МСЮЕ - прием 2011

Подфорум към Историческия факултет

Re: МСЮЕ - прием 2011

Мнениеот Deschain » 25 Авг 2011, 23:30

Ние малко се отплеснахме от темата, ама така и така сме почнали.:)

Иво, всичко, което казваш е вярно, но не мисля, че в рамките на обучението в университета има някакъв вариант да имаме толкова свободно време, че чак до там да се задълбочим в дадена материя. Защото предметите, които ти по-рано изброи няма как да не бъдат минати, всеки един от тях е важен. А време няма много, знаеш.
Та интересно ми е ти какво предлагаш?

Имало е трето класиране тази година, егати позорът! Откъде този срив, идеи?
Аватар
Deschain
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 277 пъти.

Мнениеот O|OeHukc » 26 Авг 2011, 00:51

Мислих си днес, по едно време, колко удачно ще бъде, ако се дадат тестове върху основните точки от целия материал по всички предмети, които са изучавали студентите през последната година. Като целта на тестовете да бъде проверяване на знанията, които са останали след лятото. Въпреки че това ще бъде един вид новост, съм убеден, че затвърдените знания ще бъдат тези, които са постигнати само и единствено чрез изготвяне на самостоятелна работа: презентация, курсова работа, проект и т.н., но не и устен или писмен изпит, за които се готвиш върху целия конспект - набързо и повърхностно. Логическото обоснование на тезата ми е, че задълбочените знания се получават, тогава когато си концентриран върху една част от конспекта в продължение на сравнително голям период от време - седмица или две; когато търсиш и намираш различни погледи върху тази точка, когато наистина се задълбочаваш.

В крайна сметка с развитието на технологиите се стигна до този етап, в който основните понятия, събития и личности, които се изучават в училищата и университети, могат да бъдат прочетени, опознати и разбрани чрез едно-две щраквания в гугъл, само за няколко секунди или минути, ако търсите първите държавни образования при албанците, примерно ;-р
Това на първи поглед елиминира образованието. Тъй като съществува огромен поток от информация и знания, които се намират извън системата на държавното или частното образование.
Тогава каква ще бъде целта на университета щом информацията не я притежава само той? Какъв авторитет ще имат професорите щом студентът може в най-близката библиотека или дори в гугъл, да прочете най-различни мнения, относно въпросите, по които те говорят на лекциите? Каква е тяхната работа въобще? Нещо като шоу програмите ли - да разказват истории? Нали си имаме един Б.Д. (Божидар Димитров), мисля че не ни трябва друг...
Първите преподаватели, са били, както при древните гърци - "акушери" на разума. Преподавателят не ти е казвал какво да мислиш. Преподавателят ти е помагал в "раждането" на мисъл. Ето това, според мен трябва да бъде задачата на днешните университетски и училищни преподаватели.
Прочитането на целия конспект от теми върху даден предмет е само информация, която те прави просто един нерентабилен хард диск от 2mb. Информация, която струва толкова, колкото всеки студент да си я забие в раковината, в случай, че случайно (1 към 100 000 000) не участва в Стани Богат.

Какви са стъпките към осъществяване на истинско преподаване в модерния свят? Оценяване не върху натрупана информация за кратко използване, а върху интелигентност, която може да бъде проверена, единствено чрез самостоятелна работа върху посочен проблем. Вместо два теста и един устен изпит за двусеместриален предмет, е нужна промяна към повече видове оценяване на личната студентска разработка: презентация, курсова работа, проект и т.н.
Извинението, което постоянно намират разните там професори, че горепосочените ще бъдат копи-пейст, е напълно неоснователно, ако те си вършат работата - просто трябва да четат разработките. Ако наистина са научни авторитети ще разбират кое е копи-пейст, кое е лична работа.

Накратко:
1. В днешната епоха информацията не е притежание на определени институции, тя е глобална и в повечето случаи напълно безплатна (или 5 лв на година, колкото е карта за ЦУБ).
2. Интелигентност не означава натрупване на информация. Интелигентността е самостоятелно практично явление. Интелигентността се изразява и в разбирането на информацията. Професорът не може да те направи интелигентен, той единствено може да ти влее няколко жълти страници. Интелигентността е свободната мисъл - тази, която търси, която се съмнява, която "ражда" мисъл, а не тази която преразказва мисли.
3. Нужно е оценяването да се извършва върху интелекта, а не върху хард диска. Оценяване над разработки, за които студентът е имал време да разсъждава, да търси различни мнение, да "роди" своето мнение. А не просто набързо сдъвкана информация.

тва е засега, може и няколко вида планове за оценяване да ти напиша, ако искаш
Аватар
O|OeHukc
Staring at the world through my rearview

Благодарил (а): 122 пъти.

