ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ

Тук може да задавате помежду си въпросите, които са актуални в процеса на вашето следване в Софийския университет

ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ

Мнениеот sientelo » 19 Юни 2007, 21:14

променена от модераторите
Темата започна с това питане

Някой наясно ли е след като вече завършваш университета за бакалавър, докога той ни плаща здравните осигуровки :arrow: до края на лятната сесия, демек началото на юли или до края на поправителната септемврийска сесия :roll:

И продължи с това

което дойде от администраторите на сайта http://www.priziv.org
, които алармираха за студенти без платени осигуровки, което ще рече, че не можете да се лекувате в такъв случай...

Здравейте,

За пореден път нашите права като студенти са потъпкани. Дали поради грешка, нехайство или личен финансов интерес, но при всички положения за наша сметка, не са преведени всички задължения за студентите държавна поръчка, редовно обучение. Аз лично съм засегант, но разбрах че има и други и си припомних случките от преди няколко години, развили се със същия сценарий. За да стане ясно на всички, става дума за здраноосигурителните вноски, които се превеждат от държавата като субсидия за студентите държавна поръчка и които трявба да се разпределят от университетите. Голямото име на СУ явно си остава само заради историята на това просветно светилище. А иначе нещата от вътре гният. Ето го и конкретния пример. Ако за миг си предстваим,че на студента 'х' се случи злопулука, касаеща и изискваща лекарска намеса и особено ако той не разполага с много средства (както е по принцип в тези случаи). При този случай от особена важност е студента 'х' да е здравноосигурен, за да се покрият разходите му. А това през 2007г става, когато се плащат всички твои месечни вноски и не се допуска изоставане за повече от 3 месеца. Едва когато студента стигне до инцидет може да бъде неприятно изненадан от факта че някой не си е свършил работата и той се е озовал с прекъснати права като пациент. Единственото , кото му остава е да се моли за здравето си....
Със сарказма до тук! Умолявам всеки да провери на долупосочения адрес своето положение и да разпострани този апел до своите колеги. При положение,че ситуацията е идентична с моята, то моля да ми бъде сигнализирано на телефон или майл за да предприем задружно мерки. Припомням че по установените закони и нормативни актове всеки студент редовно обучение, държавна поръчка би следвало да бъде здравноосигуряван от учебното заведение, където е записан

Провери своето статукво тук : http://healthinsurance.nssi.bg/report_h ... 15_out.asp

ПОЗДРАВИ
Борислав Сандов
0887 096 757
borislav.sandov@gmail.com
SUcialno@gmail.com

----------------------------------------------------------------------------------

Здравейте!

Отново сме на темата за здравните осигуровки на студентите. Явно това е болна тема! Чудя се от къде за започна. Може последователно ще ви опиша нещата без да ви ангажирам с прекалено дълго писмо. Генерално нещата започват от това, че преди 3 години, в новоприетият закон за здравното осигуряване се налада идеята за осигуряването на студентите, само тогава, когато те не се осигуряват от друго място. Това е типично управленческо поведение, потвърждаващо и затвърждаващо схемата на отдръпване на държавата от социалните ангажименти. Колкото повече студенти работята - по-добре за нея и биват осигурявани. Тази смяна води със себе си, обаче, куп необмислени неща, създават се бланки (по-късно ще стане дума и за тях), в които всеки студент декларира своето осигуравачно положение, и ако то бъде сменено (напр. напуснете работа) вие трябва лично да отидете в отдел студенти и да си попълните нова. Тук идва и вторият пункт. Тези декларации се обработват от отдел студенти на различните факултети и после отиват в изчислителния център на СУ, от където биват изпращани посредством електронен подпис до НОЙ, а парите биват превеждани в национална агенция по приходите. Тук има два сериозни момента:1) голяма част от декларациите биват загубвани или погрешно и непълно подавани от инспекторите ви в отдел студенти; 2. веднъж отишли в
изчислителния център и изпратени от там, те отиват в държавните институции, чиято система налага минаване на около месец, за да може да бъде отбелязано в сайта, от където да го види вашият
доктор и да ви счита за здравносигурен.

