ЕВРОПЕИСТИКА

Подфорум към Философския факултет

Модератор: Плазмодий

Мнениеот FTF » 11 Сеп 2007, 09:20

zmey бива ли такива работи да приказваш :evil: :)
FTF
Шеф на матрицата

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот gusto_maina » 11 Сеп 2007, 11:56

Доста песимистичен коментар, от който ти се отщява да живееш направо.Всичко се свежда до Правото.Е не ми се занимава с него.За това и не кандидатствах за него...
СУ си е СУ
Аватар
gusto_maina
В началото бе словото

Мнениеот CasapA » 11 Сеп 2007, 12:04

грубо казано, всичко се свежда до право, икономика и езици!
CasapA
От дъжд на вятър

Мнениеот FTF » 11 Сеп 2007, 14:55

още по-грубо е че и това скоро време няма да е така. Въобще всичко върви на приливи и отливи. едно време е било престижно да учиш за инженер. А сега всеки 2ри е такъв и то безработен(или поне не работи по специалността си), с правото ще стане същото помнете ми думата. dimage имаше един много хубав лаф по този въпрос. Просто маркетплейса ще се препълни от прависти а търсенето едва ли ще се увеличи. Не си мислете че всеки завършил правист има къща за милиони, кола за хиляди, жена и 2 деца и си е сбъднал"Американската мечта".
FTF
Шеф на матрицата

Мнениеот gusto_maina » 12 Сеп 2007, 14:29

И аз съм на това мнение.А тази тенденция с правото е от много години насам.Същата става със стоматолозите...Изобщо в България хората нямат мярка и понякога се "насират".
СУ си е СУ
Аватар
gusto_maina
В началото бе словото

Мнениеот TR » 13 Сеп 2007, 08:50

Има две големи истини, които са свързани с висшето образование.

Първо - почти никой не е запознат в детайли с това, за което кандидатства и няма реална представа с какво ще се занимава след като го завърши.
Второ - има "добре звучащи" специалности, които се завършват от много хора, на които не им е там мястото и не стават за това. Резултатът е пренасищане с определен вид специалисти, които са завършили едва-едва и нямат никаква тръпка към специалността си. Те няма как да си вършат добре работата след това и да са сред добрите на пазара на труда кадри.

Истината е, че за всеки влак си има пътници. Голямото изкуство в днешно време е да си дочакаш влака, а не да се мяташ на този, за когото чакат най-много хора.

Завършвам Европеистика и в момента не съжалявам за избора си. Имам добра база за развитие и въпросната обща култура засяка области като икономика, право и езици. (Културологичните и философски аспекти са си бла-бла, това не го отричам) Занимавам се в момента с Европейски програми, фондове и проекти. Нямате идея колко много ми помага всичко, което съм научила в Европеистика. Макар и значимите предмети да са едва 5-6, всеки един от останалите ми е дал по нещо (като изключим Геополитиката, където слушахме само безумия за Македония... там просто преподавателят май не знаеше името на дисциплината си). С подобна база имам далеч повече възможности от човек завършил МО, който няма рамо, за да влезе в дипломатическите среди.
TR
В началото бе словото

Мнениеот gusto_maina » 13 Сеп 2007, 14:40

Е този отговор ни вдъхна повече кураж :D
СУ си е СУ
Аватар
gusto_maina
В началото бе словото

:)

Мнениеот zmey » 13 Сеп 2007, 17:24

А бе хора, осъзнайте се!!! За добра обща култура не си заслужава да си губите 4 години от живота!!!
предметите са 5!!! За всеки има по една, максимум 2 книжки, които се продават навсякъде и които всеки нормален човек може да си ги купи и прочете. Познавам премного хора, които наистина ги четат и повярвайте ми - те знаят колкото и един завършил европеист!
Щом толкова ви е притрябвала тази обща култура, купете си книжките и ги прочетете - няма да загубите нищо и най-вече няма да загубите ГОДИНИ ОТ СВОЯ ЖИВОТ!!!
zmey
Пишете, о, братя

Мнениеот TR » 14 Сеп 2007, 13:30

zmey, прав си за някои неща, но тук не мога да се съглася. Доста книжки, които не можеш да намериш навсякъде, има за четене. И трябва да ти кажа, че доста усилия ми е коствало да ги откривам. Благодарение на личните библиотеки на някои преподаватели съм прекарала доста време върху книгите. Има много неща, които не се учат от книгите само и има доста преподаватели, които са склонни да ти ги дадат. Не знам твоят випуск на какви дисциплини и преподаватели се е натъквал, но за 4 години Европеистика и едно доста добро обучение в Брюксел съм научила неща, които трудно ще се научат от две разпространени навсякъде книжки. Като влезеш в кухнята на нещатата хич не е като по книгите. Не знам и също колко ти си влагал и колко знаеш, за да казваш, че от няколко книжки твои познати знаят колкото тебе.
Вярно е, че аз съм си взела специалността при сърце и чета и се интересувам непрекъснато, но нито ти, нито аз можем да дадем обективно мнение. Те така или иначе вече са записали специалността. Нека разберат сами дали ще им хареса или не. В крайна сметка без личната им инициативност няма да стане. Ако разчитат и само на задължителната литература и лекциите, пак няма да научат кой знае колко. Но ако проявят интерес, преподавателите ще им помогнат много.
TR
В началото бе словото

