Биологическия факултет

Подфорум към Биологическия факултет

Re: Биологическия факултет

Мнениеот Kaze no Hime » 16 Авг 2010, 10:18

Разбира се, че с нито една специалност от биологическия, с изключение на екологията и може би биомениджмънта, не можеш да се реализираш в България. Исках да уча биотехнологии още миналата година, и сега като си подреждах желанията не съжалявам обаче, че записах това, защото така или иначе знаех какво би ме очаквало след като/ако завърша.
Всеки записващ нещо различно от екологията/биомениджмънта, в БФ, трябва да е наясно, че ако не се реализира в чужбина дипломата му за висше просто ще събира прах безцелно. Освен това най-малко половината от наученото през годините ще му излезе от главата, след като започне да работи нещо, което изобщо не е свързано с биология, ако сам не си опреснява нещата. Пък и без друго в България няма къде да се занимаваш с научно-изследователска дейност с биологична и химична насоченост, освен ако не работиш в БФ или в БАН. В БФ предполагам, че професорите взимат не повече от 1000лв. +/- месечно, до колкото съм чувал асистентите взимат 300-400. В БАН взимат от 300 до 500. Така че, ако можете да живеете с тези пари, ще можете да се занимавате и с научно-изледователска дейност. Макар че е крайно нечестно хора, които са учили толкова години да взимат такива "големи" пари, може би трябва да ги поорежат още, че току-виж станали охранени с тези заплати, ахаха.
А колкото до финансиране на факултета от страна на държавата - абсурд! Първо, че това трудно може да се нарече държава по ред причини (най-малкото никоя социално-образователна система, в която и друга европейска страна, Америка, както и по-голямата част от страните в Азия, не действа на принципите, на които работят наще такива... затова и са по-добре от нас). Да не говорим и за законодателната система, където се измислят какви ли не простотии. Всевъзможни закони, насочени към ограбване на населението, облагане с какви ли не абсурдни данъци, но когато човек има да взима от "държавата" не става, само тя може да взима от населението.
Но за да се върна на темата, ще кажа, че е голяма грешка във времена на криза да се пести от образование и наука. За пример ще дам Япония след втората световна, когато е била победена и голяма част от нея е била буквално срината до земята. Тогава на нея и се забранява, от победителките, да има войска, а само гражданска милиция. И понеже нямат армия, започват да влагат всички пари, които биха отишли за раходи по армията в наука и технологии. Най-вече в автомобилостроенето и изнасят почти всички автомобили за пазара в чужбина, копуват и патента на редица други автомобилни марки. Всичко това води до страшно бърз прираз на БВП и развитие на технологийте. В момента Япония е между първите 3 най-развити страни в света!

Странно защо обаче нашата "държава" решава, че трябва да пести от наука и образование, вместо да пести от разходи за армията? Поне на мен ми се струва, че не сме във времена на война...

Извод насочен към кандидатите за БФ - не записвайте биологически науки, освен ако не сте мечтатели, вярвате в чудеса или просто ученето на тези науки ви доставя лично удовлетворение.
Биотехнологии 1 курс
Аватар
Kaze no Hime
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот NightDeSiRe » 16 Авг 2010, 11:28

Какви сме песимисти само... :D Нека все пак отново кажа, че сега ми предстои да съм първа година в БФ-то и следователно още не съм се сблъскала лице в лице с мизерията в него. Тайничко продължавам да се надявам, че положението не е чак толкова зле или пък дори да е така зле, то учителите компенсират с добро преподаване :D (силно се надявам да съм права...поне за това). Сигурно много хора са осъзнали, че нямат реализация тук с такива специалности, но тогава, питам се аз, как така не са се отказали от образованието си и да запишат нещо друго ? Може би има някаква надежда :D

пп: ти например, като си видял какво е положението в БФ-то, защо после не се премести в ХТМУ :D
NightDeSiRe
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот Kaze no Hime » 16 Авг 2010, 14:28

Защото там положението е още по-зле. Първо, чувал съм от хора там, че и с 3 ще те приемат биотехнологии. Второ, матурата по биология се умножава със същия коефициент, с какъвто се умножава и оценката изкарана от техен изпит(което според мен напълно обезмисля изпита им), от което следва, че доста са го закъсали с брой на студентите си, т.е предполагам почти ги няма. Но основното, което ме накара да не кандидатсвам биотехнологии в ХТМУ е учебния план на специалността. Прекалено много химични предмети и почти никакви биологични. При този учебен план не мога да проумея дори, как успяват да наречат специалността биотехнологии? Та то няма почти нищо биологично в това, по-скоро е химиотехнологии :lol: Като изключим биохимията и микробиологията, учебния план няма нищо общо с този в СУ.
Ако двата учебни плана обаче бяха едни и същи щях да кандидатствам и в ХТМУ, и дори да не ме бяха приели в СУ щях да запиша в ХТМУ. Просто предпочитам да уча това, което ми харесва и което ме влече, независимо дали ще е в СУ, ХТМУ, та ако ще и в Кеймбридж да е. Училището, колежа или университета, който завършваш никога не е гаранция, за знанията, които ще придобиеш, ако сам не положиш усилия това да стане. Ако ще и в чужбина да учиш преподавателите няма да ходят след теб да ти наливат знанията в главата.
Но това се отнася по-скоро за теоретичните знания, за практиката дори да полагаш неземни усилия, в България(а и не само, в някой Балкански страни също), не знам дали ще може човек да постигне толкова, колкото в по-развитите страни. Просто тук няма нужните стредства за целта.
И все пак за да не сме песимисти, ще изкажа едно мнение, което адски много познати, учещи какви ли не неизвестни и почти непрестижни специалности в СУ и в други университети, ми казаха в последно време. Всичко си зависи от теб, не от специалността. Ако си кадърен все ще се реализираш, било то в България или извън нея(последното обаче е за предпочитане :wink: ). Е разбира се и късмета има своята не малка роля, но нали казват, че надеждата умирала последна. Не е късно човек да се надява. Пък и дори да не се реализирам, няма да съжалявам, че съм изучил(дано де)специалността, която съм записал.
Биотехнологии 1 курс
Аватар
Kaze no Hime
В началото бе словото

