Студентските такси за 2010/2011 г.

Re: Студентските такси за 2010/2011 г.

Мнениеот shayne » 06 Юли 2010, 22:33

И аз съм далеч от мисълта да си затворя очите пред тази грешка. Трябва да си или изключително прост или въобще да не ти пука и да подписваш просто ей така тези документи. Дори и аз очилатият ще видя тези четири цифри, които дори не са в калабалъка от цифри, ама на съвсем друго място при магистрите. Нямам намерие да защитавам никого, защото главния виновник е СУ. Но важното е, че направихме всичко възможно грешката да бъде поправена, а с това, което прави Игнатов в момента става още по-смешен и се излага. Не може да го преживее толкова тоя ЦИЕК.
Цветелин Биков
Член на Академически съвет на СУ
Аватар
shayne
Primus inter pares

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот Kuonyy » 07 Юли 2010, 10:32

shayne написа:..Така ли не можахте да разберете, че грешката ще бъде оправена, но в последният момент, за да можете всички вие да се запишете във всеки друг медицински университет, но не и в СУ... Гледайте малко реално на нещата, нали се сещате какъв скандал ще стане, ако таксата не бъде поправена.

Дано си прав за поправянето на грешката. Проблемът при нас е друг! Ако решим да се записваме в СУ - трябва да платим таксата при записването. А ако дотогава не е оправена и платим, после я променят, кво правим? Тъпо се получава, а и изглежда като омагьосан кръг.
Това, че министърът е решил, че НБУ е по-хубав университет от СУ, си е лично негов проблем. Ако беше станал министър проф. Илчев пак щеше да има някакви дразги с други университети. Тъпо е, ама дано се оправи всичко.

А и да не забравяме, че има хора, които в СУ изкарват добре оценки, с които да ги приемат, а в МУ - не. Факт е, че го има и обратното. В такъв случай изкаралите в СУ оценка се записват там. И обратно.
Да, ама...!?
Аватар
Kuonyy
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот JudyRamone » 07 Юли 2010, 10:44

shayne написа:Моментът, в който трябва да започнете своете висше образование за нещастие се застъпва с това, когато министър е г-н Игнатов. Вече станаха пословични отношенията между него и СУ. Така ли не можахте да разберете, че грешката ще бъде оправена, но в последният момент, за да можете всички вие да се запишете във всеки друг медицински университет, но не и в СУ. Всичко в момента зависи от Игнатов. МС гласува поправката в постановлението едва след като тя е минала през МОМН и другите министерства, за да се види, че не възразяват. Гледайте малко реално на нещата, нали се сещате какъв скандал ще стане, ако таксата не бъде поправена. Така че колкото и да протестирате, нищо не зависи от вас. Срещал съм се с този министър и повярвайте ми, не си заслужава нервите, които хабите сега.

Добре, не би ли следвало, ако този индивид има някакви пристрастия, те да са КЪМ СУ? :roll: какво им става на хората, слепи ли са... как може такова отношение към най-старото висше учебно заведение в България... вижте как такива като тоя сами не пазят и ценят историята...
...И ПОВРЪЩАМЕ ВЪРХУ НАДЕЖДАТА
ЗА ПО-ДОБРИТЕ ДНИ!!"
disorder and disarray

Благодарил (а): 21 пъти.

Мнениеот agenta » 07 Юли 2010, 14:05

Уважаеми колеги и кандидат-колеги, днес отново се видя, че Министерството на образованието, младежта и науката е против Софийския университет. Прилагам Ви съобщениято с дневния ред на проведеното заседание на Министерски съвет на 07.07.2010г. - ТУК, от което личи, че министър Сергей Игнатов не е внесъл никакво предложение за изменение на постановление № 295/12.05.2010г. , с което се определя размера на таксите във всички университети в България!

Виждаме, че това или се прави с умисъл, или в това министерство работят абсолютно некадърни хора, но повече везните клонят към първото!

