Тило Сарацин и страхът на немската нация от...нацията.

Модератор: Lord

Re: Тило Сарацин и страхът на немската нация от...нацията.

Мнениеот atanas_tsankov » 11 Сеп 2010, 15:25

Въпросът беше дали жизненият стандарт е по-важен от запазването на народа. Ти там дето каза, че предпочиташ България да се напълни с чужденци, стига да имаш повече пари. Този тип мислене е същия като на хората , отиващи в САЩ, и те предпочитат материалното пред запазването на българското.

А ти си в сериозна грешка, ако си мислиш, че Левски и Ботев са умрели за материално по-добър живот. Умрели са, за да запазят българското, защото ако не бяха те и другите революционери, сега щяхме да възхваляваме Кемал Ататюрк.

Всеки, роден в България трябва да има еднакви права. Цигани, турци, негри, розови англичани... Всеки трябва да има правото да има колкото деца иска, не съм против циганите или която и да е друга етническа група. Аз съм против тоталния материализъм, който е обхванал всички. Едно е да си роден и израсъл в България/или Германия, тогава, въпреки че си от африкански произход си си германец. Но друго е държавна политика да е да се привличат милиони чужденци, на които се дават паспорти слет 5-6 години живот там.
Попитах го кой е най-големият проблем на човечеството - невежеството или апатията. Той ми отговори "Не знам и не ми пука."
Аватар
atanas_tsankov
swing life away

Благодарил (а): 36 пъти.

Мнениеот Baggins » 11 Сеп 2010, 15:44

Или не четеш внимателно какво пиша, или го разбираш както намираш за удобно. Къде съм казал, че искам да се напълним с чужденци, за да имам повече пари. :lol: И какво значи "запазване на бъгларското". Защо го асоциираш единствено с оставане да живееш между дадени политически граници? Българите в САЩ по-малко българи ли са? Напротив, мисля, че хората, които отварят българско училище в Лос Анджелис (например) доста повече запазват "българското" от масата, хора които едвам свързват двата края у нас с кофти професии. :wink:

atanas_tsankov написа: Но друго е държавна политика да е да се привличат милиони чужденци, на които се дават паспорти слет 5-6 години живот там.

Ех, поне ти си запазил българското, деба мааму...
п.с. Имаш още много да четеш :wink:
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Благодарил (а): 66 пъти.

Мнениеот Гуньо Простия » 11 Сеп 2010, 16:45

Baggins написа:Българите в САЩ по-малко българи ли са? Напротив, мисля, че хората, които отварят българско училище в Лос Анджелис (например) доста повече запазват "българското" от масата, хора които едвам свързват двата края у нас с кофти професии. :wink:

Е нали се опитваш да ни убедиш,че когато се интегрират,чужденците в дадена държава по нищо не се отличават от представителите на нацията-титуляр?Как българите едмовременно запазват "българското" в себе си,и в същото време са горди представители на нациите,в чиито държави живеят?По този начин и мароканците в Амстердам запазват "мароканското" в себе си,както и поляците в Германия,румънците във Франция...
А колкото до българите в САЩ,голяма част от тях нямат никакво намерение да се върнат някога и единственото им участие в по-нататашното развитие на обществения живот в България е да пишат по форумите "Аз живея в Чикаго и тук ние..." и от време на време някой да се връща и да открадне каквото може с новопридобитите знания.Това,с което реално допринасят,са по $100 на месец за роднините им тук.Фразата "България е навсякъде,където има и 1 българин",важи само в пределите на Балканския полуостров и донякъде Северното Причерноморие.А ако някой каже "Русия е навсякъде,където има и 1 руснак",какво ще излезе,че Русия е изпълнила имперската си мечта ли?
"Демокрацията трябваше да ни донесе справедливост,но вместо това ни донесе правова държава."
Изображение
Аватар
Гуньо Простия
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот Baggins » 11 Сеп 2010, 17:06

Кога съм казал "по нищо не се отличават" :lol: Стига сте ми слагали думи в устата. A точно американското общество не може да се сравнява с никое друго, за това дадох пример с нашите сънародници там.
И що за безумни обвинения спрямо въпросните българи в САЩ? Нямали намерение да се връщат - какво по-нормално от това. Измъкал се един път от блатото човек не иска да се връща там. Това по никакъв начин не означава, че предават нацията си по някакъв начин. Точно това се опитах да ви обясня. България не е парчето земя на атласа. Идеята за националата държава умира с огромна скорост.
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот WeeDichou » 11 Сеп 2010, 17:55

atanas_tsankov написа:Това си е въпрос на гледна точка и на ценностна система. Аз предпочитам да живея в Бг и децата ми да са българи, отколкото да отида в САЩ, да стана американец и да се продам. Е това най-много не ми харесва в 21 век - всички се интересуват само от пари, преди хората са умирали за да българския народ се запази, сега.....

