ВТОРА СПЕЦИАЛНОСТ!

Тук може да задавате помежду си въпросите, които са актуални в процеса на вашето следване в Софийския университет

Re: ВТОРА СПЕЦИАЛНОСТ!

Мнениеот rallie » 09 Фев 2012, 15:08

"Кандидатстващите студенти трябва да имат успешно положени същите конкурсни изпити за новата специалност,независимо от годината на полагане." Не е задължително втората специалност да е в твоя факултет,не можеш само в Юридическия факултет - Право,единствено тези,които учат МО,могат да кандидатстват.Също така трябва да имаш среден успех - минимум 5.00 и не на последно място - да е предвиден прием за придобиване на втора или нова специалност за съответния факултет.Например,миналата година за ФЖМК не бяха предвидени. :lol:
Аватар
rallie
There's never an end for the sea...

Благодарил (а): 8 пъти.

Мнениеот Плазмодий » 09 Фев 2012, 15:13

Държавата поема издръжката на студента за една бакалавърска, една магистърска и една докторска степен. Всяка допълнителна академична степен се заплаща от студента по тарифите за платено обучение и не му носи никакви студентски права. За второто съм сигурен, а второто не е лошо да го проверите в правилника, защото тази година може да има промени.

Накратко, при изучаване на втори бакалавър не може да ползвате нито общежитие, нито намаление за градския :salute:
Патрона=>Цевта=>Спусъка=>Отвъд ?!?
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Благодарил (а): 447 пъти.

Мнениеот vdimiter » 09 Фев 2012, 18:29

Плазмодий написа:Държавата поема издръжката на студента за една бакалавърска, една магистърска и една докторска степен. Всяка допълнителна академична степен се заплаща от студента по тарифите за платено обучение и не му носи никакви студентски права.:

Всяка допълнителна академична степен се заплаща по тарифите за платено обучение, освен в случая, когато студентът кандидатства за втора/нова специалност след II курс в същия университет, в който учи за бакалавър по първата си специалност. Тогава студентът заплаща таксата, която плащат и всички останали студенти, приети държавна поръчка.

Плазмодий написа:Накратко, при изучаване на втори бакалавър не може да ползвате нито общежитие, нито намаление за градския :salute:

За градския транспорт не съм много наясно, но със сигурност студентът няма право на общежитие за втората специалност, както и на държавна стипендия. Това обаче не означава, че не може да получава стипендии или награди от Европейския социален фонд.
vdimiter
В началото бе словото

Благодарил (а): 7 пъти.

Мнениеот Плазмодий » 09 Фев 2012, 21:54

vdimiter написа:
Плазмодий написа:Държавата поема издръжката на студента за една бакалавърска, една магистърска и една докторска степен. Всяка допълнителна академична степен се заплаща от студента по тарифите за платено обучение и не му носи никакви студентски права.:

Всяка допълнителна академична степен се заплаща по тарифите за платено обучение, освен в случая, когато студентът кандидатства за втора/нова специалност след II курс в същия университет, в който учи за бакалавър по първата си специалност. Тогава студентът заплаща таксата, която плащат и всички останали студенти, приети държавна поръчка.

Правилника ли цитираш или слухове?
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Мнениеот vdimiter » 10 Фев 2012, 12:16

Плазмодий написа:
vdimiter написа:

Правилника ли цитираш или слухове?

Цитирам това, което са ми казвали от отдел "Студенти" миналата година, както и личния опит на мен и още 7 мои колеги от първата ми специалност, които започнахме да учим втора специалност в настоящата учебна година.
vdimiter
В началото бе словото

Мнениеот Плазмодий » 10 Фев 2012, 14:57

Мисля, че е твърде възможно това да е променено тази година, нека си чекнат хората по отделите.

7 човека :shaking2: много ученолюбива младеж, преди 3 години от моята специалност бях само аз хахаха :shaking2:
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Мнениеот vdimiter » 10 Фев 2012, 16:24

Възможно е да е променено, нека да изчакат наистина условията за тази година да бъдат публикувани. Миналата година това стана през април, ако не ме лъже паметта.

Инак, да, или сме много ученолюбиви, или има нещо общо с това http://9gag.com/gag/2138746. :)
vdimiter
В началото бе словото

Мнениеот schatz_ » 13 Фев 2012, 15:15

Здравейте,кога се подават документите за втора специалност?Знам че е лятото,но горе-долу кой месец?
schatz_
В началото бе словото

Благодарил (а): 5 пъти.

Мнениеот Плазмодий » 13 Фев 2012, 15:41

Август съкровище
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Мнениеот schatz_ » 13 Фев 2012, 17:10

Плазмодий написа:Август съкровище

Благодаря ти :)
Значи който не си вземе изпита на редовната,забравя за втора специалност.
schatz_
В началото бе словото

Благодарил (а): 5 пъти.

Мнениеот vdimiter » 13 Фев 2012, 19:07

Миналата година записването започна около 20-и август и продължи 5 дена - точно от понеделник до петък включително. И наистина може да забравиш за втората специалност, ако не си вземеш изпитите в редовната сесия. Изключение може би може да има, ако датите за записване са поне до 28-и, а поправителният изпит по предмета, на който са те скъсали, е до 25-и най-късно, но това ми се струва доста нереалистично и човек не може да разчита на такава евентуалност.
vdimiter
В началото бе словото

Мнениеот vicho_ » 16 Мар 2012, 00:57

някой може ли да ми даде линк към класиране/минимални балове от предишните години? преди 2-3 месеца бях намерил такова нещо, но съм го затрил и сега и google не ми помага (даже)
vicho_
В началото бе словото

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот stasinka » 24 Юни 2012, 17:35

Здравейте!
В момента съм първи курс туризъм и имам желание за втора специалност след 2ри курс във ФМИ (КН или СИ). Изчетох цялата тема, но част от информацията е стара, за това имам няколко въпроса и се надявам някой да ми отговори. И така:

1. Как се формира балът за 2ра специалност? Като при останалите кандидат-студенти (макс. 24) или ти гледат успеха от 1ви и 2ри курс. Каква е тежестта на изпита по математика, след като пише, че трябва да е успешно положен (т.е >3)?

2. Има ли значение на кое равнище ще се явя по математика? Знам, че за първокурсниците са с различен коефициент, но как стоят нещата в случая като 2ра специалност?

3. Като цяло мислите ли, че е възможно завършването на КН или СИ като 2ра специалност?

4. Наистина ли няма индивидуален учебен план? :(

Това е засега. ;) Благодаря предварително :bounce:
Пътищата на хората се разделят, защото всеки счита своя за единствено прав. (В. Хочински)
Изображение
Аватар
stasinka
Insomniac

Благодарил (а): 70 пъти.

Мнениеот Плазмодий » 24 Юни 2012, 21:24

1. Успехът от следването в първата ти специалност до момента; да, по-голяма от 3
2. Нямам грам идея за тия равнища
3. Като цяло всичко е възможно и опира до мотивация и нерви
4. Не, вече не
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Мнениеот Quostadin » 26 Юни 2012, 14:14

Някой има ли информация желаещите за втора специалност кога, къде и какви документи трябва да подадат?
There is no such thing as duty. If you know that a thing is right, you want to do it. If you don't want to do it—it isn't right. If it's right and you don't want to do it—you don't know what right is and you're not a man.
Ayn Rand
Аватар
Quostadin
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към Административни въпроси