Предложения и идеи за стипендии 2010/2011

Това е разделът за Студентски съвет. Неговите членове се избират по факултети. Тук ще ви обясним как да кандидатствате с ваш проект и как да спечелите финансиране за него. Също така ще се опитаме да даваме подробна информация за всеки един проект, по който СС работи. Клубовете са специализирани студентски общности по интереси.

Модератор: svetlio.varna

Предложения и идеи за стипендии 2010/2011

Мнениеот agenta » 14 Сеп 2010, 19:52

Уважаеми колеги, Комисията по държавните стипендии реши да сондира студентското мнение относно - Стипендии 2010/2011!

Понеже, както всички в университета сме запознати - намалението на бюджета на СУ "Св. Климент Охридски" се е отразило и в перо "Субсидия за социално-битови разходи на студентите и докторантите" - т.1-Субсидия за стипендии, искаме да дадете Вашите идеи и предложения как да бъдат разпределни средствата по това перо!

Сумата от държавната субсидия в началото на годината беше - 5 707 800лв., а сега с постановление на МС от края на юли сумата е - 4 566 240лв.!

Сумите за 1. докторанти; 2. за студенти сираци и инвалиди; 3. за студенти с деца до 6г. възраст - не могат да се пипат, единсвено може да се правят промени в стипендиите по успех!

Комисията по държавните стипендии има няколко идеи, които в момента се обсъждат, но него чуем и гласа на студентската общност! Нека видим как мислите Вие да се разпределят тези средства, справедливо сред всички получаващи ги!

Приемаме всякакви идеи и предложения по въпроса със стипендиите! Стига да са обосновани и смислени!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Комисия по държавните стипендии на СУ
Аватар
agenta
Да живей словото

Благодарил (а): 29 пъти.

Re: Предложения и идеи за стипендии 2010/2011

Мнениеот steamer » 14 Сеп 2010, 20:25

Доста е трудно да се дават идеи, когато конкретните числа не са налични. Аз например от онзиднешното съобщение на ректора разбрах, че парите, отделени за стипендии за тази година са 5 милиона лева (или около тази сума - не помня точното число). Не ми е известно обаче каква част от тях трябва да отидат като помощ за инвалидите (и дали всъщност тази помощ трябва да дойде от тази част на бюджета), колко стипендии се отпускат на докторанти, колко стипендии се дават на бакалаври и магистри.

Да очаквате конструктивна дискусия, без да публикувате конкретни релевантни данни, е несериозно. Да, знам, че въпросните данни вероятни ги има "забити" някъде в интернет, но дълбоко се съмнявам особен брой хора да знаят къде да ги търсят.
Humanism is death disguised as life.
Аватар
steamer
Драскач

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот agenta » 14 Сеп 2010, 20:44

Сумата от държавната субсидия в началото на годината беше - 5 707 800лв., а сега с постановление на МС от края на юли сумата е - 4 566 240лв.!

Сумите за 1. докторанти; 2. за студенти сираци и инвалиди; 3. за студенти с деца до 6г. възраст - не могат да се пипат, единсвено може да се правят промени в стипендиите по успех!
Аватар
agenta
Да живей словото

Мнениеот blackout » 14 Сеп 2010, 20:56

Според мен е правилно да се намали бройката на получаващите стипендии по успех,
а не сумата, тъй като тя и без това е доста малка и ако мръдне още надолу ще стане просто смешно да се говори за стипендии въобще.
В царството на слепите съдии едноокият е адвокат.
Аватар
blackout
Форумозавър Рекс

Благодарил (а): 28 пъти.

Мнениеот gottalovefmi » 14 Сеп 2010, 22:38

...............................
Последна промяна gottalovefmi на 18 Сеп 2010, 20:46, променена общо 1 път
gottalovefmi
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 31 пъти.