...и аз така си мислих така навремето.
Нали ти е ясно, че тези "продажници" и "предатели" вкарват поне 2 милиарда годишно (шото тва са само парите "на светло")...Тези поне 2 милиарда годишно отиват за здравеопазване на родителите им (понеже супер яката ни държава не им го осигурява), за образование на децата им...и т.н.
...ааааа...и 20% от сумата отива задължително за тази държава, която са "продали"...
...та...мислих като теб на времето, но сега много ми се става поредния гаден "продажник",лоу-клас емигрант в Германия (например)...и искам да ти кажа, че въпросните пари изобщо не са в топ 10 причините. заради които искам да го направя.
А всеки, който иска да умира...не го укорявам, негов си избор ама...
...не става само с умиране, не става само с "ценностна система"...иска и акъл
:JC_spliff:
Аватар
WeeDichou
4:20

Благодарил (а): 14 пъти.

Мнениеот Baggins » 11 Сеп 2010, 18:38

...та...мислих като теб на времето, но сега много ми се става поредния гаден "продажник",лоу-клас емигрант в Германия (например)...и искам да ти кажа, че въпросните пари изобщо не са в топ 10 причините. заради които искам да го направя.
А всеки, който иска да умира...не го укорявам, негов си избор ама...
...не става само с умиране, не става само с "ценностна система"...иска и акъл

Момчето е на 18 години (според профила му), честно казано и аз на 18 мислех така. Точно 2 години обаче, в които се сблъскваш с реалността ти обръщат мирогледа на 180 градуса. :wink:
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот atanas_tsankov » 11 Сеп 2010, 18:42

Не бери грижа за мен и моето ниво на образованост. Знам как се пише "след" и достатъчно съм чел, просто адски много бързах, човешко е. Не превръщай спора ни в поле за търсене на лични заяждания.

Българите в чужбина продават рода си. Ти казваш, че не трябва да спазват политически граници, но те отидат ли в чужбина, с времето забравят родния си език, традициите, а децата им със сигурност няма да се чувстват българи, дори да са с двама български родители. И да, парите са главната причина, колкото и да го завъртате. Има хора, които се връщат, помагат на родината си и тн, но повечето са лакоми за по-добър стандарт и затова се махат. Не че тук ще живеят толкова зле, просто искат повече.

Най-тъжното е, че те не осъзнават, че това да си богат или беден е относително, в сравнение с другите хора около теб. Те там ще имат по-добър стандарт, но по простата причина, че там всички имат такъв стандарт, това няма да ги прави по-щастливи...
Попитах го кой е най-големият проблем на човечеството - невежеството или апатията. Той ми отговори "Не знам и не ми пука."
Аватар
atanas_tsankov
swing life away

Мнениеот Baggins » 11 Сеп 2010, 18:51

atanas_tsankov написа:Българите в чужбина продават рода си. Ти казваш, че не трябва да спазват политически граници, но те отидат ли в чужбина, с времето забравят родния си език, традициите, а децата им със сигурност няма да се чувстват българи, дори да са с двама български родители. И да, парите са главната причина, колкото и да го завъртате. Има хора, които се връщат, помагат на родината си и тн, но повечето са лакоми за по-добър стандарт и затова се махат. Не че тук ще живеят толкова зле, просто искат повече.

Защо реши, че забравят родния си език ? Прекалено наизсут говориш. Не казвам, че всички българи, които отиват в чужбина запазват българското в себе си. Но със сигурност ако държиш на това, има как да го опазиш. Във всички големи градове има български общности, в повечето има български училища. Това дали детето се чувства българин зависи от родителите му, а не от мястото където живее. Кое те кара да мислиш, че едно дете, родено в Ню Йорк и учило в българско училище там ще е по-малко българин от родено в Перник? Парите са главната причина са всичко да, но обвинявайги самите пари започваш да звучиш като някакъв вид марксист и няма как да те приемем насериозно :wink:
Те били, ЛАКОМИ ЗА ПО-ДОБЪР СТАНДАРТ :lol: :lol: :lol: Човеко, не е ли най-нормалното нещо на света да искаш по-добър живот за себе си и за децата си ??
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот atanas_tsankov » 11 Сеп 2010, 19:05

Не знам, всеки си преценява за себе си. Всички знаем, че целта на живота е да си щастлив. Някои парите ги правят щастливи, аз например предпочитам да съм тук, чувствам се добре, свободно ми е, не е толкова строго като на запад, цялото ми семейство и рода е тук, приятели от детството... Не бих ги заменил за по-голяма къща, по-маркова кола и по-скъпи дрехи. По-добрия живот за децата ми според мен е да са на място, където е целият им род, отколкото в чужбина с повече пари. (даже бих казал, че човек, който получава 2000лв тук се чувства по-богат и по-щастлив от американец с 3000$)

Не съм комунист, и аз искам материални облаги, искам да имам пари и да ми е спокоен живота. Но в България :)
Аватар
atanas_tsankov
swing life away

