ВТОРА СПЕЦИАЛНОСТ!

Тук може да задавате помежду си въпросите, които са актуални в процеса на вашето следване в Софийския университет

Re: ВТОРА СПЕЦИАЛНОСТ!

Мнениеот vdimiter » 30 Юни 2012, 22:25

Quostadin написа:Някой има ли информация желаещите за втора специалност кога, къде и какви документи трябва да подадат?

Прочети това http://uni-sofia.bg/index.php/bul/conte ... -12-13.pdf
vdimiter
В началото бе словото

Благодарил (а): 7 пъти.

Мнениеот vicho_ » 18 Авг 2012, 02:21

stasinka написа:Здравейте!
В момента съм първи курс туризъм и имам желание за втора специалност след 2ри курс във ФМИ (КН или СИ). Изчетох цялата тема, но част от информацията е стара, за това имам няколко въпроса и се надявам някой да ми отговори. И така:

1. Как се формира балът за 2ра специалност? Като при останалите кандидат-студенти (макс. 24) или ти гледат успеха от 1ви и 2ри курс. Каква е тежестта на изпита по математика, след като пише, че трябва да е успешно положен (т.е >3)?

2. Има ли значение на кое равнище ще се явя по математика? Знам, че за първокурсниците са с различен коефициент, но как стоят нещата в случая като 2ра специалност?

3. Като цяло мислите ли, че е възможно завършването на КН или СИ като 2ра специалност?

4. Наистина ли няма индивидуален учебен план? :(

Това е засега. ;) Благодаря предварително :bounce:

3. => Зависи колко време ти трябва, за да си учиш по първата. СИ е по-лесно, но първата година, в която предметите са същите като КН, трябва да си редовно информиран(а) какво се учи и да наистина да го учиш редовно. Иначе сесията си е АД.
Ако ти е заради програмирането - ще откриеш, че там няма да те направят програмист. Това се учи на самоинициатива с четене и практика (реална работа). Във ФМИ по-скоро ще научиш основите на науката за компютрите, от които 90% никога няма да ги използваш като истински програмист. Само от избираемите дисциплини може да научиш нещо доходно и практическо. И дипломата никъде не ти я искат за работа. Както и да е, просто искам да кажа, че не си заслужава човек да записва във ФМИ втора специалност само заради програмирането.
vicho_
В началото бе словото

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот stasinka » 18 Авг 2012, 16:34

vicho_, благодаря много за мнението!
И колкото и глупаво да звучи, ако нямаш диплома и реален трудов стаж, как ще те вземат на работа? Без самостоятелни занимания е ясно, че няма как да се получи, но когато нямаш черно на бяло документ, дали изобщо ще те извикат на интервю? :roll:
Пътищата на хората се разделят, защото всеки счита своя за единствено прав. (В. Хочински)
Изображение
Аватар
stasinka
Insomniac

Благодарил (а): 70 пъти.

Мнениеот ellichka » 14 Сеп 2012, 02:18

Здравейте колеги, някой знае ли кога ще имаме резултати?
Аватар
ellichka
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот Aleksander_Bliss » 20 Сеп 2012, 13:35

Здравейте,
Бих искал да ви попитам - има ли някой, който да е избрал история като втора специалност? Има ли наплив? Как ви се струва? Аз уча новогръцка филология като първа специалност и историята като цяло си ми остава страст и съм голям мераклия.
Също така, като Еразъм дестинации, какви са ви възможностите в ИФ?
"Adfyd a ddwg wybodaeth, a gwybodaeth ddoethineb."
Аватар
Aleksander_Bliss
В началото бе словото

Мнениеот kArMa » 27 Сеп 2012, 10:07

Вероятно кандидатствалите за втора специалност тази година (или имащите намерение някога да го направят) сте установили вече, че таксите скочиха до тавана преди два дни и нещата вече поеха по друг път. Вече приети, класирани и готови да се запишат до дни, онзи ден научаваме, че току що е прието решение за вдигане на таксите и сега трябва да платим тройни суми. И накрая 'любезно' ни казаха "Ами, ако ви изнася!"

