[КСК 2013] Японистика, Китаистика и Кореистика

Архив от КСК 2013-2014. Колегите преди вас са писали по всички въпроси, които ви интересуват. Използвайте перфектната ни търсачка, за да намерите необходимата ви информация. Успех на изпитите!

Модератор: svetlio.varna

Re: [КСК 2013] Японистика, Китаистика и Кореистика

Мнениеот vessy_chan » 04 Дек 2013, 09:12

Здравейте отново, на мен ми се въртят два въпроса в главата: Първият е относно олимпиадата и изпита. Примерно ако се явя на олимпиадата и там се справя по различно за 6, след това мога ли да се явя за изпита и ако да, след като се явя на изпита например имам 6, коя оценка ще изберат? А другият ми въпрос е какво означава изпита да е с коефициент 3, а матурата с коефициент 2 т.е. както аз сега съм в гимназия в профилирана паралелка с усилено изучаване на английски език и до края на първия срок сме с учебник на ниво 2B, а след това ще сме на ниво 2B+, това ли означава че съм до коефициент 2, а когато сигурно следващата година сме с учебник на ниво 1C, това ли е коефициент 3? Надявам се да съм обяснила добре въпросите си и благодаря предварително за отговорите! :flower: :cheers:
Аватар
vessy_chan
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Nemalp » 04 Дек 2013, 15:08

Предлагам ти да влезеш в сайта на СУ и да разгледаш форума и да изчетеш всичко за кандидатстването, защото си МНОГО объркана. От написаното смятам, че въпроси ще изникват постоянно, защото не си запозната с процеса ... Нивото ти в училище на английския няма никакво значение, както и различните сертификати.

Тези глупости за олимпиадата, които са дрънкали на предната страница ги остави, звучат така все едно е детска игра. Да, ако след националния кръг си с 5.50 - 6 (сега може да бъркам, защото не съм чел подробно за самите олимпиади, за различните специалности има различни правила, не съм сигурен как стоят нещата с АЕ) може да се вземе оценката ти на олимпиада (трябва да прочетеш условията), но това не е за всеки, ако можеш - супер ; ) . Има си причина лауреатите да са малко. Също, когато четеш гледай внимателно от коя година е информацията !

Матурата е с коефицент 2, защото е по-лесна от изпита (не за всички специалности коефицентите се различават), тоест някой, който е изкарал на изпит 5 е по-добър от този, който е изкарал 5 на матура, затова на единия (този с изпита) оценката при формирането на бала се умножава с 3, а на другия (матурата) се умножава с 2. Така човекът с изпита ще излезе МНОГО напред и ще има предимство пред този с матурата.

Най-големият съвет, който мога да дам, което е логично и просто, но все пак всяка година има много неразбрали, които реват след резултатите, защото не са постъпили така:

Не се явяваш на МАТУРА по предмет, с който ще кандидатстваш, ако в училище имаш 6. Ако в училище имаш 6 по АЕ не отиваш на матура по АЕ, освен ако не убедена, че ще имаш 5.95-6.00, защото ще изгубиш стотни, десети или цяла единица от бала си така (винаги се взма матурата, вместо оценката от дипломата, ако е налична). Повярвай ми имам познати момичета, които са отишли на матура по История и не са влезли (Право), заради тази си грешка.

Не те интересува дали ще имаш 3-ка на втората си матура, не е срамно да я имаш, избираш нещо, по което да можеш да вземеш матурата и да не ти влиза в балообразуването.
Последна промяна Nemalp на 05 Дек 2013, 00:33, променена общо 1 път
Nemalp
Правист по душа

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот vessy_chan » 04 Дек 2013, 22:03

Много, много благодаря, разясни ми доста неща. :cheers:
Аватар
vessy_chan
В началото бе словото

Мнениеот shineexgirl » 09 Дек 2013, 15:47

Хайде и аз сега да се включа... Честито на всички, които са влезли успешно в кореистиката (макар и малко късно) наистина много бих се радвала да съм на ваше място :)
А сега...Имам въпрос...За тези, които са кандидатствали за специалността... Много ли е труден изпитът и какъв е балът за да се влезе? Малко ми е рано да питам, тъй като има да чакам още една година (в момента съм още в 11 клас) но не е зле да започна да се подготвям лека полека, нали? А иначе меракът ми е голям...ако трябва ще седна и ще уча докато съм сигурна, че знам абсолютно всичко...поне английският ми е един от най-силните предмети...
Аватар
shineexgirl
В началото бе словото

Мнениеот commedesf-ckdown » 19 Яну 2014, 13:13

shineexgirl написа:Хайде и аз сега да се включа... Честито на всички, които са влезли успешно в кореистиката (макар и малко късно) наистина много бих се радвала да съм на ваше място :)
А сега...Имам въпрос...За тези, които са кандидатствали за специалността... Много ли е труден изпитът и какъв е балът за да се влезе? Малко ми е рано да питам, тъй като има да чакам още една година (в момента съм още в 11 клас) но не е зле да започна да се подготвям лека полека, нали? А иначе меракът ми е голям...ако трябва ще седна и ще уча докато съм сигурна, че знам абсолютно всичко...поне английският ми е един от най-силните предмети...

Здравей. Аз уча Кореистика и влязох с английски. Изпитът не е лесен, но аз не се подготвях кой знае колко за него. Но трябва да се има предвид, че моето ниво на английски е добро. Препоръчвам ти да си купиш петте книжки на Софийски с примерни тестове и теми за есе вътре и да работиш по тях. Като видиш формата и типа въпроси, ти ще можеш да си прецениш дали имаш нужда от допълнителна подготовка. Ако имаш някакви други въпроси по отношение на специалността, попитай.
Аватар
commedesf-ckdown
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 8 пъти.

Мнениеот Nevita_loquita » 02 Фев 2014, 22:15

Здравейте! Тази година ми предстои кандидатстване и съм се насочила към някоя от прословутите специалности "истики". Друг е въпроса дали ще успея да се преборя за едно местенце сред наплива от "многобройните" 15 човека, но все пак... Тъй като и кореистиката и японистиката са ми много скъпи и не мога да реша коя да избера моля за съвет. Аз лично съм привърженик на кореистиката, но повечето от думите и езика да си обърна не мога да ги кажа. Докато японския макар и с трите му азбуки ми се струва по-лесен като словосъчетания на думите и тем подобни(Извинявам се предварително за повърхностните си наблюдения върху двата езика и на хората,които са по вещи в материята). Много ще съм благодарна, ако ми помогнете за избора като ми кажете какви са предимствата и недостатъците на двете специалности. И другият ми въпрос е когато запишеш такава специалност какви други езици се използват и трябват за самата специалност като помощна литература.
Nevita_loquita
В началото бе словото

Предишна

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към КСК 2013-2014