Министерски съвет е щял да си свърши работата, ако от Министерството на образованието, младежта и науката бяха внесли проекто-постановлението, но те не са направили нищо подобно! Явно всичко ще се случи, отново в последния момент, а така се създада напрежение и безпокойство в бъдещите студенти, насочили се съм специалност Медицина в СУ!
Аватар
agenta
Да живей словото

Благодарил (а): 29 пъти.

Мнениеот iki » 07 Юли 2010, 15:58

Ами ето я моята идея: от СС да организирате протест до края на седмицата, защото така ще дойдат много повече хора, отколкото, ако ние 4-мата от групата във FB го направим.
Да - това ще е в ущърб на Ръководството на СУ, защото може и да излезе цялата истина около тяхната "техническа грешка".
За студентите и бъдещите студенти по медицина и здравни грижи в СУ, обаче, това е много по-добрият вариант, отколкото просто да се изчака - както се чакаше през цялото време досега и резултатът е ясен.
Последна промяна iki на 07 Юли 2010, 18:00, променена общо 1 път
Аватар
iki
В началото бе словото

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот svetlio.varna » 07 Юли 2010, 16:05

Ти не си в Ръководството на СУ, следователно не можеш да казваш кога и за какво да организират протести от СС :lol:
Аватар
svetlio.varna
Eгоцентричен и самовлюбен...

Благодарил (а): 805 пъти.

Мнениеот iki » 07 Юли 2010, 19:45

Академика: Рекордно високи такси за Медицинския факултет
Имат някои неточности, например - 26 юли е началото на записването, а не краят, въпреки това случаят е крайно спешен, защото евентуалното ПМС трябва да се изчака да излезе в Държавен вестник, а и подписването на таксите от Ректора става преди началния срок на записване.

Стотици потърпевши от проблема се присъединиха и в специално създадена група в социалната мрежа Facebook – „Медицина в СУ – това е началото на края на висшето образование тук!”. Там те изказват своите възмущения и готовност за протест.
Иван Иванов, администратор на групата, споделя: „От МОМН излъгаха, че щяло да се реши до две седмици. Ще си протестираме и това е – само трябва да видим кога точно и как ще се организираме – но чух, че и в Медицинския факултет се раздвижват нещата в тази посока!”
И днес правителственото заседание на Министерски съвет не внесе искането за променя на таксата в Медицинския факултет.

Очаквам(e) и реакцията на СС. И без тях може би ще се организира протест, но ще е срамно, хора които може би досега не са чували за проблема и не знаят нищо по въпроса, което предполагам се отнася за много от включилите се в нашата група, да ни подкрепят, а това да не направят официалните студентски представители.
Аватар
iki
В началото бе словото

Мнениеот timi » 09 Юли 2010, 00:26

DreamWorks написа:Записването за след 1 класиране не е ли до 4-5 август някъде. Поне аз като се записвах беше така. То ест все още има някакво време. Макар че щом ректора е казал, че таксата няма да толкова, предполагам, че можем да му се доверим. А и нали по закон тя няма как да е над 1/3 от необходимите пари за издръжка на 1 студент. Имате ли представа колко е цялата сума за студент по медицина, защото аз не знам?

Вече мина и 7 юли...... а от МС още не са гласували новата такса, която уж ни е обещана!!!
Ако не се гласува поправка на постановлението от МС другата сряда, не виждам просто кога може да стане. Размерът на таксата си е напълно законен, не си спомням точно колко лв. е годишната издръшка на студент, само знам, че е над 2 713 (тази цифра така ми се наби в главата, че вечно ще я помня :lol: :lol: :lol: )
п.п. Според мен ще трябва да окажем по-голям натиск с протест тези дни.
timi
В началото бе словото

Мнениеот shao » 09 Юли 2010, 13:55

Драги колеги от СС на СУ,

Като представители и защитници на студентската воля, би следвало да вземете категорична позиция по този доста сериозен въпрос, а именно рязкото повишаване на студентските такси в Медицинския Факултет.

