Молекулярна биология vs. Биотехнологии - кое да избера?

Подфорум към Биологическия факултет

Молекулярна биология vs. Биотехнологии - кое да избера?

Мнениеот Siss » 12 Юни 2011, 12:35

Здравейте! Смятам да кандидатствам в БФ, но все още имам колебания коя специалност по-точно да си избера. С БАЛ-а няма да имам никакъв проблем, но има 1-2 неща, които още не са ми ясни.
Доколкото съм чувала МБ и БТ вървят почти паралелно. Доколко са еднакви двете специалности и точно в БФ по какво всъщност се различават?
Всички, които досега съм питала, ми препоръчват Молекулярната. Но....Биотехнологиите нямат ли мъъъничко по-голяма реализация на пазара на труда? Какви са възможните перспективи ако завърша всяка от двете специалности (ако изключим БАН и университета)?
I'd rather be a climbing ape than a falling angel.
Аватар
Siss
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 59 пъти.

Re: Молекулярна биология vs. Биотехнологии - кое да избера?

Мнениеот begemot_ » 12 Юни 2011, 19:17

Специалностите са почти еднакви, биотехнолозите имат повече индустриални неща, в молекулярната има повече биологии, но погледни учебните планове - мисля че е горе долу едно и също. По тази причина едва ли има значение коя от двете си завършил на пазара на труда. А за реализация не знам, никога не ми е минавало през ума да работя в Бг (аз завърших молекулярна). Колегите ми основно работят в БАН или университета или нещо извън специалността.
Ех, какво да се прави, не всички са студенти по молекулярна биология в СУ :lol:

Изображение
Аватар
begemot_
Стенограф

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Siss » 13 Юни 2011, 19:02

А възможно ли е, ако по някакво стечение на обстоятелствата запиша едното, но в последствие реша, че другата специалност ми харесва повече да се прехвърля в нея?
Аватар
Siss
Пишете, о, братя

Мнениеот stelianna » 22 Юни 2011, 21:40

а вярно ли е,4е тези специалности са трсени само в 4ужбина и тук реализация е много трудна ?
за6ото и аз мисля да запи6а тези специалности и 6е се радвам някой да сподели своето мнение
"Който поеме предизвикателството, управлява щастието си.
Аватар
stelianna
В началото бе словото

Благодарил (а): 7 пъти.

Мнениеот nucleo » 25 Юни 2011, 19:51

И аз се чудя между тези две специалности, но мисля че МБ повече ще ми допадне :)
Аватар
nucleo
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Siss » 25 Юни 2011, 20:44

И аз още незнам и мисля, че ще се стигне до там да решавам на място като се записвам :?
Биотехнологиите имат що-годе по-голямо приложение в България (все пак може да работиш в някоя фирма или завод, не излизаш подготвен само за научна дейност), но... Молекулярната пък изучава по-готините специалности (разликите са малки, но едно е да учиш само химия, математика и физика в БТ, друго е да има лек биологичен повей в семестъра със Зоология или Ботаника), а и като гледам повечето хора, за които със сигурност знам, че са много добри БИОЛОЗИ, в момента учат или са завършили точно МБ.
Вие с матурата или с изпит ще кандидатствате?
Аватар
Siss
Пишете, о, братя

Мнениеот stelianna » 26 Юни 2011, 12:38

с матура а вие :)
а какви са ви на вас оценките?
много мой познати ми казват 4е тука няма реализзация 4е много е възможно 4 години да бъдат загубени
и записвали хора който навънка изкали да заминат
вие какво мислите за реализацията къде мислите да се реализирате ?
все в лаболатори се работи до колкото занм с тези специалности и пове4е в нау4на насо4еност
"Който поеме предизвикателството, управлява щастието си.
Аватар
stelianna
В началото бе словото

Благодарил (а): 7 пъти.

Мнениеот Dark Harvest » 18 Сеп 2011, 13:20

Работи се в тази насоченост, която ти искаш. Прегледайте си учебния план и ще видите за какво говоря. В БФ ти дават насока, показват ти нещата в основи, пък ти вече сам си специализирай към това, което те влече. Така е в биотехнологиите. В лабораторий работят предимно биофизиците. В заводи и фармацевтични компании могат да работят специализиралите, например, микробиология, или пък някакъв вид химия.
Имаш много за развиване, само че, вие се саморазвивате-търсите си инфо, четете наша и чужда литература, пишете статии(вече в бъдеще) сами правите проучвания...Така е си е то.
Изображение

Хармонизирай се със ситуацията и изкорени източника на агресията с едно движение-основен принцип на Иайдо.
Единственото нещо, което желая е ръка на приятел с меч накрая.
Аватар
Dark Harvest
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 10 пъти.

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към БиоФ