При срещата ми със служителите от изчислителния център ми станаха ясни следните неща:

1) Проф. Биолчев е бил глобяван на два пъти от НОЙ заради неизплатени и неизпратени навреме вноски за студентите;

2) Инспекторите не вършат съвестно работата, претрупани от така действаща ни бумашка система,и с оскъдно работно време, при много слаб и неефективен контрол;

3) Броят на случаите, подобни на моя , но със същите последици е много голям. Най-големи пикове е имало през 2003-04 г., като тогава се е стигнало до 4-цифрени числа. По тяхна преценка, в момента има трицифрено измерение, което обаче трудно би могло да бъде доказано, освен ако не се провери от всеки един студент;

4)Броят на студентите осигурявани в този момент от СУ е приблизително 14 хил; 5) в единият час, докато бях там се получи обаждане от Стопански факултет, даващо сведение за 30 студента, които не са осигурени

Въобще, нещата са много зле, само да допълня, че докато има случаи за неплащане, има случаи и излишни плащания, като например на мъртви хора, на други имена, повторни за едни и същи лица и др.

В завършек ще изкажа съпричастност към всички засегнати с проблема и ще им предложа лично да им внеса поправките, в базата данни, като за целта са ми нужни
подписани от тях декларации,че не получават осигуровки от другаде(или зачертавате всичко онова, което е преди скобите на трите точки, които ще декларирате). В тях задължително трябва да бъдат отбелязани трите имена, ЕГН, факултет и факултетен номер! Колкото по скоро, толкова по-голям шанс да бъдете със непрекъснати права от края на лятото. Всичко това е изключение защо ми обещаха подкрепа от изчислителния център и ще мога ад им занеса лично на тях вашите и моята декларации.

------------------------------------------------------------------------------

Припомняме!

Ректори оставиха без осигуровки учащи

"ДНЕВНИК", Елена Геловска, Ванина Стоянова
02 ноември 2003 г.

Пет софийски висши училища не са уредили здравните вноски на студентите си в Националния осигурителен институт (НОИ). Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Боян Биолчев е глобен заради голямото забавяне на информацията за студентите и техния осигурителен статус, съобщи началникът на дирекция "Осигурителни вноски и краткосрочно осигуряване" при столичното управление на НОИ Тенчо Тенчев.

На ден той подписва по 150 акта за глоби на некоректни платци - работодатели, ВУЗ-ове и средни училища, служби за социално подпомагане, самоосигуряващи се. Глобата при първо нарушение е от 50 до 1000 лв., а при повторно - от 500 до 2000 лв.

Сред нередовните вузове са Минно-геоложкият университет "Св. Иван Рилски", Висшето строително училище "Любен Каравелов", Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кр. Сарафов", показват данните на НОИ.

От 1 юли 1999 г., когато започна здравната реформа, досега каквито и да са били промените в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), студентите са осигурени за сметка на републиканския бюджет, припомни Тенчев. До 31 декември 2002 г. държавата осигуряваше всички студенти, независимо от формата на обучение и дали учат в частен или държавен ВУЗ. От януари тази година републиканският бюджет поема здравните вноски само на редовните студенти до 26-годишна възраст, а също и на докторантите редовно обучение по държавна поръчка. Единственото условие е студентът да не е осигурен на друго основание - например като едноличен търговец или работещ по трудов или граждански договор. За целта университетите трябва да изискват от студентите си декларации, което обаче невинаги се прави.

ВУЗ-овете трябва да подават към НОИ и информация за всеки студент, който е отпаднал, но подценяват и това задължение, каза Тенчев. Институтът дори не разполага с данни за броя на студентите, които са осигурени от републиканския бюджет. Официалните данни на висшите училища за приема не са точни, защото част от младежите се осигуряват на друго основание. Пари има, въпросът е да се идентифицират субектите, коментира Тенчев. Експертът напомни, че някои директори на средни училища, които имат ученици, навършили 18 години през тази година, трябва също да подадат декларации в НОИ за тях. Това важи и за децата, завършили през май тази година. Над 20 училища са закъснели да изпълнят задължението си, но се активизират през последните седмици, коментира Тенчев.

Сред нарушителите са и дирекциите за социално подпомагане, които водят на отчет социално слабите с право на обезщетение. Тези хора също подлежат на осигуряване за сметка на републиканския бюджет.
Като птичка в небесата :)
Аватар
sientelo
princess in love

Благодарил (а): 9 пъти.