Мнениеот Illuminati » 14 Сеп 2010, 22:48

Да се въведе диференциална стипендия с някаква максимална сума (по-голяма от 90лв./месец) и спрямо успеха на миналия семестър, да се направи класация, където сумата на стипендиите пада линейно (спрямо най-високия и най-ниския възможен) с успеха и така до изчерпване на сумата. Така хем ще се намали броя на поучаващите, хем ще се увеличат стипендиите на тези, които са си го заслужили.
Не бре, как ще се влиза с тройка в СУ... няма такова нещо :roll:
Facebook
Софтуерно Инженерство - 4 курс
Човек с колкото знания влиза в СУ, с толкова излиза. Само че получава диплома накрая.
Аватар
Illuminati
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот svetlio.varna » 15 Сеп 2010, 01:21

Предлагам да увеличим броя на стипендиите за ЮФ за сметка на останалите факултети :lol:

Иначе сериозно, искам да попитам от споменатите по-горе цифри, каква част приблизително са парите, които ще отидат за стипендии по успех. Наясно съм, че няма как да се каже все още точна цифра, но поне какъв процент долу горе остава за стипендии по успех след разпределянето на другите стипендии - 50%, 70%, 90%?

Аз смятам, че до 70 лв. ако падне стипендията ще се преживее болката. Аз съм против ДРАСТИЧНО намаляване на бройката на стипендиите.

Идеята за диференцираните стипендии също не е лоша.

А иначе тоя хуй със стипендиите ще е само за първия семетър, нали? Смисъл, бюджета нали е на календарна година, втория семестър ще влезе в следващия бюджет, ако правилно разсъждавам :roll:
Аватар
svetlio.varna
Eгоцентричен и самовлюбен...

Благодарил (а): 805 пъти.

Мнениеот Шепот » 15 Сеп 2010, 07:38

Светльо, доколкото помня от миналата есен, се решават стипендиите за цялата учебна година в началото й. Поправете ме, ако греша (дано).

agenta написа:Сумата от държавната субсидия в началото на годината беше - 5 707 800лв., а сега с постановление на МС от края на юли сумата е - 4 566 240лв.!

Това го разбрахме. Кажи каква е наличната сума като извадим стипендиите, които не могат да се пипат; чисто сумата за стипендии за успех.
Принципно няма ли възможност да се говори с държавата за отпускане на допълнителни средства за стипендии? Тва е нахално малко просто.

А иначе не мога да кажа по-правилно ли е да се реже от сума или от бройки - и двата случая са неправилни. Не става хора с гигантски успех на не взимат, щото няма бройки, не може и взимащите да взимат по 60 лева примерно. Трябва да се искат още пари според мен.
Аватар
Шепот
:) !

Благодарил (а): 137 пъти.

Мнениеот mebbeth » 15 Сеп 2010, 09:37

Какво значи сондира?! Аз ще ви кажа - нищо не значи.
При положение, че всичко е предварително окастрено
и решено, на студентите се пада честта да решат дали
искат да бъдат удавени или обесени. Но пък за сметка
на това, за таксите никой не иска да сондира. Жалка
история, пълна гротеска.
Аватар
mebbeth
PIOUS GORGON

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот RadoRado » 15 Сеп 2010, 09:44

По добре 50% от нещо, отколкото 100% от нищо

Нека да намалят бройката хора, които получават и парите, които се получават така, че да има средно положение.

50 лева са си 50 лева - не виждам какво се оплаквате. Това си е добра сума пари и ако човек мисли, че му е малко - значи не му и трябват тези 50 лева.
Гейм Дизайн, Gamificiaton, Манипулация :) - http://game-craft.com/blog/
Аватар
RadoRado
Пишеща машина

Благодарил (а): 40 пъти.

Мнениеот agenta » 15 Сеп 2010, 09:53

svetlio.varna написа:Предлагам да увеличим броя на стипендиите за ЮФ за сметка на останалите факултети :lol:

Иначе сериозно, искам да попитам от споменатите по-горе цифри, каква част приблизително са парите, които ще отидат за стипендии по успех. Наясно съм, че няма как да се каже все още точна цифра, но поне какъв процент долу горе остава за стипендии по успех след разпределянето на другите стипендии - 50%, 70%, 90%?

А иначе тоя хуй със стипендиите ще е само за първия семетър, нали? Смисъл, бюджета нали е на календарна година, втория семестър ще влезе в следващия бюджет, ако правилно разсъждавам :roll:

След разпределнието на другите стипендии за тези по успех процентно остават - 39% от общата сума!
И Комисията по държавните стипендии се надява това положение да е само първия семестър, наистина бюджета е за календарна година, аа не за академична! Но, доколкото чуваме в проектобюджета за следващата година, парите за образование не са мръднали от сегашното положение!