Пример за втора спец. филология: от 250лв/семестър допреди 3 дни, сега ще бъде 800лв/семестър, като разбира се, си плащаме и първата специалност както му е реда. Няма да описвам какво означава това, мисля всички знаят...

За толкова малко време успяхме да се съберем около 10тина човека от изненаданите и предприехме някакви действия. Но според списъците сме доста повече.

Имаме си група във ФБ "Против таксите". http://www.facebook.com/groups/107461036076695/ Всеки който желае, може да я открие и да се присъедини. Всякаква подкрепа е добре дошла!
It ken bi don....i te taka! :D
Аватар

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот saviiinceto » 27 Сеп 2012, 11:56

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: без думи...
Колкото повече планираш нещата, толкова по-често те среща случайността.
saviiinceto
Драскач

Благодарил (а): 38 пъти.

Мнениеот alter ego » 28 Сеп 2012, 08:50

Абсолютно е ненормално таксите за втора специалност в бакалавърската степен да са по-високи от тези в магистърската! Абсолютно! :shock:
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот velvetka » 30 Сеп 2012, 21:34

И аз просто нямам думи!!! Това е пълен абсурд!
Човек да има желание да се учи, а то да бъде смачквано по такъв начин! Аз нямам възможността да плащам такава сума, не е по силите ми, нито по тези на родителите ми.
Разултатът - явно няма да запиша!
И само дето 3 години чаках да дойде и моят миг да си уча филология и се мъчих да изкарам успех и то в специалност като правото, което е така трудно.
Утре ще ходя да говоря с администрацията, но имам лошото предчувствие, че няма да променят нищо или пък и да го променят за нас ще е вече късно :(
Вие ще записвате ли при такива такси?
Без амбиция нищо не започва, без труд нищо не завършва.
Аватар
velvetka
В началото бе словото

Мнениеот Aleksander_Bliss » 30 Сеп 2012, 21:41

Абсолютно не... Аз чакам също толкова време да запиша втора специланост и накрая, хоп, изненада!
Е, извинявайте, ама в Англия мгистратурите ще ми излязат толкова, колкото тука да се трепам от учене 6 години и накрая какво? Учи му се на човек и не му се дава възможност... Но не трябва да съжаляваме. Ако на човек му се учи, винаги може да намери изход и начин и без втора специалност. :D
Аватар
Aleksander_Bliss
В началото бе словото

Мнениеот alter ego » 02 Окт 2012, 15:48

Е, по-кротко, не давай пример точно с Англия... :roll:
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот Aleksander_Bliss » 03 Окт 2012, 21:17

Напротив, прекрасен пример е, но нека не спамим :D
Аватар
Aleksander_Bliss
В началото бе словото

Мнениеот polityy » 14 Окт 2012, 17:30

Здравейте! Имам въпрос относно увеличените такси за Втора специалност. Понеже студентите от специалност МО от ЮФ имат право да кандидатстват за втора специалност право, но само задочно, интересува ме дали увеличението в същото като за втора специалност редовно обучение? Тайничко се надявам да има разлика, защото става въпрос за задочно обучение все пак, но някакси не съм много убедена. Ако някой има информация ще му бъда много благодарна. :))
Аватар
polityy
В началото бе словото

Мнениеот maxxxed » 14 Окт 2012, 18:58

polityy написа:Здравейте! Имам въпрос относно увеличените такси за Втора специалност. Понеже студентите от специалност МО от ЮФ имат право да кандидатстват за втора специалност право, но само задочно, интересува ме дали увеличението в същото като за втора специалност редовно обучение? Тайничко се надявам да има разлика, защото става въпрос за задочно обучение все пак, но някакси не съм много убедена. Ако някой има информация ще му бъда много благодарна. :))

Увеличението не е същото, защото обучението е задочно. Годишната такса за втора специалност задочно обучение е 555 лв.
maxxxed
В началото бе словото

Мнениеот iodine » 24 Авг 2013, 17:29

Здрашейте,
Нчкой знае ли какши са датите за записшане на штора специалност тази година? И също мога ли да ч запияа след 4 курс.
В името на потока! Втория!
Аватар
iodine
Драскач

Благодарил (а): 8 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към Административни въпроси