Мнениеот TheRain » 16 Авг 2010, 20:48

Аз ще съм първа година Молекулярна биология и съм чувала доста хубави коментари за тази специалност :) ..от хора 2ра - 3та година в БиоФ
There's something so human about finding delight in the deaths of once fellow men..

Изображение
Аватар
TheRain
В началото бе словото

Мнениеот NightDeSiRe » 17 Авг 2010, 11:04

Оо...колежке :D Специалността е хубава - спор няма. Заедно с биотехнологии...напоследък започнах да се замислям дали биотехнологиите ми допадат повече. В процеса на учене ще разбера :D
NightDeSiRe
В началото бе словото

Мнениеот magusha » 23 Сеп 2010, 16:21

Здравейте. Аз ще съм 1ва година в специалност Биология. Искам да попитам на 1ви октомври в колко часа трябва да сме пред факултета?
Аватар
magusha
В началото бе словото

Мнениеот Elitsa Abstract » 27 Сеп 2010, 20:54

БиоФ има ли собствен сайт, както някои други факултети?
Elitsa Abstract
Да живей словото

Благодарил (а): 110 пъти.

Мнениеот meel » 28 Сеп 2010, 08:20

Ето тук обикновено се качват важните неща като програми, срокове и т.н. http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/f ... _fakultet2 (разписът за зимен семестър го има вече ;) )
meel
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот Elitsa Abstract » 28 Сеп 2010, 09:23

ИЗЛЕЗЕ НИ ПРОГРАМАТААА! :bounce:
Само че аз не знам коя група съм. :( Има ли начин да разбера преди 1-ви? :bounce:
Elitsa Abstract
Да живей словото

Мнениеот meel » 28 Сеп 2010, 15:01

Да, във факултета. До програмата на първи курс трябва да има залепени списъците с групите. :albino:
meel
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот magusha » 28 Сеп 2010, 17:51

Най-сетне да качат малко информация. 13 часа, 239 за нашия факултет е откриването. И аз обаче не знам коя група съм и никъде не виждам някаква информация, по която да разбера хах
Аватар
magusha
В началото бе словото

Мнениеот elcho_belcho » 30 Сеп 2010, 10:51

Здравейте. Аз също ще съм първа година самоче Биология и Химия .. е знам коя група съм още при записването ми каза жената която ме записваше ... обаче никой не познавам бе .. кофти трупка .. :D:D
elcho_belcho
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот capmaster » 02 Окт 2010, 20:22

Хей,хей!Здравейте и от мен!Все още не съм сред вас,но това ме очаква догодина.Дотогава:
-Бихте ли ми казали кое точно от учебниците да уча?(нямам предвид конспект,имам предвид синтезиране на тема)
-Някой има ли разработени теми(и е готов да ги сподели)?
-Да споделите няколко трика в запомнянето на тези теми

Ще пиша първо желание Молекулярна Биология,второ - Биотехнологии.

П.П.:Не забравяйте да посещавате отделния сайт на Биологическия факултет на адрес:
http://bio.topvisia.net
Who loses his integrity , he loses his freedom...and his life as well
Аватар
capmaster
Да живей словото

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот Elitsa Abstract » 03 Окт 2010, 15:04

capmaster, а знаеш ли, че можеш да кандидатстваш и с матура по биология? Тя е с по-нисък коефициент - 2.7, а на изпита е 3.0 (поне тази година беше така), но ако изкараш висока оценка, това се компенсира. Тази година мин. бал при момчетата на I кл. за МБ е бил 21.94, което е равно на 5,91 от матурата (и 6,00 от дипломата).
Elitsa Abstract
Да живей словото

Мнениеот capmaster » 03 Окт 2010, 19:10

Да,но искам и с изпит,за да мога да си вляза там , където си искам и то на 1-во класиране.Дипломата ми ще е 5,75 май...11 клас не ми беше силен клас.За това искам и изпит.Поне предварителен да е.Аз матурата като упражнение я направих за 5,15 като входно.Още 2 месеца решаване и съм готов.А и максималния ми бал с матура ще е ако не се лъжа 6х2,7 + 6 което прави 22,2....не знам дали ще е достатъчно. (всеки пункт е важен)
Who loses his integrity , he loses his freedom...and his life as well
Аватар
capmaster
Да живей словото

Благодарил (а): 4 пъти.

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към БиоФ