Мнениеот WeeDichou » 11 Сеп 2010, 19:25

atanas_tsankov написа:Не знам, всеки си преценява за себе си. Всички знаем, че целта на живота е да си щастлив. Някои парите ги правят щастливи, аз например предпочитам да съм тук, чувствам се добре, свободно ми е, не е толкова строго като на запад, цялото ми семейство и рода е тук, приятели от детството... Не бих ги заменил за по-голяма къща, по-маркова кола и по-скъпи дрехи. По-добрия живот за децата ми според мен е да са на място, където е целият им род, отколкото в чужбина с повече пари. (даже бих казал, че човек, който получава 2000лв тук се чувства по-богат и по-щастлив от американец с 3000$)

Не съм комунист, и аз искам материални облаги, искам да имам пари и да ми е спокоен живота. Но в България :)

Ако наистина си на 18...те разбирам... Виж, знам, че е много тъпо някой да ти каже "Поживей малко и ще видиш" и разни такива лайна...
...Обаче не си много далеч от времето, в което ще видиш наистина повече неща от "марковата кола и скъпите дрехи", а родата няма е единствен източник на блага/сигурност/подкрепа/бъдеще/whateva...
Интересното е, че обвиняваш хората за материалните им стремежи, а ти си този, който говори постоянно за пари, коли, стандарт...
Както и да е...сигурно и хан Аспарух, горкия, е предател...все пак е взел, че е потърсил по-добра земя за рода си...
atanas_tsankov написа:Не съм комунист, и аз искам материални облаги, искам да имам пари и да ми е спокоен живота. Но в България :)

...и аз искам...ама започнах да се опасявам, че младостта ще ми мине в чакане...
Аватар
WeeDichou

Мнениеот Baggins » 11 Сеп 2010, 19:26

atanas_tsankov написа:Не съм комунист, и аз искам материални облаги, искам да имам пари и да ми е спокоен живота. Но в България :)

Приятел, всички искаме точно това. :D Обаче в момента положението е такова, че става все по-трудно да си водиш нормален живот. И ще става все по-зле. Така че никога и по никакъв начин не можем да съдим хората, които търсят щастие навън.
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот Baggins » 11 Сеп 2010, 19:28

WeeDichou написа:Както и да е...сигурно и хан Аспарух, горкия, е предател...все пак е взел, че е потърсил по-добра земя за рода си...

Това колко пъти съм си го мислел :mrgreen: Самото начало на държавата ни е поствено от хора, които са тръгнали на път за да си търсят щастието, а сега тези, които го правят са "предатели"...
Изображение
Аватар
Baggins
Сектор "Б"

Мнениеот atanas_tsankov » 11 Сеп 2010, 20:22

Обаче хан Аспарух не си е изоставил семейството и народа... Взел ги е с него :) Това е да не спазваш политически граници, и пра-пра-пра внукът му е знаел, че е българин и е бил заобиколен от българи. Аспарух не е отишъл сам във Византия, защото, видите ли, там хората живеят по-добре.

Ясно, че ако тука тънеш в мизерия е нормално да отидеш на запад, но повечето хора са си добре и тук, както казах, просто искат повече.

ПП: Да, на 18 съм, смисъл ставам на 19 след месец и половина, не знам дали ще ми се променят възгледите след няколко години.
Аватар
atanas_tsankov
swing life away

Мнениеот Bagatur » 11 Сеп 2010, 20:37

atanas_tsankov написа:ПП: Да, на 18 съм, смисъл ставам на 19 след месец и половина, не знам дали ще ми се променят възгледите след няколко години.

Лека-полека най-вероятно ще стане. И аз бях същият на твоите години :wink:
Аватар
Bagatur
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 227 пъти.

Мнениеот WeeDichou » 11 Сеп 2010, 21:18

atanas_tsankov написа:Обаче хан Аспарух не си е изоставил семейството и народа... Взел ги е с него :) Това е да не спазваш политически граници, и пра-пра-пра внукът му е знаел, че е българин и е бил заобиколен от българи. Аспарух не е отишъл сам във Византия, защото, видите ли, там хората живеят по-добре.

Ясно, че ако тука тънеш в мизерия е нормално да отидеш на запад, но повечето хора са си добре и тук, както казах, просто искат повече.

ПП: Да, на 18 съм, смисъл ставам на 19 след месец и половина, не знам дали ще ми се променят възгледите след няколко години.

Извинявай, вече излезе от сериозния разговор...
Аз и в Чикаго мога да живея заобиколен от българи...или има някаква точно определена цифра българи на квадратен метър...и обкръжение с определен диаметър, в който ако има българи е ок...
Ако искаш да си говорим подобни работи...ок, ма си мислех, че нещо тука по-екзистенциално е насочен топика...
Аватар
WeeDichou

ПредишнаСледваща

Назад към Светът