Да се надяваме, че ще се подобри положението през новата финансова година!

Шепот написа:Светльо, доколкото помня от миналата есен, се решават стипендиите за цялата учебна година в началото й. Поправете ме, ако греша (дано).

Принципно няма ли възможност да се говори с държавата за отпускане на допълнителни средства за стипендии?

А иначе не мога да кажа по-правилно ли е да се реже от сума или от бройки - и двата случая са неправилни. Не става хора с гигантски успех на не взимат, щото няма бройки, не може и взимащите да взимат по 60 лева примерно. Трябва да се искат още пари според мен.

Разпределнието на сумите и бройките е за всеки семестър!

Комисията по държавните стипендии обмисля вариант да изпрати писмо до МОМН по въпроса със стипендиите, защото положението не е така само в СУ "Св. Климент Охридски", колеги от комисии и от други университети също са пред тази дилема /с по-малкото пари в средата на годината/!

Не е ли по-приемливо да се раздели класацията по успех - в нея да не влизат хората с коефицент! Да станат две отделни класации? И Комисията не мисли, че отличниците /с 5.50 и над тази оценка/ трябва да взимат сума равна на тази на останалите?
Аватар
agenta
Да живей словото

Мнениеот Шепот » 15 Сеп 2010, 10:04

С какъв коефициент да не се влиза?
Този за родители с увреждания? Не мисля, че е редно да се маха този коефициент.
Това за писмото до МОНМ е много добра идея. Подкрепям ви напълно, даже може би е хубаво с подписка да се подкрепи или знам ли и аз вече какво би ги накарало да обърнат внимание... :/
Искам да дам още една идея. Дали ако не дойдат допълнителни пари отникъде, Студентски съвет не би съфинансирал стипендиите? Бюджетът му е 1% от таксите на ВСИЧКИ студенти, все ще се намери за още стипендии отгоре някаква сума.
Аватар
Шепот

Мнениеот agenta » 15 Сеп 2010, 10:21

Еми коефицентите, които се слагат и вместо оценка се получава бал! Комисията няма да им ги маха, но мисли да ги отдели в отделна класация, защото поради малкия брой на стипендиите в някой факултети има хора с отличен успех, които не взимат стипендии, заради този бал!

Комисията по стипендиите и ръководството ще пратя официално писмо, няма нужда за сега от подписки!

Студентски съвет би насочил част от парите си за стипендии, но това няма как да стане! Парите, както за стипендии, така и за издръжка на студентите и научна дейност са по пера спуснати от МФ и държавния бюджет! Дори Ректорът да иска да пренасочи пари към перо "стипендии", той не може да го направи! Парите идват по сметки в БНБ и в тези сметки не може да се правят промени! Тези сметки получават средства само от държавата, друг не може да внася в тях, а и могат да се разходват само целево - за това, за което са предназначени!
Аватар
agenta
Да живей словото

Мнениеот Шепот » 15 Сеп 2010, 10:34

Благодаря за отговорите. :) А като са дали бюджет на СС, имат ли право да ви забраняват да пренасочите парите за нещо за студентите? :|
Само едно питане, защо всяко изречение завършваш с удивителен знак? Малко е странно, като че ли ни се караш. о.О
А това с отделната класация вече звучи като манджа с грозде, и сега класациите не са малко. Наистина е много сложно положението. :(
Аватар
Шепот

Мнениеот Elitsa Abstract » 15 Сеп 2010, 11:43

Аз също съм ЗА намаляване на бройката на студентите, вместо на размера на сумата. "За" съм в смисъл щом трябва да се избира нещо.

И също така напълно подкрепям предложението на Illuminati! :bounce:
Illuminati написа:Да се въведе диференциална стипендия с някаква максимална сума (по-голяма от 90лв./месец) и спрямо успеха на миналия семестър, да се направи класация, където сумата на стипендиите пада линейно (спрямо най-високия и най-ниския възможен) с успеха и така до изчерпване на сумата. Така хем ще се намали броя на поучаващите, хем ще се увеличат стипендиите на тези, които са си го заслужили.

Та бройте моя глас ЗА тези 2 неща.
Elitsa Abstract
Да живей словото

Благодарил (а): 110 пъти.

Следваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към За нас / проекти и предложения