изградени на принципа,че там всички са американци,бразилци и т.н.,независимо от етническия си произход,цвета на кожата,религията.Английската и френската нация също са се оформили чрез "всеки който живее в държавата Англия/Франция,е англичанин/французин",но в случая с Франция това би трябвало да се ограничи до "всеки,независимо дали е бретонец,гасконец,корсиканец или парижанин,е французин",а малийците,сенегалците и алжирците е недопустимо от цивилизационна гледна точка да бъдат причислявани към тази нация.А за германската нация,изградена от хора с "общ произход,език и минало",е направо абсурдно да се опитва да интегрира в себе си население от десетки етноси от целия свят.За съжаление процесът е неизбежен,тъй като германците още дълго ще бъдат комплексирани от загубата на войната и ще живеят с идеята,че трябва да се реваншират на света за това,че леко са попрекалили.
"Демокрацията трябваше да ни донесе справедливост,но вместо това ни донесе правова държава."
Изображение
Аватар
Гуньо Простия
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот Baggins » 11 Сеп 2010, 13:34

Гуньо Простия написа:",но в случая с Франция това би трябвало да се ограничи до "всеки,независимо дали е бретонец,гасконец,корсиканец или парижанин,е французин",а малийците,сенегалците и алжирците е недопустимо от цивилизационна гледна точка да бъдат причислявани към тази нация.А за германската нация,изградена от хора с "общ произход,език и минало",е направо абсурдно да се опитва да интегрира в себе си население от десетки етноси от целия свят.За съжаление процесът е неизбежен,тъй като германците още дълго ще бъдат комплексирани от загубата на войната и ще живеят с идеята,че трябва да се реваншират на света за това,че леко са попрекалили.

Това явно си е строга твоя лично виждане на нещата. "Цивилизационна гледна точка" е доста обширно и относително понятие. :wink: Честно казано ако избирам как да изглежда моето общество и моята нация, винаги бих предпочел Франция и Германия като пример пред Сърбия, Македония или Иран да кажем. :wink:
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот atanas_tsankov » 11 Сеп 2010, 14:11

Aма как успя да намесиш цвета на кожата значи...
Просто трябва да си отговориш на въпроса какво означава нация? Защо ние под турско сме искали държава България? Защото имаме общо минало, език и култура. Ако в България се нанесат 3 милиона чужденци (независимо от расата им), и те вземат български паспорт, то значението на думата "българин" се променя. Тя вече няма да означава наследник на стария българския народ, а ще означава - човек, който живее в провинция, носеща името на стария български народ. Така е и с германците, просто държавата им цели да прави пари, не се интересува от съхранението на нацията.

Ако светът беше една държава и всички имахме едно гражданство нямаше хората от китайски произход, живеещи във Франция, да са принудени да се наричат французи, да да имат равни права с останалите...
Аватар
atanas_tsankov
swing life away

Мнениеот Baggins » 11 Сеп 2010, 14:38

А ти защо държиш "българин" да значи "наследник на стария български народ" ? Нямам против да променим значението на "човек, който живее в провинция, носеща името на стария български народ", ако това ще ни оправи държава и живота. Едното май е по-важно от другото, нали :wink:
"Съхранението на нацията" е мит, който умира от 45та година насам. Опити като този на Милошевич от 90те да се възроди някакво виждане за "чиста нация" са обречени на провал и заклеймяване от историята. :wink:
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот atanas_tsankov » 11 Сеп 2010, 15:10

Това си е въпрос на гледна точка и на ценностна система. Аз предпочитам да живея в Бг и децата ми да са българи, отколкото да отида в САЩ, да стана американец и да се продам. Е това най-много не ми харесва в 21 век - всички се интересуват само от пари, преди хората са умирали за да българския народ се запази, сега.....
Аватар
atanas_tsankov
swing life away

Мнениеот Baggins » 11 Сеп 2010, 15:16

Първо, ако ще си голям патриот няма да е зле да започнеш да пишеш цялото име на родината си. :wink: На мен лично от "бг" ми се повръща. :wink:
Второ, кой говори за ходене в САЩ? Емиграцията и търсенето на по-добър живот и щастие са именно свободите, за които са умирали българите преди. А не за "велика България без цигани, турци и негри".
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Следваща

Назад към Светът