Мнениеот BLUSH » 26 Авг 2011, 23:21

Феникс :))
Всичко, което си написал за подготовката за изпити, за изброената литература, за вникването в материята и изграждането на собствено мнение, е много хубаво, но ако бъдем честни искаме да си има един лекционен курс, с който да свърши подготовката за изпита. Учебник, който да обхваща целия материал и да е достатъчен. Мисля, че така е и редно. Лекциите и упражненията са мястото, където трябва да се представят различните гледни точки, където да обсъждаме разлежданите проблеми и да създаваме своето собствено мнение ( доколкото е възможно ). Аз лично искам за самия изпит да си имам един учебник, а не да чета 1000 неща, да отсявам и да се чудя за кое ще ми стигне времето най-напред. И мисля, че много колеги споделят мнението ми ( иначе би било странно как лекционните курсове се изкупуват като топъл хляб).
Нали..правим разлика межди подготовка за изпита и подготовка през годината.
За оценяването..не съм съгласна. Прав си, че всеки помни курсовите си работи и други трудове през годината, но аз лично винаги си спомням от конспекта най-добре въпросите , които са ми се паднали на изпитите. Другото нещо..естествено, че като мине лятото не може да помниш нещата както по време на сесията ( с малки изключения), но когато нещо е учено с малко четене ще успееш да си го припомниш :)
BLUSH
Постоянно присъствие

Благодарил (а): 6 пъти.

Мнениеот O|OeHukc » 26 Авг 2011, 23:43

Не пиша неща, които ще бъдат лесни за студентите. Нито пък такива, които да се харесат на тях. Казвам това, което смятам за правилно. От там насетне всеки по различен начин си превежда думата интелигентност.
Аватар
O|OeHukc

Мнениеот BLUSH » 27 Авг 2011, 14:03

Е :))) Тогава защо си купуваш лекционните курсове :P
BLUSH
Постоянно присъствие

Благодарил (а): 6 пъти.

Мнениеот O|OeHukc » 27 Авг 2011, 15:28

BLUSH написа:Е :))) Тогава защо си купуваш лекционните курсове :P

По-евтини са от месечна вноска за квартира в София :P
Ако имах собствено жилище в София, щях да бъда най-големият тройкаджия в СУ :--)
Аватар
O|OeHukc

Мнениеот Deschain » 28 Авг 2011, 05:56

В един идеален свят нещата, които Иво написа биха били реалност и би било супер. Но в нашия - ако се опитат да въведат подобни методи, ще има огромно недоволство както сред студентите, така и сред преподавателите. Просто няма как да стане...
Аватар
Deschain
Легендарен флуудър

Мнениеот _sonrisa_ » 16 Сеп 2011, 11:12

Спортът задължителен ли е? :roll:
Последна промяна _sonrisa_ на 16 Сеп 2011, 14:57, променена общо 1 път
Аватар
_sonrisa_
Флъдзила

Благодарил (а): 207 пъти.

Мнениеот lacuna_coil » 16 Сеп 2011, 14:02

Не, макар че има колеги, които са записали спорт. :D
lacuna_coil
Писаружяк

Благодарил (а): 8 пъти.

Мнениеот Deschain » 17 Сеп 2011, 10:16

Скъпи бъдещи колеги, ние МСЮЕ ще се събираме за откриването пред Ректората в 8.45. По-точно пред статуята на Христо Георгиев. Заповядайте и вие, да се запознаем!
А датата е 29-ти.:)
Аватар
Deschain
Легендарен флуудър

Мнениеот _kikito_ » 17 Сеп 2011, 10:26

Колеги, който ще идва да спомене някоя дума тук или в групата във ФБ, за да знаем колко души да очакваме : ). И още нещо- аз винаги закъснявам и обикновено с много, затова ще Ви помоля да сте сравнително точни, защото ще има много хора от много факултети, респективно много първокурсници и да не се загубим в тълпата. :flower:
For what is a man? What has he got?
If not himself - Then he has naught.
To say the things he truly feels
And not the words of one who kneels.
The record shows I took the blows
And did it my way.
Аватар
_kikito_
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 77 пъти.

Мнениеот Deschain » 17 Сеп 2011, 10:48

Кики, пропусна да споменеш, че този път ти Няма да закъснееш, нали така колежке?
Аватар
Deschain
Легендарен флуудър

Мнениеот _kikito_ » 17 Сеп 2011, 10:50

Колега, да не размиваме темата :lol: . Разбрали сме се,че ще ме заберете още от Студентски, за да съм точно навреме. Ако вие закъснеете/закъснеем, вината няма да е моя! 8)
For what is a man? What has he got?
If not himself - Then he has naught.
To say the things he truly feels
And not the words of one who kneels.
The record shows I took the blows
And did it my way.
Аватар
_kikito_
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 77 пъти.

Предишна

Назад към ИФ