Мнениеот Вероника Иванова » 20 Юни 2007, 09:07

Ако си от философски факултет можеш да провериш тук-http://62.44.109.69/phil/stud_info.htmlили пък в страницата на НОИ,здравни осигуровки можеш да си внесеш и със задна дата.
Изображение
Вероника Иванова
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот L'Inspecteur » 20 Юни 2007, 09:36

L'Inspecteur
Shogun

Благодарил (а): 11 пъти.

Мнениеот sientelo » 20 Юни 2007, 21:06

Аз досега си имам всички здравни осигуровки внесени, но се чудех докога ще ни ги плаща университета, както и да е :roll: Благодаря ви за отговорите все пак :wink:
Аватар
sientelo
princess in love

Мнениеот Вероника Иванова » 21 Юни 2007, 11:35

До юли ти ги изплаща включително-поне при нас беше така.
Изображение
Вероника Иванова
В началото бе словото

Мнениеот Crematory » 21 Юни 2007, 13:37

Е, после ако запишем магистратура, кво? 2 месеца неосигурени? Или университетът тогава ги плаща със задна дата?
Аватар
Crematory
metal angel with daemons inside

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот Циндил-Пиндил » 21 Юни 2007, 15:39

Я да попитам и аз - а с транспортните карти как стоят нещата? И за тях ли имаме студентски права до юли?
Циндил-Пиндил
Легендарен флуудър

Мнениеот Crematory » 21 Юни 2007, 15:56

До първия държавен. На мен вече ми отказват :evil:
Аватар
Crematory

Мнениеот Циндил-Пиндил » 21 Юни 2007, 15:58

Мръсни гадове! :evil: :lol:
Аз пък ще си извадя за цяла година напред (то май нямаше такива, ама за мен ще направят :lol: ).
Циндил-Пиндил
Легендарен флуудър

Мнениеот Crematory » 21 Юни 2007, 17:38

Има, ама те няма да искат. Като видят четвърти курс и отказват.
Аватар
Crematory

Мнениеот sientelo » 21 Юни 2007, 20:53

Да, определено ще ти откажат транспортна карта, дотука бяхме с привилегиите :twisted:
Аватар
sientelo
princess in love

Мнениеот Brainless Pirate » 22 Юни 2007, 13:56

На мен не ми дадоха карта. :evil:
Аватар
Brainless Pirate
Гутенберг

Мнениеот Brainless Pirate » 22 Юни 2007, 14:00

Crematory написа:Е, после ако запишем магистратура, кво? 2 месеца неосигурени? Или университетът тогава ги плаща със задна дата?

Когато се записах в университета, беше трети август, и после след време открих, че юли и август не ми бяха платени вноските (периода между училището и университета). Мисля, че баща ми ходи да ги плати със закъснение, когато открихме, че ги няма.

Та не знам дали ще платят дупката между бакалавър и магистър. Ти преди магистратурата може да не си била студент дълго време примерно, или да си била студент в друг уни. Магистратура може и майка ми да запише, тогава как да изплатят със задна дата? те ако правят така...
Аватар
Brainless Pirate
Гутенберг

Мнениеот Crematory » 22 Юни 2007, 15:36

Не, не разбира се. Имах предвид гениите, които са успели да завършат навреме бакалавър и си записват навреме магистратура.
Сега трябва значи една година да си плащам сама осигуровките? С какви пари, интересно :lol:
Аватар
Crematory

Мнениеот L'Inspecteur » 22 Юни 2007, 17:26

Crematory написа:Не, не разбира се. Имах предвид гениите, които са успели да завършат навреме бакалавър и си записват навреме магистратура.
Сега трябва значи една година да си плащам сама осигуровките? С какви пари, интересно :lol:

Внасяш по 6.60 лв. по сметка на здравната каса всеки месец до 10то число, доколкото помня.
П.С- да ви питам, та значи тъй като от работа ме осигуряват, трябва ли да подам някакви документи в канцеларията, че работя и че ме осигуряват от там? (малко късно питам обаче) :lol:
L'Inspecteur
Shogun

Благодарил (а): 11 пъти.

Следваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Административни въпроси