Мнениеот М.Стоева » 19 Сеп 2007, 15:44

Къде се провеждат лекциите по европеистика?
Аватар
М.Стоева
В началото бе словото

Мнениеот vixen_ » 19 Сеп 2007, 17:16

Няма да отричам,европеистиката е доста перспективна и интересна.А как стои въпросът с записването на специалността в магистърска степен.Аз в момента уча история,изпит ли 6те държа или направо с писмения държавен изпит мога да се запиша магистър по европеистика?Благодаря предварително
vixen_
В началото бе словото

Мнениеот franssiss » 19 Сеп 2007, 20:45

Виж ей тука https://forum.uni-sofia.bg/filo/display.php на магистърска степен...има инфо за прием на магистри :)
franssiss
В началото бе словото

Мнениеот iCaK » 26 Сеп 2007, 21:06

Такаам...прочетох няколко мнения на хора, които са били/са записани в специалност "Европеистика". Като ново попълнение (утре треа само се запиша най-после - СУ Администрация = шит, но май не откривам топлата вода :) ) мисля и аз да вметна 1-2 неща. Това, което всички казвате за МО и Право е много хубаво (за правото е още по-хубаво, щото си завършваш магистър нали), но то е валидно за определен кръг от хора - тия дето си имат съответните връзки и след излизане от специалността ще си отидат където трябва. А ако си Мунчо от "Под Игото" и не познаваш никой??? Завършваш с много мъки, не си връзкар и/или един от 10-те най-добри. Кво правиш тогава? Не казвам, че нямаш шансове, но няма да ти е никак лесно, пък било то и с дипломата от СУ. Аз имам 1 година в СУ (Новогръцка филология) и смятам, че мога да кажа нещичко относно "тяснята специализация". За степен бакалавър, по мое мнение, такова нещо не ти е необходимо. Аз съм на 20 г. и не знам какво искам да работя(като постоянна работа). Гръцкият беше адски готино изживяване и наистина много интересна специалност, но при перспективата да завършиш като педагог или преводач с един език, в който след като си вложил 4 г. време се предполага, че трябва да се изхранваш, реших да се променя курса. Напротив, аз съм на мнение, че бакалавърската степен трябва да завършиш нещо, което е максимално гъвкаво, от тая гледна точка с европеистиката - кеф ти икономика, кеф ти философ, кеф ти юрист, кеф ти медии...ще ти трябва магистратура, но след 4 г. ти ЩЕ знаеш с какво искаш да се занимаваш (или поне по-добре от сега). С една филология примерно от друга страна, ти пак трябва да завършиш магистратура, зашото иначе ще си останеш преводач (не е лошо, просто мен не ме влече).

За работата, която работя в момента, не е необходимо да си висшист, и въпреки това заплащането е по-добро от това на поне 85% от висшистите в България - доказателство, че за да си ползваш езиците примерно, не е необходимо да си филолог, а да притежаваш необходимия в момента набор от качества. За да ти стане по-ясно с какво искаш да се занимаваш в бъдеще, трябва да си минал през всевъзможни видове информация и да си ориентиран (повярвайте ми, по-голям мелез от мен в това отношение не вярвам да има). Останалите неща, които чувам не са лоши - всеки студент може сам за себе си да прецени как да си изкара образованието, така че да има максимален ефект за него.
По-здрави,
П.С: Знам, че е дълъг поста, поздравления на търпеливците, които току що го дочетоха :)
Get High or Fly Tryin`
Аватар
iCaK
В началото бе словото

Мнениеот Licenti0us » 24 Окт 2007, 19:55

Почна годината и ни замря темата:]
Don't sleep and close your eyes. I'll slowly dream inside your head.Don't be scared, fly аway.Listen to the words I say]
Аватар
Licenti0us
От дъжд на вятър

Мнениеот lollabunny » 24 Окт 2007, 22:42

Licenti0us написа:Почна годината и ни замря темата:]

Аз предлагам да се преместим в http://forum.the-faculty.org/index.php Там поне си пишем редовно :wink:
Мария Стойчева
I курс Европеистика

"Да де, ама ние сме СУ, ние сме академичната общност, ние имаме познание, съзнание, морал и хигиена." - Добромир Добрев
Аватар
lollabunny
От дъжд на вятър

ПредишнаСледваща

Назад към ФФ