До колкото разбирам вашата текуща позиция е, че "нещата ще се оправят".
Съвсем сигурни сте в това, макар и аз да не видях в последните 8 страници почти нито един конкретен аргумент в защита на тази теза, а само обосновка на базата на авторитети ("аз съм в СС/ аз съм се срещал със Сергей Игнатов/ аз съм говорил с Деканата на МФ и т.н."). Същевременно няколко души от текущия форум споделяха своите притеснения, основавайки са на конкретни аргументи, подкрепени с официални документи на Министерски съвет и на Академическия съвет към СУ.

За мен лично споменатите от вас авторитети нищо не значат и аз бих предпочел да чуя обосновани аргументи от вас, че не трябва да имам поводи за притеснение. Но след като веднъж сме ви гласували доверие на изборите за Студентски съвети, съм склонен още веднъж да ви гласувам доверие и да приема на сляпо вашата теза - че след две седмици никой няма да поиска от нас да плащаме въпросната сума от 2713лв.

Но все пак, ако това се случи, вие ще поемете ли отговорността за това, че ние сме чакали търпеливо и не сме реагирали по никакъв начин на рязкото повишение на учебните такси?
Ако след две седмици ме накарат да плащат 2713лв, вие уважаеми колеги от СС, обявявате ли публично, че ще се оттеглите от заеманите в момента длъжности?

В заключение само желая да припомня, че вие, уважаеми членове на СС, носите отговорност преди всичко пред хората, които са ви избрали, а не пред ръководството на университета.

Поздрави,

Мирослав Джоканов

П.П.
А, щях да забравя. Ако всичко се размине благополучно възнамерявате ли да изисквате от ръководството на СУ да наложи санкция на лицето, което е причинило "техническата грешка" и всичките главоболия на студенти и родители?
Последна промяна shao на 09 Юли 2010, 23:43, променена общо 1 път
Аватар
shao
В началото бе словото

Благодарил (а): 19 пъти.

Мнениеот iki » 09 Юли 2010, 15:34

Протест против драстично завишените такси в Медицински Факултет на СУ

Понеделник, 12.07.2010г., от 10:00 до 13:00 часа на Площад "Независимост" (пред бившия Партиен Дом)

Гласуваните на 27.05.2010г. от Министерски Съвет такси за специалностите "Медицина" и "Медицинска сестра" в Софийски Университет са съответно 2713 и 1443 лева.

Сумите са били предложени от Алма Матер, но след недоволството на кандидат-студенти и студенти, Академичният съвет изпраща писма до МОМН с желание таксите да бъде коригирани съответно на 925 и 720 лева.

За да стане това факт обаче, те трябва да бъдат отново внесени от МОМН в Министерски Съвет за прегласуване.

В разгара на Кандидат-студентската кампания и малко преди началото на първо класиране и на записването - ТАКСИТЕ ВСЕ ОЩЕ НЕ СА ПРОМЕНЕНИ !!

След множество отправени запитвания, към всевъзможни институции, като Министертво на Образованието, Младежта и Науката, Министерски Съвет, Софийски Университет и други, на 09.07.2010г. беше проведена среща на представители на протестиращите с Ръководството на Медицински Факултет на СУ, на която отново не бяха получени никакви конкретни доказателства или аргументи, за това че таксите ще бъдат променени.

При това положение, мирният протест е нашият демократичен начин на изразяване на несъгласие със ситуацията и търсене на нашите права.

Организатори на протеста:
Панчо Панчев, Димитър Михайлов - студенти в МФ, СУ
Ирен Василева, Марио Пашунов, Иван Иванов - кандидат-студенти

С подкрепата на Студентско-ученическо движение "Призив".
Аватар
iki
В началото бе словото

Мнениеот prizivzaborba » 11 Юли 2010, 02:03

Протест против драстично завишените такси в Медицински Факултет на СУ

Изображение
Дата:12.07.2010 г.

Час: 10.00

Място: Площад "Независимост" (пред бившия Партиен Дом)
Гласуваните на 27.05.2010г. от Министерски Съвет такси за специалностите „Медицина” и „Медицинска сестра” в Софийски Университет са съответно 2713 и 1443 лева.

