Нерешени математически задачи на хилядолетието = $1М

Подфорум към Факултета по математика и информатика

Модератор: thegirl

Нерешени математически задачи на хилядолетието = $1М

Мнениеот FMI » 23 Ное 2010, 04:45

Съществуват само шест математически задачи на хилядолетието, които все още не са решени. За решаването на всяка от тях математическият институт “Клей” ще връчва награди от по 1 милион долара.

Този институт е организация с идеална цел от Кеймбридж, щата Масачузетс. Основан е през 1987 г. от бизнесмена Ландън Клей и харвардския математик Артър Джафи. Целта на института е увеличаване и разпространяване на математическите знания и спонсориране на млади и обещаващи математици. Ето нерешените задачи:

1. Равенство на класовете P и NP

Проблемът P=NP е следният. Ако положителният отговор на някакъв въпрос може бързо да се провери, наистина ли той може да бъде бързо намерен? Например вярно ли е, че сред числата -2, -3, 15, 14, 7, -10... има такива, чийто сбор е равен на 0? Отговорът е "да", защото -2-3+15-10=0 лесно се проверява с няколко сборувания. Следва ли оттук, че е също толкова лесно да се подберат тези числа? Изглежда, че това е по-сложно, но не е доказано. Отговорът на въпроса за равенство на класовете P и NP би определил наистина ли е по-лесно да се провери задачата, отоколкото да се реши (P=NP). Или да се реши, е също толкова просто, колкото и да се провери (P=NP).

2. Хипотеза на Ходж

Тя се състои в това, че за особено добри типове пространства, наричани проективни алгебрични многообразия, т.нар. цикли на Ходж представляват алгебрични цикли - комбинации от обекти, имащи геометрична интерпретация.

3. Хипотеза на Риман

Засяга разпределението на нулите от дзета-функциите. Много твърдения за разпределението на простите числа, включително за сложността на някои целочислени алгоритми, са доказани в предположенията за верността на тази хипотеза. Докато не съществува проста закономерност, описваща разпределението на простите числа сред естествените, Риман открива, че броят на простите числа, които не са по-големи от x, се изразява чрез разпределението на нетривиалните нули от дзета-функциите.

4. Квантовата теория на Ян-Милс

Това е калибровъчна теория с неабелева калибровъчна група. Калибровъчните полета се наричат полета на Ян-Милс. Именно на основата на теорията на тези двама учени през 70-те г. на ХХ век са създадени двете крайъгълни теории за стандартния модел във физиката на елементарните частици. Става дума за квантовата хромодинамика (теорията за силните взаимодействия) и теорията за слабите взаимодействия.

5. Съществуването и гладкостта на решенията на уравненията на Навие-Стокс

Уравненията на Навие-Стокс описват движенията на гъстата нютонова течност и представляват основата на хидродинамиката. Решенията им имат много практически приложения. Но аналитичният им вид е открит само в няколко отделни случая. По тази причина все още няма пълно разбиране на тези уравнения. Решенията им често включват турболентността, която остава един от най-важните нерешени проблеми във физиката.

6. Хипотезата на Бърч и Суинъртън-Дайър

Тя е свързана с уравненията на елиптичните криви и техните рационални решения.
Вместо да проклинаш тъмнината - запали свещ !

Не ме смущава див вой от омрази,
не стряска ме на завистта гневът –
спокойно гледам в бъдещето ази:
там мойте песни все ще се четат.
Аватар
FMI
Плиний Стари

Благодарил (а): 24 пъти.

Re: Нерешени математически задачи на хилядолетието = $1М

Мнениеот FMI » 23 Ное 2010, 04:54

От две години работя по третия проблем... Е не много усърдно... Я се сетя 2-3 пъти в годината, я не... Човека го прави от 20 години и явно си е посветил живота на това... Надявам се да е успял и да ми спести следващите >18 :lol:

http://news.ibox.bg/news/id_990598854

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0% ... 0%B0%D0%BD

П.П. Добре че проверявам... Не че щях да реша проблема тази нощ, но определено щях да се мъча напразно... Сега възниква въпросът какво да правя следващите 3 часа, до 8 сутринта... Другите проблеми нещо...

Аватар
FMI
Плиний Стари

Мнениеот saruman » 24 Ное 2010, 02:06

FMI написа:От две години работя по третия проблем... Е не много усърдно... Я се сетя 2-3 пъти в годината, я не... Човека го прави от 20 години и явно си е посветил живота на това... Надявам се да е успял и да ми спести следващите >18 :lol:

http://news.ibox.bg/news/id_990598854

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0% ... 0%B0%D0%BD

П.П. Добре че проверявам... Не че щях да реша проблема тази нощ, но определено щях да се мъча напразно... Сега възниква въпросът какво да правя следващите 3 часа, до 8 сутринта... Другите проблеми нещо...

Виж,че статията е от 2004 г.,тоест можеш да продължаваш да си плаваш с чиста съвест :connie_mini_sailboat:

http://www.soulphysics.org/2008/07/riem ... again.html
Преди живях срещу затвора,сега живея срещу нас!
Аватар
saruman
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот FMI » 24 Ное 2010, 08:38

Я... вярно... Ама то така е в 5 сутринта... Викаш за 6 години все щяха да са му я проучили работата...

Другия линк с информацията на английски, за съжаление не ми върши никаква работа, все пак благодаря ;) Това може би са 8 офицялни, неуспешни опита от 2001 до 2008?

Е тогава продължавам...

П.П. Една лека сметчица като направим, човека щом тогава се е мъчил от 20 години, сега са 26... Което са по $3200 на месец и то без инфлация и други негативни влияния или пък пропуснати ползи от това да си ги взима всеки месец, а не накрая на куп... А усещам че ще падне и под $3000... Бих казал доста мизерна заплата за математик от световен мащаб, но какво да се прави...

Аватар
FMI
Плиний Стари

Мнениеот saruman » 25 Ное 2010, 02:04

FMI написа:
Другия линк с информацията на английски, за съжаление не ми върши никаква работа, все пак благодаря ;) Това може би са 8 офицялни, неуспешни опита от 2001 до 2008?

Точно,а номер 4 е същият на де Бранж от 2004,за който се пише в статията,която ти си дал от news.bg и който след това са изследвали и опровергали като решение на задачата...

FMI написа:Е тогава продължавам...

Много ясно,не трябва да се отказваш, решението може да дойде точно когато не го очакваш :salute:
Преди живях срещу затвора,сега живея срещу нас!
Аватар
saruman
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към ФМИ