Сумите са били предложени от Алма Матер, но след недоволството на кандидат-студенти и студенти, Академичният съвет изпраща писма до МОМН с желание таксите да бъдат коригирани съответно на 925 и 720 лева.

За да стане това факт обаче, те трябва да бъдат отново внесени от МОМН в Министерски съвет за прегласуване.

В разгара на Кандидат-студентската кампания и малко преди началото на първо класиране и на записването - ТАКСИТЕ ВСЕ ОЩЕ НЕ СА ПРОМЕНЕНИ !!!

След множество отправени запитвания към всевъзможни институции, като Министертво на образованието, младежта и науката, Министерски съвет, Софийски университет и други, на 09.07.2010г беше проведена среща на представители на протестиращите с ръководството на Медицински факултет на СУ, на която отново не бяха получени никакви конкретни доказателства или аргументи за това, че таксите ще бъдат променени.

При това положение, мирният протест е нашият демократичен начин на изразяване на несъгласие със ситуацията и търсене на нашите права.

Организатори на протеста:
Панчо Панчев, Димитър Михайлов - студенти в МФ, СУ
Ирен Василева, Марио Пашунов, Иван Иванов - кандидат-студенти

За контакт: protiv_visokite_taksi(at)yahoo(dot)com, http://www.facebook.com/group.php?gid=135699649790496&v=wall&story_fbid=139299276097200&ref=notif#!/event.php?eid=117816088264969&index=1

Повече по темата - ОТВОРЕНО ПИСМО по повод таксите за специалностите „Медицина” и „Медицинска сeстра” в Софийски Университет „Св. Климент Охридски” за учебната 2010/2011 година .

Ние, от Студентско-ученическо движение „Призив за образование” напълно подкрепяме действията на нашите настоящи и бъдещи колеги и призоваваме цялата университетска общност да вземе отношение и да спомогне за решаването на този проблем.

Днес вдигат таксите в Медицинския факултет, утре – на всички!

Да ги спрем!
http://priziv.org/index.php?option=com_content&task=view&id=286&Itemid=1
http://www.priziv.org

ЗА БЕЗПЛАТНО, ОБЩОДОСТЪПНО и КАЧЕСТВЕНО ОБРАЗОВАНИЕ!

Изображение
Аватар
prizivzaborba
Пишете, о, братя

Мнениеот alter ego » 11 Юли 2010, 14:12

Това е добре и навременно, но имам един въпрос: защо на плаката под медицинските слушалки сте сложили точно американски долари, а не някакви други банкноти? Примерно украински гривни, монголски тугрици или китайски юани? Нали не вярвате, че таксите се събират именно в американски долари? :shock:
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот prizivzaborba » 11 Юли 2010, 17:17

Защото такава картинка намерихме. :wink: Не е търсена умишлено именно американска валута, ако това те притеснява. В тази връзка, много бихме се радвали на всякакви идеи, така че ако намериш по-добра - казвай :)
http://www.priziv.org

ЗА БЕЗПЛАТНО, ОБЩОДОСТЪПНО и КАЧЕСТВЕНО ОБРАЗОВАНИЕ!

Изображение
Аватар
prizivzaborba
Пишете, о, братя

Мнениеот iki » 12 Юли 2010, 19:08

Аватар
iki
В началото бе словото

Мнениеот Шепот » 13 Юли 2010, 11:33

Ха честито. :)
Сега видях, че в тази тема сте се разписали за протеста, а аз се чудех как може още да не сте. :lol:
Ето малко инфо как протече протестът + видео с министъра и с един от организаторите (Иван Иванов). Мен ме притесни това, че специалността "Медицинска сестра" не е акредитирана, както и намекът, че има и други такива специалности в СУ.
Смятам, че е хубаво да проверим кои са те, да не се окаже, че и някоя от нашите е от тях...
Аватар
Шепот
:) !

Благодарил (а): 137 пъти.

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Новини в СУ